Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogoff: Negativní sazby jsou správnou cestu, zničme bankovky velkých hodnot

Rogoff: Negativní sazby jsou správnou cestu, zničme bankovky velkých hodnot

19.10.2016 14:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Politika negativních sazeb, kterou sleduje ECB a Bank of Japan, zatím přináší smíšené výsledky. Mohli bychom se tak domnívat, že jde o politiku nesprávnou, a měli bychom od ní upustit. Tím bychom ale udělali vážnou chybu. Tato politika sice má své limity a v krátkém období není jasné, čeho může dosáhnout. V delším období je ale možné výrazně zvýšit její efektivitu. Největším problémem je v tomto smyslu hotovost, kterou mohou lidé hromadit v případě, že sazby klesnou do záporu, protože tato hotovost zápornému úročení nepodléhá.

Je možné, že nás čeká dlouhé období nízkých sazeb, a měli bychom se tak vážně věnovat tomu, jak zvýšit efektivitu politiky sazeb záporných. Fed sice tvrdí, že on záporné sazby v boji s další recesí potřebovat nebude, protože stačí nástroje, jako je kvantitativní uvolňování. Můžeme doufat, že to je pravda, protože vybudovat základ pro skutečně efektivní politiku negativních sazeb se do další recese nepodaří.

Někteří lidé tvrdí, že záporné sazby jsou nepřirozené a v historii naprosto ojedinělé. Pravdou ale je, že před papírovými penězi bylo běžné snižování hodnoty mincí, které probíhalo například tím, že panovník snižoval obsah stříbra v mincích. Navíc běžně přijímáme to, že reálné sazby se kvůli vyšší inflaci mohou pohybovat v záporu. Záporné nominální sazby by tak pro nás neměly představovat nic mimořádného.

Existuje řada ekonomických politik, které v běžných podmínkách považujeme za kontraproduktivní, ovšem v prostředí soustavně nízké inflace mohou dávat smysl. Může jít o protekcionismus, který zvyšuje domácí ceny, či pozdržení strukturálních reforem, které má podobný dopad. Podobné kroky jsou ale jistě mnohem horší než politika negativních sazeb. Směr, kterým bychom se měli nyní vydat, je jasný. V první řadě bychom měli eliminovat používání bankovek s vysokou nominální hodnotou, protože ty by stály v centru každého posunu směrem k hromadění hotovosti. A tato eliminace by měla proběhnout stejně v rámci boje s daňovými úniky a boje se zločinem. Až přijde další finanční krize, centrální banky by se neměly ptát, proč nevěnovaly více času přemýšlení o záporných sazbách. Musíme se mu proto začít vážně věnovat už nyní.

Autorem je ekonom Kenneth Rogoff.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Financial Times: Záporné sazby nutí hledat úložiště hotovosti
22.8.2016 11:03
Představa skladování pytlů s bankovkami v silně zabezpečených trezorec...
Proč záporné sazby komplikují ECB život?
6.9.2016 11:00
Před více než dvěma roky ECB oddstartovala experiment se zápornými saz...
ČNB v akci
7.10.2016 10:29
Po několika vcelku nudných měsících, kdy se ČNB nemusela až tak snažit...

Váš názor
 • Rogoff
  20.10.2016 8:43

  mě svým vyjádřením trošku překvapil, obvykle má rozumné názory.
  isisin
 • Ho...o
  19.10.2016 17:44

  jestli to pako chce být otrokem ať je klidně i s bičíkem a možná když dostane ránu tak se mu rozsvítí, díky takovým inženýrům jsme tak kde jsme, kdyby se do toho před 8 lety nemontovali a nechali normálně proběhnou recesi tak už bychom min. 4 roky normálně zase rostli, takhle kulo a furt vymýšlet bejkárny
  Mike
  • Re: Ho...o
   20.10.2016 8:19

   Ahoj Mike, také Tě zdravím a přeju úspěchy na burze a k tomu fůru takových těch věcí co si za peníze v žádném obchoďáku nekoupíme! Pěkný podzim ˘
   Marťanka
 • Zničme
  19.10.2016 17:25

  Ano, zničme bankovky velkých hodnot. Zničme dětem prasátka na spoření – ať si vezmou raději nějakou půjčku. Zakažme úročení vkladů. Zničme zlato, zakažme jeho vlastnění. Zničme co nejvíce věcí a zaveďme povinného nakupování - do každé rodiny, každý rok nové auto, nový telefon ... na úvěr pochopitelně. Zničme, co zničit jde. Otázka, nemohli bychom při tom ničení zničit i pana Rogoffa a jemu podobné? … Tak holt budeme platit zase mušlema, kamínkama nebo bitcoinama a ty drobné co nezrušíte, budeme vozit na dvoukoláku až si půjdeme koupit ke stánku s EET zmrzlinu.
  Marťanka
  • Re: Zničme
   20.10.2016 6:27

   Já myslím, že co si myslí pan Rogoff a jemu podobná jelita, je věc jedna a to co bude je v ěc druhá. Jakmile FED začne zvedat sazby - a on začne - zmizí podobné názory jako mavnutím proutku. A pak za čas budou tito pánové psát jakeže se to t e h d y objevovaly bizardní myšlenky , jako třeba zrušeni hotovosti. A že je vyslovovali oni - to už ani nevzponenou ! To už budou spřádat jiné bláznoviny.
   občan
  • Re: Zničme
   19.10.2016 17:46

   Ahoj zdravím lady, Tebe jsem tu dlouho neregistroval, to je divočina co ted z některých leze za nápady co? jako třeba min.mzda 50.000 a pokud možno aby ten zoufalec ani do práce nechodil a šel to hned utratit za nekvalitní nesmysl :o)
   Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - PPI, m/m
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Stavební výroba, m/m