Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky

    Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky

    25.10.2016 9:13
    Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

    Týden do zasedání Fedu a dva týdny před americkými volbami to nevypadá s konjunkturou na obou stranách Atlantiku špatně. Alespoň touto řečí hovoří poslední údaje o podnikatelských náladách zveřejněné v posledních dnech v USA a eurozóně.

    Začněme nejprve na starém kontinentě, kde podnikatelská nálada v eurozóně zdolala letošní maxima. Indexy PMI vystoupaly v říjnu na letošní maxima (53,7 bodu). Zlepšila se přitom jak nálada v sektoru služeb, tak především v průmyslu. To je dobré znamení, protože průmysl v třetím kvartále lehce šlápl na brzdu. Potěšitelné je, že se zdravě vyvíjí jak nové zakázky, tak aktuální výroba i zaměstnanost. Dnes bude sice ještě zveřejněn německý index Ifo, ale my i tak na základě zatím dostupných čísel věříme, že ekonomika eurozóny by měla ve druhém kvartále růst nadále tempem 0,3 % mezikvartálně. To není vůbec špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že eurozóna rostla v první polovině roku (na její poměry) celkem slušně.

    Rovněž ve Spojených státech se podnikatelské nálady v průmyslu po několikaměsíčním útlumu vydávají výše. Naznačil to jak minulý týden zveřejnění index od philadelphského Fedu, tak třeba včerejší index PMI pro Spojené státy. To jsou dobré signály od měkkých dat před zveřejněním hlavního tvrdého čísla - růstu amerického HDP za 3. kvartál, který by měl být konečně viditelně nadprůměrný (náš běžící odhad ukazuje dokonce na tříprocentní růst).

    Sečteno a podtrženo: čas od času zmiňovaná nejistota před prezidentskými volbami v USA či naopak plošně vyhlížený postbrexitový negativní šok nemají zatím v datech prakticky žádnou oporu a americká i západoevropská ekonomika se mimo jiné i díky bezprecedentní podpoře centrálních bank pohybují uspokojivým tempem vpřed.

    FOREX

    Region

    Zatímco forint včera vcelku v klidu vyhlížel dnešní zasedání centrální banky, tak zlotý posiloval. Koruna zůstává přilepena k hranici kurzového závazku ČNB (vývoj likvidity v bankovním sektoru v posledních týdnech naznačuje vcelku významnou intervenční aktivitu ČNB).

    Dnes je hlavní událostí v regionu právě zasedání maďarské centrální banky. Ta sice nijak svoji politiku měnit nebude, neboť nová data jen těžko změnila její inflační prognózu, která vidí plnění inflačního cíle až v polovině roku 2018. MNB nicméně i tak tlačí svými nestandardními opatřeními (limit na objem v 3M depo operacích) tržní úrokové sazby níže (Bubory), což vede k dalšímu uvolňování měnových podmínek v Maďarsku. Zároveň uvidíme, zda MNB trápí silnější forint. Kromě toho bude region sledovat i to, jak dopadne index podnikatelské nálady v Německu (Ifo).

    EUR/USD/GBP

    Velmi dobré výsledky podnikatelských nálad v eurozóně zanechaly včera na kurzu eurodolaru jen zanedbatelné stopy a euro jen nepatrně oslabilo. Zdá se, že trh se již plně koncentruje na nadcházející zasedání Fedu (příští středu), které by mimo jiné podle komentátorů z Wall Street Journal mělo vyslat jasný signál o prosincovém zvýšení úroků ze strany FOMC.

    Dnes to však budou události z eurozóny, které by mohly pohnout trhem - jednak je na pořadu dne zveřejnění německého Ifa a jednak vystoupí prezident ECB Draghi.

     

    Čtěte více:

    Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
    24.10.2016 19:00
    Doufejme, že se zvolení Donalda Trumpa to nebude jako s Brexitem. A po...
    Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok
    24.10.2016 17:29
    Data z japonské ekonomiky ráno pozitivně překvapila, následně se totéž...
    Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
    24.10.2016 18:01
    Evropa: Koninklijke Philips NV (DIP) Výrobce osvětlení a zdravotnické...
    Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
    24.10.2016 22:25
    Americké akcie dnes navázaly na výkon svých evropských konkurentů a ta...
    O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
    25.10.2016 7:57
    Operátor O2 zvýšil od ledna do konce září čistý zisk o osm procent na ...

    Váš názor
    •  
      25.10.2016 10:09

      no a to ekonomové případný brexit přirovnávali pádu Lehman Brothers.....co dodat....
      abc
      • Padá padá
        26.10.2016 22:27

        on ten pád ještě neskončil - vlastně ještě nezačal. Znáš to o tom chlapíkovi co padá z padesátého patra. Spousta lidí si nikdy nepřizná svoje chyby, ale snaží se je okecat, aby nevypadali jako blbci. Mohl bych hned jmenovat několik.
        ..
    Aktuální komentáře
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data