Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pro zlato byl listopad nejhorší měsíc za tři roky

    Pro zlato byl listopad nejhorší měsíc za tři roky

    01.12.2016 17:30
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Pro zlato byl listopad nejhorším měsícem za více než tři roky. Cena žlutého kovu se za minulý měsíc snížila o zhruba 8 procent. Důvodem je vidina dalšího zvýšení amerických úrokových sazeb, které trhy očekávají už tento měsíc. Na americká povolební maxima ztrácí žlutý kov nyní přibližně 170 dolarů na unci. 

    Futures na zlato klesly za listopad o zhruba 7,9 procenta, jak ukazují data na základě vypořádání nejaktivnějšího kontraktu z 31. října. Podle generických cen používaných agenturou Bloomberg klesly ceny zlata za listopad o 8,1 procenta, nejvíce od června 2013. Vývoj ceny je patrný z i z následujícího grafu.

     zlato

    Dnes se zlato k okamžitému dodání propadlo až na 1 162,3 dolaru za unci, nejníže od začátku února. Propad později zmírnilo na -0,4 procenta na zhruba 1168 USD/unci. Stále je však dost hluboko pod 1 337,4 USD, kam se cena vyšplhala ve středu 9. listopadu, kdy bylo jasné, že Američané si příštím prezidentem zvolili k šoku mnohých republikána Donalda Trumpa.

    Je otázkou, jak to bude s kovem vypadat dále. Společnost Hermes Investment Management spekuluje, že to, co se myslí pod pojmem Trumponomika (tedy daňové škrty a výdaje do infrastruktury plánované nastupujícím prezidentem) by mohla znamenat rychlejší zvyšování úrokových sazeb v USA.

    Konající Fed zlatu nesvědčí

    To by pro zlato asi nemuselo věstit nic dobrého. Právě kvůli předpokládanému zvyšování amerických úrokových sazeb je drahý kov v poslední době pod tlakem. Vyšší sazby jsou obvykle plusem pro dolar, který je tak zajímavějším pro investory hledající výnosy. Zlato žádné výnosy ani dividendy nenese, takže při vyšších sazbách rostou náklady obětované příležitosti spojené s držením tohoto kovu. Ten už při silnějším dolaru není tolik atraktivní pro držitele jiných měn. 

    Dolar ve středu rostl, když se ropný kartel OPEC poprvé od finanční krize dohodl na omezení produkce ropy. Cílem tohoto kroku - prvního takového od finanční krize před osmi lety - je pomoci cenám ropy k růstu. Dražší ropa by obratem mohla podpořit americkou inflaci. A znovu - inflačním očekáváním napomáhají i vyhlídky na masivní fiskální výdaje slibované Trumpem. Šance na prosincové zvýšení sazeb Fedem zvýšila i nedávná slušná data z americké ekonomiky. 

    Prosincové zvýšení výpůjčních nákladů Fedem už mají trhy nyní prakticky za jisté. „Vyšší inflace prostřednictvím infrastrukturních výdajů pravděpodobně vytvoří scénář, ve kterém bude (Fed) nucen zvyšovat sazby rychleji,“ tvrdí podle BBC společnost Hermes Investment Management. Obchodníci zároveň sledují i blížící se ústavní referendum v Itálii. Odmítnutí návrhů by v třetí největší ekonomice eurozóny mohlo vyvolat politickou nejistotu a způsobit tlak na italské, potažmo i další banky v regionu.

    Podle analytika Jordana Elisea z Australian Bullion je nálada na zlatě nyní převážně medvědí. "Nebyli bychom překvapeni, kdybychom brzy pozorovali oddychovou rally," uvedl podle Bloomberg.

    Palladium září. Ale na jak dlouho?

    Zcela jiný příběh než zlato psalo v listopadu palladium. Tomu se dařilo nejlépe z kovů. Za celý měsíc se jeho cena zvýšila o více než 23 procent, což je pro něj nejlepší měsíc od února 2008.

    Na rozdíl od zlata nebo stříbra je hlavním zdrojem poptávky po palladiu průmysl. Palladium se používá většinou v katalyzátorech na snížení škodlivých emisí, takže zotavení světového prodeje aut se projevilo na ceně kovu. Holding v burzovně obchodovaných fondech (ETF) navázaných na palladium ale za celý měsíc k poslednímu listopadovému dni klesl, a to o 7,5 procenta na nejnižší hodnoty za 4 roky. To není zrovna obvyklé. Toky  ETF a ceny palladia se v posledních sedmi letech pohybovaly většinou stejným směrem, píše Bloomberg. Exodus by mohl znamenat, že rally na palladiu nebude mít dlouhého trvání.

    Zdroje: BBG, FT, RTRS, Mining Weekly, BBC


    Čtěte více:

    Zlato po Trumpovi: Raketový nárůst, potom korekce
    09.11.2016 11:09
    Donald Trump říkal, že to bude jako Brexit plus plus plus. Na zlatu by...
    Zlato je nejlevnější za pět měsíců, stříbro skoro v medvědím trhu a ropa roste
    18.11.2016 16:29
    V USA se po roce opět schyluje ke zvýšení úrokových sazeb a trh se z...
    Zlato krvácí. Poprvé od zimy je pod 1 200 dolary
    23.11.2016 17:01
    Americká centrální banka se chystá zvýšit úrokové sazby, americké akc...
    Týden technicky - Akciím se daří, naopak zlato hledá dno zahájeného poklesu
    25.11.2016 16:43
    EURUSD Euro v závěru týdne drží pozice dokonce mírně nad 1,0600 EURUS...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m