Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Proč se trhy tak radují, ale Fed zůstává chladný

Bernanke: Proč se trhy tak radují, ale Fed zůstává chladný

19.01.2017 13:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem reagovaly trhy velmi citlivě. Rostly ceny akcií, výnosy vládních dluhopisů, posiloval dolar. Zdá se, že významnou roli navíc hrála zejména očekávání expanzivní fiskální politiky nové americké vlády – vyšší vládní výdaje, nižší daně a větší rozpočtové deficity. Proč se ale tolik lišily reakce trhu a americké centrální banky Fed?

Fed na možnost expanzivnější fiskální politiky reagoval mnohem mírněji než trhy. Janet Yellenová v prosinci uvedla, že Fed se pohybuje v prostředí velké nejistoty a zveřejněné projekce dalšího vývoje sazeb se v prosinci moc nezměnily. Jak tedy vlastně bere Fed v úvahu fiskální politiku? 

Fed považuje svou politiku za něco, co závisí na aktuálním vývoji ekonomiky. Když se objeví nějaký faktor, který ekonomiku posouvá směrem od inflačního cíle a cílové nezaměstnanosti, vyžaduje to reakci ze strany centrální banky. Pokud má tedy Fed reagovat na očekávané změny ve fiskální politice, musí nejdříve zhodnotit, jaký dopad bude taková politika v následujících letech mít. Probíhat bude několika kanály a působit bude jak na agregátní poptávku, tak na nabídku (například přes změny v daňovém systému). Výsledný dopad fiskální politiky také závisí na fázi cyklu, v jaké se hospodářství nachází.

Když jsem stál v čele Fedu já, pokoušel jsem se podporovat fiskální stimulaci (neúspěšně) a hovořil jsem proti fiskálnímu utahování, protože v té době ekonomika čelila nízké zaměstnanosti a monetární politika již narážela na své hranice možného. Dnes se americká ekonomika blíží plné zaměstnanosti, a i když tu určitá potřeba stimulace poptávky může stále být, určitě není ani zdaleka tak velká jako před čtyřmi lety. Dnes by mělo být hlavním cílem zvyšování produktivity a podpora nabídkové strany ekonomiky. K tomu mohou sloužit investice do infrastruktury, které zvyšují efektivitu ekonomiky, a daňové reformy, které působí pozitivně na investice.

Je možné, že se Fed s ohledem na vysokou nejistotu na rozdíl od trhů rozhodl pro opatrnost při hodnocení toho, jak moc nová americká vláda pomůže hospodářství. Zástupci Fedu jen neradi vysílají mylné signály, tudíž můžeme předpokládat, že předtím, než změní své projekce a očekávání, budou mít svůj názor pevně podložený. V současné době toho ale o budoucí fiskální politice mnoho nevíme. Je také možné, že zástupci Fedu hodnotí velkou fiskální expanzi jako možný, ale ne jako nejpravděpodobnější scénář dalšího vývoje. I to přispělo k velkému rozdílu v reakci Fedu na straně jedné a reakci trhů na straně druhé.

Na základě informací, které mám, není jasné ani to, jaký dopad by fiskální stimulace měla v případě, kdyby byla skutečně schválena. K tomu je zřejmé, že mnoho republikánů je rozpočtovými jestřáby a u nich není ani zdaleka jasné, zda vyšší rozpočtové deficity podpoří. Pokud by pak byly vyšší investice do infrastruktury vyváženy úsporami v jiných oblastech, celkový dopad na ekonomiku by mohl být relativně omezený.

V neposlední řadě tu budou i další politické kroky, které se do ekonomiky také promítnou. Patří sem možná deregulace, jejíž dopad na korporátní sektor a sentiment by mohl být pozitivní. Zmiňovány jsou ale i jiné kroky, které mohou mít opačný efekt. Příkladem jsou překážky volného obchodu či dokonce obchodní válka. Již nyní například dochází k prudkému oslabení kurzu pesa a cen mexických akcií, což nám připomíná, že politika nové americké vlády se bude projevovat i v zahraničí a odtud může zpětně ovlivňovat americké hospodářství.

Proti fiskální expanzi mohou působit i ceny aktiv. Trhy hledí dopředu. Jestliže bude například docházet k dalšímu růstu výnosů vládních dluhopisů, může se to projevit na nižších investicích a silnějším dolaru, což by působilo jako ekonomická brzda. Vyšší ceny akcií ale mohou zase podpořit sentiment. Celkově se tedy domníváme, že Fed učinil správný krok, když nepospíchal se změnami svých projekcí a odhadů dalšího růstu sazeb. Je lepší držet se svého základního výhledu a efektivní program fiskální stimulace vnímat jako jeden z pozitivních scénářů.

Autor: Ben S. Bernanke

(Zdroj: Brookings)


Čtěte více:

Japonci mají velký problém: Příliš mnoho pracují
12.01.2017 14:39
Americký trh práce před několika okamžiky ukázal v podobě týdenních žá...
Jak si vybírá své lidi Warren Buffett
12.01.2017 20:08
Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob, je vý...
Míříme k nové krizi, pokud dál poženeme růst nad potenciál
13.01.2017 11:30
K ekonomickým krizím dochází většinou ve chvíli, kdy se centrální bank...
Fidelity o trzích na prahu růstu sazeb: zranitelné dividendy, vítězná energetika
15.01.2017 8:59
Co historie říká o aktuálním okamžiku? Návratnost akciového trhu obvyk...
Osm nejbohatších světa vlastní stejně, jako polovina lidstva
16.01.2017 12:19
Osmero miliardářů vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové ...
Rusnok o koruně: Po exitu čekejme výkyvy. Možná i oslabení
16.01.2017 15:04
Až Česká národní banka ukončí své intervence proti koruně, bude česká ...

Váš názor
  • FED a TRUMP
    19.01.2017 14:24

    tihle dva kohouti na jednom smetišti :), FED řídí dolar,a Trump bude superrychlým mozkem blížence reagovat ze dne na den, jak mu to jeho computer vypočte, blíženec se lvicí Yellenovou dohodne, ta totiž bude čekat na něj a ve všem mu vyjde vstříc, ale to jsou hvězdy ... :)
    robert
Aktuální komentáře
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data