Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett zvedl zisk. Temná mračna vždy přinášejí zlato, napsal

Buffett zvedl zisk. Temná mračna vždy přinášejí zlato, napsal

27.02.2017 9:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway, za kterou stojí miliardář Warren Buffett, v posledním loňském čtvrtletí vzrostl meziročně o 15 procent na 6,29 miliardy dolarů. O celé zlepšení se zasloužil především zisk, založený na všeobecném růstu hodnoty akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Z temných mračen vždy prší nějaké zlato, poznamenal v tradiční zprávě Buffett.

Zisky z investic a derivátů Berkshire vzrostly za čtvrtletí na 1,9 miliardy amerických dolarů z 805 milionů dolarů o rok dříve. 

Buffett v lednu potvrdil, že od Trumpova zvolení výrazněji nakupoval akcie a to v celkovém objemu kolem 12 miliard amerických dolarů. Zisk provozních aktivit Berkshire, jako jsou pojišťovny nebo železnice, naopak klesl o šest procent na 4,38 miliardy dolarů.

Za celý loňský rok zůstal čistý zisk Berkshire Hathaway stabilní na 24,1 miliardy USD. Provozní zisk se zvýšil o jedno procento na 17,6 miliardy USD.

Kromě samotným výsledků Berkshire vždy stojí za pozornost jednotlivé komentáře Warrena Buffetta. Zhruba každou dekádu oblohu hospodářství zahalují a budou zahalovat temná mračna. A z těch rychle začíná pršet zlato, přirovnal například Buffett v tradičním dopise akcionářům. Tato slova použil v pasáži, kde hovoří o disrupci, zlomu, zásadní proměně na finančních trzích. Jak se vrací k minulým obchodům, do kterých bylo zapojeno vydání dalších akcií Bershire? „Raději bych podstoupil kolonoskopii, než abych zase vydal akcie,“ poznamenal. 

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako je například největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, a loni začala masivně investovat do technologického gigantu Apple.

V posledním čtvrtletí loňského roku Berkshire svůj podíl v Applu zvýšila na téměř čtyřnásobek. Nyní sdělila, že její loňské investice do Applu jí vynášejí zatím přes 1,6 miliardy dolarů. Berkshire loni koupila celkem 61,2 milionu akcií Applu za 6,75 miliardy USD a v pátek měly tyto akcie úhrnnou hodnotu přes 8,3 miliardy USD. Z dalších investic Buffett vyzdvihl Geico. „Ta firma zasáhla mé srdce před 66 lety a stále pro ni hoří,“ zmínil. Co takhle větrná energie a Buffettovy investice do ní? „Když přijde na toto téma, Iowa je Saúdskou Arábií Ameriky,“ poznamenal ke svému pohledu na potenciál odvětví.

Jak se dívá na bohaté a jejich - jeho očima nadměrné - útraty za správu majetku? „Jsou soustředěni na to, aby v životě získávali to nejlepší. Nejlepší jídlo, nejlepší školy, zábavu, bydlení, plastické operace, sport a další. Finanční elity, od bohatých jednotlivců přes fondy, pak mají blok, připojit se k investicím, ke kterým mají přístup i drobnější investoři, schopní vložit třeba jen stovky dolarů. Buffett sám se přitom tradičně řadí k nejbohatším lidem světa. Berkshire se sídlem v Omaze ve státě Nebraska řídí od roku 1965 a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku "věštec z Omahy". 


 

Čtěte více:

Buffett pustil peníze do „smrtící pasti“
15.11.2016 17:00
Časy se mění, a Warren Buffett nám to připomíná možná hlasitěji než kd...
Nejvíc letos zbohatl Buffett. A nejvíc po prohrané sázce na Clintonovou
31.12.2016 16:18
Nebylo by to bilancování konce roku, nezastavit se u ikony fundamentál...
Od pár tisíc dolarů k 73 miliardám, aneb jak majetek rostl s Buffettem
08.01.2017 15:57
„Víc než 60 let jsem dokázal propojovat zábavu s prací a dělat to, co ...
Jak si vybírá své lidi Warren Buffett
12.01.2017 20:08
Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob, je vý...
Apple se stal klíčovou investicí Warrena Buffetta
15.02.2017 14:23
Miliardář a respektovaný investor Warren Buffett v posledním loňském č...
Jepičí život možné fúze Kraftu s Unileverem: Čeho se báli Buffett s Lemannem?
20.02.2017 9:44
Megafúze (zatím) nebude. Potravinářská skupina Kraft Heinz se rozhodla...
Co nyní kupuje Warren Buffett
21.02.2017 18:54
Berkshire Hathaway podle informací z tradičního 13F reportu v posledn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data