Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejvíc letos zbohatl Buffett. A nejvíc po prohrané sázce na Clintonovou

Nejvíc letos zbohatl Buffett. A nejvíc po prohrané sázce na Clintonovou

31.12.2016 16:18
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Nebylo by to bilancování konce roku, nezastavit se u ikony fundamentálního investování do akcií. Věhlasný investor Warren Buffett v roce 2016 zbohatl nejvíc z amerických miliardářů i milionářů. A paradoxně nejvíc v období po prohře Hillary Clintonové v prezidentských volbách, na kterou vsadil a kterou podporoval. Dobře, co mu přineslo zisky?

Majetek Buffetta v roce 2016 narostl o 12 miliard amerických dolarů. To je nejvíc mezi americkými boháči jak podle údajů Bloomberg Billionaires indexu tak podle Forbesu. Zatímco index S&P 500 letos přinesl zhruba 9 procent, akcie Berkshire Hathaway zpevnily o více jak 20 procent.

Samotné jmění Buffetta letos vzrostlo o 19 procent na 74,1 miliardy dolarů podle dat Bloomberg, o rovnou pětinu na 74,2 miliardy dolarů pak podle Forbesu. Celosvětově je druhým nejbohatším mužem po Billu Gatesovi.

Tak nezdržujme statistikou: na čem zbohatl? Především na třech sázkách. Na aerolinky, na finance, na media - a nějaké to jídlo.

Listopadové regulatorní hlášení jeho Berkshire překvapilo mnohé po zjištění, že Buffett investoval do United Airlines, kromě toho do United Continental Airlines, American Airlines, Delta Airlines a také Southwest Airlines. Akcie uvedených aerolinek za poslední tři měsíce zpevnily o zhruba 35 % u United Airlines, o dvě procenta méně u Southwest Airlines, o více jak čtvrtinu u Delty. A podobně, přes 25 %, přidal dílčí index aerolinek proti zhruba 4 % u indexu S&P 500.

Ve financích bylo Buffettovým zásadním a rozvážných kouskem ponechání si podílu ve skandálem zmítané americké bance Wells Fargo. Podvody se získáváním klientů, propuštění 5300 zaměstnanců, revize všeho od roku 2011, hrozba pokut a dalších vyšetřování. Jenže akcie Wells Fargo sice propadly, ale za poslední tři měsíce zpevnily o řádově čtvrtinu hodnoty. Jen jako mandlička na vánočce pak vypadá drobný podíl  (ale jsou bezmála 3 % drobné?) v Goldman Sachs. Ta zhodnocením z amerických prezidentských voleb vzešla jako vítěz díky očekáváním uvolnění regulace bank pod Donaldem Trumpem. A dvouciferné jsou také zisky dalších finančních investic Buffetta: American Express, US Bancorp, M&T Bank.

Do třetice: média. V roce 2014 koupil podíl v Charter Communications, v roce 2016 titul zhodnotil o 45 procent. A co jídlo? O více jak pětinu za rok 2016 zhodnotila jedna ze známých buffettových akvizic jménem Kraft Heinz.



Čtěte více:

Nespojujme vysokou inteligenci a úspěch při investování
10.11.2016 17:30
Investor Ed Borgato před několika dny na Twitteru napsal, že „jedním z...
Buffett pustil peníze do „smrtící pasti“
15.11.2016 17:00
Časy se mění, a Warren Buffett nám to připomíná možná hlasitěji než kd...
Trápení jelenů a akcie, kterých se zbavuje Warren Buffett
22.11.2016 19:00
Řada investorů pozorně sleduje kroky Warren Buffetta. Důvodem může být...
Lidé volili populisty, a největší boháči planety bohatli
28.12.2016 18:19
Zatímco voliči v Evropě i ve Spojených státech dopřávali sluchu populi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2023
17:32Obchodované firmy jsou stále financovány s rekordně nízkými dluhovými náklady. Změna?
16:46J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:34Francouzští vyšetřovatelé zjišťují okolnosti výplaty dividend a zdanění u bank včetně Societe Generale a BNP Paribas
15:51Sazby půjdou výš a budou tam po delší dobu, říká Fed. Trhy tomu nevěří
15:36Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Manchester United Plc (12/22 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba