Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC ještě nepochopil, že začal další těžební boom

OPEC ještě nepochopil, že začal další těžební boom

03.03.2017 7:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Druhá vlna těžby z břidlic by mohla být ještě silnější než ta první. OPEC je tím pravděpodobně překvapen, ale současný boom těžby v USA je mohutnější než ten, ke kterému došlo mezi červencem 2011 a dubnem 2015. Ceny ropy přitom dnes leží jen na polovičních úrovních a boom začal ještě předtím, než Donald Trump začal konat, aby naplnil své sliby ohledně uvolnění regulace v energetice.

Růst těžby z břidlic by tedy mohl ještě zesílit v případě, že se ceny ropy budou dále zvedat, či pokud dojde k poklesu nákladů. Následující graf porovnává současný těžební boom v USA s boomem předchozím (skutečný vývoj a jeho trend):

Překlady 

OPEC si vývoj představoval jinak. V roce 2014 se začal držet strategie zaměřené na ochranu jeho podílu na trhu. Jeho hlavním cílem bylo vytlačit z trhu těžbu s vysokými náklady, mezi kterou patří i těžba z břidlic. Poté se OPEC dostal do finančních potíží a v listopadu minulého roku snížil svou produkci asi o 1,2 milionu barelů denně. Saúdský ministr pro těžbu ropy Khalid Al-Falih v té době řekl, že v roce 2017 nečeká výraznější zvýšení těžby v USA.

Nyní je ovšem zřejmé, že už v té době začala těžba v USA procházet oživením. Saúdům se to nemusí líbit, ale podle dat dosáhla dna v září minulého roku a od té doby se produkce zvedla na úrovně z dubna minulého roku. OPEC by se ale měl obávat zejména toho, že současné tempo růstu je ještě vyšší než během prvního těžebního boomu (viz uvedený graf). 

Je pravdou, že ke zvýšení těžby v USA dochází i díky těžbě v Mexickém zálivu, kde začala produkce z projektů Thunder Horse South společnosti BP a Stones společnosti Royal Dutch Shell. Tento region ale spolu s Aljaškou pomáhal i během předchozího boomu. A jádrem toho současného je těžba z břidlic. Produkce ropy v USA pak podkopává omezení těžby v zemích OPEC. Pokud tedy OPEC nepřikročí k dalšímu omezení těžby, což je nepravděpodobné, vývoj se pro něj může již jen zhoršovat. Trh se do rovnováhy ani zdaleka nedostal a OPEC pravděpodobně vážně podcenil schopnost amerických těžařů adaptovat se na nižší ceny ropy. A kdyby se zemím OPEC přece jen podařilo dosáhnout dalšího růstu cen, boom v USA by ještě zesílil. 

OPEC nepochopil jednu základní věc. Břidlicová revoluce totiž není ani tak o nových technologiích, jako o novém přístupu k celému podnikání v této oblasti. Thomas Reed, který stojí v čele JKX Oil & Gas, k tomu říká, že horizontální vrty a frakování tu jsou již asi padesát let. Nyní ale firmy kombinují obě technologie v jednom vrtu a navíc jsou schopny provést celý proces velmi efektivně. Tradičně vysoké počáteční investice a dlouhá doba rozvoje projektu se těžby z břidlic netýkají. V budoucnu sice náklady těžby z břidlic porostou, ale nyní jsou těžební společnosti schopny zvýšit produkci s nízkými náklady a růst těžby je téměř jistý. OPEC to ale zřejmě ještě nepochopil. 

Autor: Julian Lee

(Zdroj: Bloomberg GadFly)


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Kdy zmizí přebytek ropy na trhu? OPEC a IEA to vidí různě
14.12.2016 17:04
Kdy po historických dohodách o koordinovaném omezení těžby vlastně zmi...
Ropa nejdražší od loňského léta. Motorem ropný slib OPECu
28.12.2016 12:23
Ceny ropy se dostaly do blízkosti nejvyšších hodnot od loňského červe...
Ropa se inspiruje loňskem, OPEC a USA určí směr
04.01.2017 16:26
Ropa se dnes inspiruje loňskem a zdražuje. Důvodů je několik, jednak ...
Další varování, že těžbě OPECu roste konkurence
19.01.2017 17:06
Organizace zemí vyvážejících ropu dostala další varování, že plány na ...
Rozbřesk: I přes spokojenost OPECu a spol. je na posouzení dodržování dohody producentů brzy
23.01.2017 9:13
Máme za sebou první schůzku komise, jež by měla dohlížet na dodržování...
Doopravdy škrtáme. OPEC dál přesvědčuje investory
30.01.2017 17:52
Organizaci zemí vyvážejících ropu se zatím zřejmě daří přesvědčit inve...
Rozbřesk: Bude OPEC muset prodloužit dohodu na omezení produkce?
21.02.2017 9:41
Po výrazném růstu na konci loňského listopadu se volatilita cen ropy ...
Průzkum: OPEC dál snižuje těžbu ropy. Je na 94 procentech slibu
01.03.2017 12:17
Kartel zemí vyvážejících ropu OPEC v únoru pokračoval ve snižování těž...

Váš názor
  • Ropa
    03.03.2017 22:17

    No , nevím ! V čase, kdy cena US ropy spadla na 30 USD, tak OPEC i Rusko bez potíží zvedaly svou těžbu ropy na historická maxima , v USA ovšem těžba ropy spadla z 10 na 8,75 mil. barelů denně. Ropa za 30 bolí všechny těžaře bez výjimky, v USA ale došlo k pádu těžby o 15 % ! Tedy těžařům v USA cena ropy za 30 neumožňuje těžit beze ztrát. Těžařům v OPEC i Rusku pouze výrazně klesl zisk z vytěženého barelu, zůstali ale stále v kladném zisku. A to je velký rozdíl !
    xiluodu
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
8:00DE - HDP, q/q
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m