Ceny ropy se dostaly do blízkosti nejvyšších hodnot od loňského července. Trh se těší, že ropný kartel OPEC a dalších 11 zemí těžících ropu splní svůj slib a omezením vlastní produkce černého zlata pomohou snížit světový nadbytek této suroviny na trhu. Snížené dodávky čekají i správci fondů, kteří omezili svoje sázky na pokles americké lehké ropy WTI na nejnižší hodnoty dokonce od předloňského srpna.
WTI dnes roste osmým dnem za sebou, což je nejdelší taková šňůra po téměř sedmi letech. Futures na únorové dodání rostly dnes před polednem na burze v New Yorku o zhruba 0,6 procenta na 54,24 dolaru za barel. V úterním závěru stoupl kontrakt na 53,90 dolaru, a byl tak nejvýše od loňského 2. července.
Vzhůru míří i severomořský Brent. Cena kontraktu pro únorové dodání rostla v Londýně naposledy o 0,7 procenta na 56,49 dolaru za barel. Úterní seanci zakončil Brent na ceně 56,09 dolaru za barel a od konce loňského roku zatím přidal přes 51 procent, jak ukazuje graf níže (Cena Brentu je bíle):

Předtím, než se OPEC v listopadu dohodl na omezení produkce, se ropa obchodovala v blízkosti nebo nad 50 dolary za barel. Venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio Del Pino v úterý řekl, že až začnou dohodnuté škrty platit, měly by se zásoby ropy vrátit do rovnováhy a ceny Brentu stabilizovat mezi 60 a 70 dolary za barel. Vývoj produkce ropného kartelu je patrný z následujícího grafu:
Na dodržování závazků má dohlížet speciální skupina, kterou tvoří někteří členové a nečlenové OPECu. Sejít se mají 13. ledna, aby sledovali, jak se slíbenou redukci v dodávkách daří uskutečnit. Signatářem historických ropných dohod z letošního podzimu ovšem všichni velcí světoví těžaři nejsou. Chybí na příklad Norsko nebo Spojené státy. Americké zásoby ropy klesly minulý týden podle průzkumu Bloombergu o 1,5 milionu barelů.
Zdroj: Bloomberg