Kdy po historických dohodách o koordinovaném omezení těžby vlastně zmizí přebytek ropy na trhu? Dvě z nejvlivnějších světových energetických uskupení to vidí různě. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vznikne deficit na straně nabídky už prvním pololetí příštího roku. Ropný kartel OPEC je pesimističtější. Poptávka po ropě nepřevýší nabídku dřív než v jeho druhé polovině.
Třináctičlenný ropný klub se na snížení společné produkce dohodl v listopadu poprvé po osmi letech. O víkendu byla ropná dohoda rozšířena o 11 nečlenských států v čele s Ruskem, které se zavázaly k témuž kroku, byť v téměř polovičním rozsahu. Celkově by se tedy globální produkce ropy měla od ledna na šest měsíců snížit denně až o 1,8 milionu barelů s možností prodloužení v případě potřeby.
OPEC: Do druhé půlky roku nic nebude
OPEC se domnívá, že ropná dohoda „urychlí“ snižování světových zásob. Dřív než v druhé polovině příštího roku ale rovnováhu na dlouhodobě přezásobeném trhu ale čekat nemusíme, uvedl kartel v pravidelné měsíční zprávě.
Převis nabídka nad poptávkou trvá již zhruba tři roky a vytváří tlak na ceny ropy. Ty od listopadové dohody stouply o zhruba 16 procent. Je pochopitelně otázkou, jak budou smluvní strany svoje závazky dodržovat, když historicky mívaly s plněním takovýchto slibů problémy.
Rozdíly v odhadech hlavních agentur podle analytika ČSOB Petra Báči ukazují, že statistiky o spotřebě a produkci ropy jsou značně nespolehlivé. Odhadovat načasování případného „překlopení“ globálního trhu z přebytku do deficitu je tudíž obtížné.
„Ve světle posledních událostí se však zdá, že v příštím roce bude důležitější vývoj na nabídkové straně trhu. To, zda a kdy se trh dostane do deficitu, závisí do velké míry na dodržování dohod na omezení produkce ze strany OPECu a dalších hlavních producentů. Pokud by OPEC a Rusko a spol. své závazky skutečně dodržely, tak by se trh mohl dostat do deficitu již během prvního pololetí," tvrdí Báča. Historie však ukazuje, že tendence producentů podvádět jsou velké.
Saúdové vrtat nepřestanou
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Chalíd Fálih dnes ujistil, že členové kartelu i velcí těžaři mimo něj jsou odhodláni svoje závazky „do velké míry dodržovat“ a převis nabídky na trhu v příštích měsících zmizí.
Státní saúdskoarabský producent ropy Saudi Arabian Oil zatím podepsal smlouvy s americkými firmami Nabors a Rowan na výstavbu desítek vrtných souprav během příštích deseti let. Království sice mělo na koordinovaném omezení produkce důležitý podíl, z dlouhodobého hlediska ale na svoje zřejmě nejcennější odvětví podle všeho nepřestává sázet.
Cena ropy dnes klesá. Pozornost se obrátila na rostoucí americké zásoby suroviny, které se podle soukromé organizace API zvýšily minulý týden o 4,68 milionu barelů a, pokud jde o toto období, jsou na nejvyššího hodnotách za posledních 30 let. Dnešní vládní data by měla ukázat pokles.
Fokus na forwardovou křivku
Podle Báči bude dobrým indikátorem vývoje na trhu s fyzickou ropou hlavně sklon forwardové křivky. „Pokud bude ropa skutečně ubývat (tzn. trh se dostane do deficitu a bude docházet k čerpání zásob), tak by se měla forwardová křivka na krátkém konci narovnávat, případně by sklon mohl být i negativní. Stále totiž platí, že krátký konec křivky je i přes rychlý růst cen ropy po zasedání OPECu významně pozitivně skloněný".
Vývoj cen ropy za tento rok - včetně patrného skoku vzhůru z konce listopadu - je zachycen v následujícím grafu, cena severomořského Brentu (kontrakt na únorové vyrovnání obchodovaný na burze ICE v Londýně) je vyznačena bíle.

Zdroje: BBG