Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka

Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka

23.06.2017 11:09, aktualizováno: 23.6. 11:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropa není supermarket a já z evropských principů neslevím. Nový francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl médiím zevrubný rozhovor, ve kterém nastiňuje svoje vize týkající se Francie a Evropy. Znovu se v něm věnuje mimo jiné vysílání zaměstnanců do zahraničí ze zemí východní a střední Evropy, které bylo jedním z centrálních témat v kampani francouzských prezidentských voleb. Nový šéf Elysejského paláce si už se středoevropskými zeměmi stihl vyměnit řadu ostrých slov, když jejich přístup například k migrační krizi označil za cynický. Především polští a maďarští představitelé reagovali velmi ostře.

Francouzský prezident v rozhovoru sice uvedl, že nevěří v „konflikt mezi východem a západem Evropy“, poté ale varoval před některými evropskými lídry, kteří „opouštějí principy, nastavují Evropě záda, mají cynický postoj k Evropské unii, která by sloužila jedině k rozdělování finančních příspěvků, aniž by respektovali její hodnoty“.

„Evropa není supermarket. Evropa je společný osud. Je oslabená, když přijme, že její hodnoty jsou odmítány. Evropské země, které nerespektují pravidla, z toho musejí vyvodit veškeré politické důsledky. A nejde zde pouze o debatu východ-západ,“ uvedl také podle Le Temps. „Budu hovořit se všemi a s respektem, nezradím ale evropské principy – týkající se solidarity nebo evropských hodnot. Pokud by Evropa měla toto přijmout, znamenalo by to, že je slabá a že už přestala existovat,“ uvedl.

Nižší střední třídy a jejich pochybnosti

Francie od loňska uplatňuje zákon, který Macron prosadil ještě jako ministr a který omezuje volné podnikání evropských dopravců ve Francii. Coby prezident chce Macron tento problém přenést na celoevropskou úroveň. Nový francouzský prezident prosazuje zpřísnění direktivy, která v EU platí 20 let. Zahraniční pracovníci by pak podle tohoto nového ujednání museli být placeni stejně bez ohledu na to, kde v EU budou pracovat. V tlaku na ztížení podmínek pro levné pracovní síly může počítat s podporu Německa a možná i Rakouska, Itálie a Belgie.

Současný režim ale brání až 11 zemí EU včetně Česka a dalších tří států skupiny V4. Východní a střední Evropa tvrdí, že jí současný režim a nižší mzdy pracovníků umožňují držet ekonomiku na dostatečně vysoké úrovni. Francie podle nich sice hovoří o nutnosti sjednotit pracovní podmínky v celé EU, ale skrývá tím ochranářskou politiku pro své pracovní síly - kdo ve Francii pak najme polskou, rumunskou nebo maďarskou společnost, když bude muset zaplatit stejně jako francouzské, řekl bruselský analytik Yann-Sven Rittelmeyer, jehož citovala německá stanice Deutschlandfunk.

Ale Macron je také propagátorem EU a rozhodně nechce ve Francii vyvolat to, co se stalo v Británii a vedlo k brexitu. Kritika levné polské pracovní síly k tomu určitě přispěla. Macron chce Francii modernizovat a připravit na globalizaci, již považuje za nevyhnutelnou. Macron Evropu potřebuje, řekl Rittelmeyer.

Macron v nejnovějším rozhovoru s evropskými médii řekl, že klíčem k tomu, jak smířit evropské obyvatelstvo s evropským projektem, je ztížit podmínky pro to, aby společnosti najímaly levnější pracovní sílu z jiných zemí EU nebo přesouvaly výrobu do zemí s nižšími mzdami. Také prohlásil, že chce kráčet v čele „evropské renezance“ a vytvořit Evropskou unii, která se lépe postará o svoje obyvatele. Výraznější sociální ochrana získá zpět důvěru nižších středních tříd, které začaly pochybovat. Novou krev do žil evropskému projektu vlije obnovená „společná síla“ , kterou chce Macron pozorovat mezi Francií a Německem.

Krize na Západě

Analytické pracoviště Telos poukázalo na to, že Macronovo volební vítězství získává díky současným podmínkám v Evropě i ve světě mezinárodní význam a Francie centrální postavení v Evropě, jakému se naposledy těšila za vlády prezidenta Françoise Mitterranda. Zvnitřku Evropu ohrožuje populismus šířící se východní Evropou a brexit ovlivňující západní Evropu. Zvenčí evropské zájmy ohrožuje z jedné strany ruský prezident Vladimir Putin, z druhé politika amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Sám francouzský prezident považuje v zahraniční politici za svou největší výzvu „krizi, která zasahuje západní státy“, a od tohoto bodu se chce také odrazit. Nástup „antiliberálních demokracií a extrémů v Evropě, opětovné vynoření autoritářských režimů, které zpochybňují životaschopnost demokracie, a Spojené státy částečně se odtahující světu“ je tím, co můžeme nyní pozorovat ve světě, řekl také v rozhovoru.

Francouzi volili Macrona pro jeho reformní a proevropský program. Vnitřní i vnější podmínky jsou příhodné pro posílení evropského srdce kolem Francie a Německa, ale skutečně se to stane, až dá Francie do pořádku své finance, míru nezaměstnanosti, nevýkonný průmysl i své evropské závazky, míní Telos.

Jak na to?

Byť Macronovo vítězství v Evropě vyvolalo euforii, stále není jasné, jak chce prezident francouzskou ekonomiku oživit, napsal profesor ekonomie z mnichovské univerzity Hans Werner Sinn v deníku La Tribune. Podle něj se Macron mýlí, když prosazuje finanční sjednocování na úrovni eurozóny. Doma nechce Macron zvyšovat důchodový věk ani zkracovat pracovní týden. Navrhuje ale, aby severní země eurozóny finančně pomohly jižním. Francouzské finanční a hospodářské trhy by se tak v těchto zemích udržely, ale je to podporování francouzské ekonomiky na cizí účet.

Před volbami Macron sliboval novelu zákoníku práce a také propuštění 120.000 státních zaměstnanců, přesněji nenahrazovat ty odcházející do důchodu. Se změnami zákoníku práce ale nesouhlasí silné odbory, takže nebude snadné je prosadit.

Prezident také navrhuje zřídit v eurozóně vlastní parlament, což by vytvořilo podmínky pro dvourychlostní Evropu, a to je recept na rozdělení EU, ne na její sjednocení, tvrdí Sinn. Jedinou budoucností je podle něj sjednotit Evropu politicky pod společnou vojenskou silou a společným vojenským velením; bez politického sjednocení a tlaku na sjednocení v rámci rozpočtů eurozóny je možné budoucí jednotě Evropy zcela zabránit.

Zdroje: ČTK, Guardian, Le Temps

 

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Macron míří za ovládnutím drtivé většiny ve francouzském parlamentu
11.06.2017 22:12
Hnutí centristického francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republ...
Rozbřesk: Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu
12.06.2017 9:22
Zdá se, že nový francouzský prezident Macron od voličů dostane skutečn...
Macron vyhrál. S přehledem, přesto ne tak suverénně, jak se čekalo
18.06.2017 22:36
Francouzské centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emm...
Rozbřesk: Výsledek francouzských voleb lehce svědčí euru, Macronův velký test přijde ale už v září…
19.06.2017 9:13
Nový francouzský prezident Emmanuel Macron dostal v parlamentních volb...

Váš názor
 • Ja vychodnej europe uz nejak nerozumiem
  26.06.2017 13:50

  Vsetci by chceli zapadoeuropske platy, ale cokolvek by tie platy mohlo teoreticky posunut danym smerom ihned a vehementne neguju. Podla lokalnych znalcov su vychodoeuropania predovsetkym koloniou zapadu, do vlastnych financii a vlastnej meny si Cesi a Poliaci predsa nedaju kecat Bruselom. A pritom fondy ani nie su schopny vycerpat, a do parlamentu si vola opakovane tych istych podvodnikov a tunelarov. Tak co teda vlastne chcete, ludia slovanskeho povodu? Zapadoeuropske platy vam v napoli rozkradnutom state nikto neda. Funkcnu infrastrukturu zkorumpovana vlada nikdy poriadne nevybuduje. Funguje vam len to, co fungovalo aj pred tym. Rusko to tu desatrocia nicilo, a teraz ked to tu ma zapad aky taky zaujem desatrocia vylepsovat, tak ich posielame niekam. Ja netvrdim, ze to zapad bude robit hlavne pre svoje vlastne ciele, ale aspon to nebude nasilna vykradacka ako za Ruska.
  Eco
  • Re: Ja vychodnej europe uz nejak nerozumiem
   26.06.2017 17:36

   Lidé východní Evropy, rozuměj komunistické zony, mají podobně vymyté mozky stejnou propagandou. Není náhodou, že se stále nemohou zbavit demagogického stylu myšlení, které mají zadřené hluboko pod kůží. Proč asi jezdí a snaží se náš prezident za každou cenu navazovat obchodní styky s Čínou na druhém konci světa která je nám co do myšlení a chápání tak vzdálená a kupovat od nich podřadný brak, když máme za souseda jednu z nejúspěšnějších a nejvyspělejších ekonomií, která chce od nás nakupovat a spolupracovat a ne se u nás zbavovat svého podřadného zboží, tak levného jen proto, že je vyráběno dětmi a chudými za nelidských podmínek, protože šetří a není ani na čištění vody a vzduchu který musí dýchat. Kde by jste chtěli pracovat a žít vy. V Číně nebo v západní Evropě ? Zamyslete se než si odpovíte. Kdo by se chtěl vracet a žít za podmínek za kterých se tady žilo před sto lety. EH ?
   Bývavalo
 • A co recipročně?
  23.06.2017 13:52

  Říkám si, což navrhnout, aby to bylo i recipročně? Když přijede francouzský občan do ČR, tak aby dostával taky mzdu obvyklou nebo minimální platnou pro českou republiku. Takže francouzský velvyslanec v Praze by dostal třeba dvojnásobek průměrné mzdy v ČR, čili 2000 euro, a ostatní úředníci na velvyslanectví tak 1000 E. nebo minimální mzdu 11 000 Kč čili 415 E? :-)
  Aleš Müller
  • Re: A co recipročně?
   23.06.2017 13:58

   Chápete význam slova minimální? Aby to bylo reciproční museli bychom přijmout zákon o maximální mzdě. To by se mnoha závistivcům jako vy líbilo.
   ..
 • Sorosuv člověk
  23.06.2017 13:51

  tihle podivuhodní E.T, se rodí v hlavách tzv. intelektuálů, což jsou specifičtí lidé, kteří nic neumí a nejsou ve skutečnosti žádným přínosem žádné společnosti, pouze parazitují
  rob
 •  
  23.06.2017 12:06

  Prezident Makaron, by si měl uvědomit, že do toho supermarketu taky dávám peníze a to 42 miliard ročně. Solidarita není to, že se každému podrobíme a každému vlezeme do p..... Kdo dnes dodržuje zákon o vstupu do Sengenu. Asi jen V4. Ať si Makaron udělá nejdříve pořádek v Calé.
  karel
 • Rétorické cvičení nadaného středoškoláka
  23.06.2017 11:35

  U souhrnných citací je na pováženou, nakolik jsou přesné. Při srovnání souvislosti a rozporů ve vyjádřeních Emmauela Macrona to celé vyhlíží jako reportáž o vítězství nadaného a hezkého chlapce ve středoškolské rétorické soutěži. Snaží se být charismatický, přesvědčivý a motivující, přičemž využívá plytkých argumentů a nezatěžuje se jejich celkovým souladem.
  Rudolf Strýc
Aktuální komentáře
15.06.2024
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  
6:08Technická analýza: Airbnb se odrazila od 200denního průměru, v létě může profitovat z mistrovství a olympiády  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data