Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu

Rozbřesk: Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu

12.6.2017 9:22
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Zdá se, že nový francouzský prezident Macron od voličů dostane skutečně silný mandát. Po vítězství v prezidentských volbách totiž jeho hnutí Republika v pohybu (REM) společně se spřáteleným hnutím MoDem dosáhly přesvědčivého vítězství (32,32 %) i v prvním kole parlamentních voleb, což může vést k zisku jedné z nejsilnějších pozic ve francouzském parlamentu v poválečné historii. Uvidíme, jak dopadne druhé kolo voleb příští neděli. Nejistotu totiž zvyšuje rekordně nízká účast voličů v kole prvním (méně než 50 %).

Pokud však dopadne vše podle projekcí, tak by Macron měl mít možnost prosadit své plány, které se trhům obecně zamlouvají. Připomeňme, že hovoří například o reformě pracovního trhu (na mušce je například 35 hodinový pracovní týden), o snižování daní (např. korporátních), o úsporách ve státním sektoru (propouštění). Na druhé straně plánuje vyšší investice (například do obrany). To vše by měla rámovat snaha o utužení spolupráce v EMU a zároveň plnění 3% cíle pro deficit veřejných financí (naposledy se to Francii povedlo v roce 2007).

Hlavní událostí tohoto týdne by však mělo být středeční zasedání Fedu. Vsˇeobecneˇ se sice pocˇi´ta´ s ti´m, zˇe Fed znovu zvy´sˇi´ u´rokove´ sazby o 25 bps, ale jde o to, co z jedna´ni´ FOMC da´le vypadne. Je velmi pravdeˇpodobne´, zˇe v ra´mci nove´ progno´zy Fedu budou sni´zˇeny odhady pro vsˇechny promeˇnne´ (HDP, mi´ru nezameˇstnanosti i inflaci), prˇicˇemzˇ hrozi´ i sni´zˇeni´ projektovane´ trajektorie u´rokovy´ch sazeb pro rok 2018 cˇi 2019. Dolar pak mu°zˇe da´le zklamat to, zˇe soucˇa´sti´ vy´stupu° z jedna´ni´ FOMC jesˇteˇ nebude konkre´tni´ za´vazek zaha´jit vyfukova´ni´ bilance.

TRHY

CZK a dluhopisy

Vyšší květnová inflace se v pátek koruně líbila a ta se tak vůči euru dostala na nová post-intervenční maxima. Korunu i dluhopisy bude jistě zajímat další inflační vývoj - ceny i nadále potáhnou nahoru dražší potraviny a bydlení.

Centrální banka může být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by ji vývoj spotřebitelských cen neměl nutit k žádným radikálním akcím. S růstem sazeb není v době posilování koruny třeba pospíchat. Ostatně náznaky o možném zvyšování úrokového diferenciálů korunu posunují k silnějším hodnotám.

Tento týden není z hlediska domácích očekávaných událostí pro korunu nijak zvlášť zajímavý. Trh s dluhopisy čeká ve středu aukce. Hlavní impulsy v čele se zasedáním Fedu nicméně přijdou zvenčí.

EURUSD + zahraniční FX

První kolo francouzských parlamentních voleb ukázalo, že nový prezident Macron se bude patrně moci spolehnout na významnou parlamentní podporu - jeho hnutí má našlápnuto k výraznému vítězství (druhé kolo voleb je v neděli) a v novém parlamentu může dosáhnout výrazné většiny, což by se mělo euru na počátku nového týdne líbit.

Společné měně může na frontě s dolarem pomoci i zasedání Fedu, které může dolarové optimisty nakonec lehce zklamat.

Kromě toho trhy bude zajímat i čtvrteční zasedání Bank of England. Vzhledem k výsledku parlamentních voleb lze od zasedání čekat umírněné a opatrné komentáře.

Ropa

Cena ropy Brent se v pátek pohybovala kolem 48 USD/barel. Zásadněji tak trh nepřekvapil ani pokračující růst aktivity producentů v USA, ani komentáře ze Saúdské Arábie a Ruska. Ministři pro ropu z obou zemí vyjádřili optimismus ohledně očekávaných dopadů poslední dohody a saúdský ministr al-Falíh uvedl, že je v případě potřeby připraven k dalším krokům.

Tento týden bude z pohledu trhu s ropou poměrně zajímavý. Kromě zasedání Fedu zveřejní IEA svou měsíční zprávu z trhu s ropou (rovněž ve středu). V ní bude jistě reagovat na výsledky ze zasedání OPECu a představí prognózu pro rok 2018. Připomeňme, že v následujících měsících by se globální trh s ropou měl posunout do citelného deficitu, který by s sebou měl nést i tlak na růst cen.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Měkká data slibují slušný růst v EU i ve druhém čtvrtletí
31.5.2017 9:14
Evropská ekonomika si v prvním čtvrtletí letošního roku vedla podle pr...
Rozbřesk: Česká koruna atakuje 26,30 k euru. Co jí dává sílu k ziskům?
1.6.2017 9:10
Česká koruna se včera dostala do těsné blízkosti 26,30 EUR/CZK a atak...
Rozbřesk: Solidní PMI slibují slušný růst české ekonomiky i ve druhém čtvrtletí
2.6.2017 9:14
Jak už naznačily první odhady i včerejší zpřesnění indexu nákupních ma...
Rozbřesk: ČNB nemusí nikam pospíchat
5.6.2017 9:14
V pátek statistický úřad potvrdil, že česká ekonomika byla v úvodu rok...
Rozbřesk: Strach z předčasných voleb živí napětí na italských trzích
6.6.2017 9:16
Ve stínu britské politiky opět pomalu přituhuje i na italské politické...
Rozbřesk: Tahle měna není pro starý
7.6.2017 9:15
Česká koruna od zrušení intervencí ČNB patří mezi nejúspěšnější měny n...
Rozbřesk: ECB se bude snažit zastavit zisky eura, povede se jí to?
8.6.2017 9:23
Šéf ECB Mario Draghi dnes bude stát před delikátním úkolem. Potřebuje ...
Rozbřesk: Noční můra Theresy Mayové, britská libra zažívá další povolební šok
9.6.2017 9:23
Britská libra zažívá další povolební šok. Britská premiérka Theresa Ma...

Váš názor
 • Zajímavý odborný a podrobný výklad
  12.6.2017 12:56

  Ale pochopit a jak si nastavit háčky a čárky, jako každý žák druhé obecní je pro tebe nepochopitelným tajemstvím.
  ..
 • i na východě sypou čaj :-)
  12.6.2017 12:32

  dolar to srovná, až bude itálie :-) ale co to toto: Hlavní událostí tohoto týdne by však mělo být středeční zasedání Fedu. Vsˇeobecneˇ se sice pocˇi´ta´ s ti´m, zˇe Fed znovu zvy´sˇi´ u´rokove´ sazby o 25 bps, ale jde o to, co z jedna´ni´ FOMC da´le vypadne. Je velmi pravdeˇpodobne´, zˇe v ra´mci nove´ progno´zy Fedu budou sni´zˇeny odhady pro vsˇechny promeˇnne´ (HDP, mi´ru nezameˇstnanosti i inflaci), prˇicˇemzˇ hrozi´ i sni´zˇeni´ projektovane´ trajektorie u´rokovy´ch sazeb pro rok 2018 cˇi 2019. Dolar pak mu°zˇe da´le zklamat to, zˇe soucˇa´sti´ vy´stupu° z jedna´ni´ FOMC jesˇteˇ nebude konkre´tni´ za´vazek zaha´jit vyfukova´ni´ bilance.
  rob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC