Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok (ČNB) pro Patria.cz: Teď je tu první krok. Další zpřísnění záleží i na koruně

Rusnok (ČNB) pro Patria.cz: Teď je tu první krok. Další zpřísnění záleží i na koruně

03.08.2017 15:13, aktualizováno: 3.8. 16:05
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Teď je tu první krok a naše prognóza potřebu tohoto kroku potvrzuje. Další kroky by následovaly, pokud by v rámci prognózy prosakovaly proinflační faktory, tendence. Záležet bude také na kurzu koruny, odpověděl guvernér České národní banky Jiří Rusnok na dotaz Patria.cz ohledně dalšího možného zvyšování sazeb ČNB a zpřísňování měnové politiky centrální banky.

"Teď je tady první krok, který jsme avizovali a pro který existují dobré důvody. Naše prognóza potřebu tohoto kroku potvrzuje. Další kroky by mohly následovat, pokud by se i nadále potvrzovala prognóza a v ní prosakovaly ty proinflační tendence než naopak," rozvedl guvernér ČNB Rusnok odpověď na dotaz Patria.cz. Záležet podle něj bude na nových datech v příštím měsících a čtvrtletích. "Bude také samozřejmě záležet na kurzu koruny, protože to je ten druhý kanál, kerým dochází ke zpřísňování měnových podmínek," dodal Rusnok. V oblasti inflace podle něj ČNB žádnému přehnanému tlaku nečelí. 

Česká národní banka se podle guvernéra Rusnoka chce navrátit k předpovědi trajektorie kurzu (koruny). Podle jednomyslného postoje na to však zatím, v postexitové době po ukončení kurzového závazku, čas nedozrál.

Tržní vývoj koruny podle guvernéra Rusnoka pro ČNB žádné zneklidnění či překvapení nepředstavuje. S posílením koruny, které nastává, dle svých slov ČNB počítala. "Jsme přesvědčeni, že to je adekvátní tomu, co česká ekonomika v tuto chvíli potřebuje," řekl Rusnok k tempu zpeňování české měny.

V komentáři po rozhodnutí bankovní rady nicméně ČNB vymezila jako proinflační riziko slabší kurz koruny oproti prognóze v příštích čtvrtletích. Důvodem k tomu může dle ČNB být uzavírání korunových pozic finančních investorů. Za základní scénář nicméně Rusnok nadále označuje mírné posilování koruny, které zapadá do celkového zpřísňování měnových podmínek.

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 2,9 procenta odhadovaných v květnu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 2,8 procenta. Pro rok 2019 nová prognóza ČNB počítá s růstem HDP o 3,1 procenta. ČNB dále snížila odhad vývoje inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Ve třetím čtvrtletí 2018 čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v květnu čekala dvě procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2018 odhad snížila na 1,8 procenta z předchozích 1,9 procenta. Inflace setrvá po zbytek letošního roku v horní polovině tolerančního pásma a k dvouprocentnímu cíli se přiblíží začátkem příštího roku, uvedl Rusnok. Dodal, že prognóza počítá s růstem tržních úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku. Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka celkově mírně proinflační.


Čtěte více:

ČNB zítra zvedne sazby? Argumenty pro a proti Honzy Bureše
02.08.2017 14:13
Česká národní banka již tento čtvrtek zvýší úrokové sazby. Tímto směr...
Rozbřesk: Den D pro českou ekonomiku - zvýší ČNB po deseti letech sazby?
03.08.2017 9:09
Dnešní zasedání ČNB bude velice napínavé. Nová prognóza pravděpodobně ...
ČNB poprvé od roku 2008 zvýšila sazby. Ekonomika poroste rychleji
03.08.2017 13:11
Česká národní banka poprvé od roku 2008 přistoupila ke zvýšení úrokov...

Váš názor
  • mám takový dojem
    03.08.2017 15:31

    že se guverner CNB definitivně zblaznil a já pod tihou jeho dluhu bych se aspon na oko zblaznil taky vytvořit ztrátu CNB za 3 měsíce cca 140-150miliard to už je uměni zodpovědnost žádná- máte mnoho životu tak jako v počitačové hře :-) za bratru 450 000 měsíčně :-) robustni růst platů dle nedouka = min mzda 11000, průměrná 27 000 -kdy 2/3 to nemaji. Někdy mám pocit že bych chtěl také takové silne drogy co použivaji v CNB :-) pan rusnok totiž podle sebe soudi 10,5 milionů občanů tohoto státu. Pan Rusnko by měl vyrazit po českých lůzích a hajich bylo by to fajn :-) jediné co ho ctí je, že zkrachoval na všech předešlých postech a že tento tristni stav přivodil Hampl, Tomšik a Singer :-))) a on k tomu přišel jen jako slepý k houslim .....
    martík
Aktuální komentáře
06.11.2025
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.