Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská bankovní krize a její první velká oběť

Ruská bankovní krize a její první velká oběť

31.08.2017 6:28
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Bankovní krize v Rusku postupuje pomalu, to ale nebrání tomu, aby si nevybrala svou zatím největší oběť. Stala se jí banka Otkritie, jeden z největších bankovních domů v zemi. Dramatický odliv vkladů během dvou měsíců ochromil její rozvahu, až museli zasáhnou regulátoři. Stát v ní teď bude mít podíl nejméně 75 procent, což dále posílí jeho už tak dominantní pozici v ruském bankovním sektoru. Ruská centrální banka navíc musela hodit laso i jiným bankám, aby zabránila šíření paniky.

Otkritie se díky nákladným akvizicím a agresivní expanzi vyšvihla do desítky největších bank v Rusku. Na svém anglickém webu se v současnosti chlubí 3,6 miliony individuálních klientů a 15 000 zaměstnanci v 54 ruských oblastech. Podle údajů Interfaxu je sedmou největší ruskou bankou podle objemu aktiv.

Likvidita jí i jiným bankám klesla poté, co centrální banka odebrala licenci bance Yugra. V posledních měsících Otkritie zažívala i obrovský odliv vkladů kvůli obavám o kvalitu jejího úvěrového portfolia.

Ve velkém se tento odliv začal rozjíždět v červnu. Během tohoto a následujícího měsíce si klienti vybrali v přepočtu 7,4 miliardy dolarů. Podle listu Financial Times banka během obou těchto měsíců přišla o vklady odpovídající pětině rozvahy. Aby uklidnila investory – mezi které patří i podnikatelé a vedoucích pracovníků z firem jako Lukoil nebo banka VTB - povolala do svého čela svého největšího akcionáře Vadima Beljaeva. Do hry se ale nakonec vložila ruská centrální banka.

Ta ve středu uvedla, že se chce stát hlavním investorem soukromé banky a její současní majitelé a členové nejvyššího vedení budou spolupracovat s regulátorem. Fungování Otkritie prý toto rozhodnutí nijak neovlivní.

Záchrana pravděpodobně vyvolá otázky, zda podobné problémy nemají i jiné ruské banky. Pochybnosti by mohla vrhnout i na roli centrální banky coby dohledového orgánu. Ta za poslední čtyři roky zavřela více než 300 bank, převážně malých ústavů, o kterých se domnívá, že jsou rizikem pro finanční systém. V zemi stále působí kolem 500 bank.

Centrální banka chce na záchranu Otkritie použít fond zřízený kvůli očištění bank od toxického majetku. To, na kolik ji pomoc vyjde, nesdělila, podle expertů bude ale nákladná. Dosud nejvíce stála v Rusku záchrana Bank of Moscow z roku 2011. Přišla na 395 miliard RUB. Bank of Moscow byla tehdy pátou největší rusou bankou podle aktiv.

Správce portfolia ve společnosti Union Investment Dmitrij Barinev se domnívá, že záležitost s Otkritie a její řešení pro ruský bankovní systém moc dobré nejsou. „Zabránili efektu Lehman v ruském bankovním systému a vytvořili mentalitu ´banky příliš velké na to, aby mohla padnout´,“ uvedl podle agentury Bloomberg.

Zdroje: BBG, ČTK, FT, www.open.ru

 
 

Čtěte více:

Rusko začíná Spojené státy milovat, zbytek světa nesnášet
07.07.2017 14:12
Podle posledního průzkumu Pew Research Center, kterého se účastnilo 40...
Vyšetřování Trumpových vazeb na Rusko se rozšiřuje. Prezident prý zjišťuje, zda si může udělit milost
21.07.2017 11:18
Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel pověřený zkoumáním vlivu Moskvy ...
Rusko shromažďuje zlato nejrychleji, rezervy ČNB se zmenšily
25.07.2017 12:14
V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tu...
18 let vlády Putina: Rusko scénou jediného herce?
14.08.2017 11:48
Uplynulo 18 let od dne, kdy začalo panování Vladimira Putina. Délkou v...
10 let poté: Při krizi začali více bankrotovat hlavně investoři s dvěma a více hypotékami, tvrdí výzkum
30.08.2017 6:41
Bude třeba přepsat učebnice? Americkou hypoteční krizi v roce 2007 pr...

Váš názor
  • Ani ruský kapitalismus
    31.08.2017 10:28

    není imunní vůči bankovním problémům a když je moc zle, stát občas (daňoví poplatníci) pomůže i velké privátní firmě. Zřejmě tak úplně neplatí tvrzení, že soukromí vlastníci a majitelé jsou lepších státních. Stát tedy tu a tam aplikuje finanční injekci velkým privátním firmám, ale ty se k zadlužení státu nehlásí ani vyjímečně.
    ..
  •  
    31.08.2017 9:58

    Dík za info Janičko. Co dělat , vsadil jsem na Ruble , jsem v pr. Za to určitě může Trump , možná Zeman s Babišem . Jdu do Dojčebank vybrat ojra a nechám vše v doláčích .
    voloďa
    • Z louže do bláta.....
      01.09.2017 11:40

      Pozdě Bycha honit.
      pro ..
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)