Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko shromažďuje zlato nejrychleji, rezervy ČNB se zmenšily

Rusko shromažďuje zlato nejrychleji, rezervy ČNB se zmenšily

25.07.2017 12:14
Autor: ČTK

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se letos zmenšil. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy o devizových rezervách ve zlatě jednotlivých států, kterou vydává marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.

V trezorech ruské státní banky je 1706 tun zlata, což ve světovém žebříčku znamená sedmé místo a 17,1 procenta devizových rezerv ve zlatě. "Pokud jde o tempo shromažďování zlata, Rusko zcela přesvědčivě vítězí. Jeho zlatý poklad se rozmnožil o 91 tun," komentoval údaje pro ČTK David Marášek ze společnosti Zlato.cz.

Na druhém místě v přeměně devizových rezerv do zlata je Turecko. Od ledna přidalo do rezerv 44 tun zlata a skladuje 441 tun zlatých cihel. Pokud jde o objem zlata, Turecko si za půlrok polepšilo o jednu příčku nahoru a nyní je na 13. místě.

"Zatímco Rusko ukládá do svých zásob větší část zlata, které vytěží, Turecko zlatý poklad zvětšilo vnitřním nařízením o přesunu zlata z komerčních bank do státních sejfů a také lákavou nabídkou výnosných dluhopisů pro soukromé osoby za zlato uložené v centrální bance," upozornil Marášek.

Třetí pozici obsadil v prvním pololetí Kazachstán, který v poslední době patří k zemím, jež zajišťují svoji finanční stabilitu nejcennějším kovem. Kazachstán v prvním pololetí přesunul do rezerv 20 tun zlata, čímž jeho zlatý poklad ztěžkl na 275,4 tuny. V celosvětovém žebříčku je to 21. místo.

Česko je 70. ve světě

Český zlatý poklad se proti tomu dále scvrkává, přestože ve vyjádření v amerických dolarech jeho hodnota vzrostla z lednových 370 milionů dolarů na červnových 380,72 milionu. Česká národní banka v lednu držela 0,3 milionu troyských uncí zlata, na konci června už jen 0,306, tedy zhruba 9,5 tuny. To Česko řadí na 70. místo ve světě a podle statistiky londýnských oceňovatelů zlata LBMA Gold český poklad činí 0,3 procenta veškerých devizových rezerv ČNB.

"V květnu centrální banka vydala další zlaté mince, na jejichž ražbu byly použity 162 kilogramů zlata," vysvětlil pokles českých zlatých rezerv Marášek. Připomněl, že pokud by trend odlivu zlata z českého pokladu pokračoval tempem posledních roků i nadále, za dvacet let už v trezorech centrální banky nebude zlato žádné.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok zvýšení zlatého podílu v rezervách na přímý dotaz médií zcela nevyloučil. "Je to věc dlouhodobá a tam jsou všechna rozhodnutí možná a mohou se týkat všech potenciálních položek, které tvoří devizové rezervy. Pokud jde o zvyšování nebo snižování podílu (zlata), to bych teď nerad předjímal, protože ještě nejsme na začátku toho rozhodování,“ řekl na tiskové konferenci v polovině února.

Zlato pomáhá centrálním bankám diverzifikovat

Klíčovým důvodem držby zlata centrálními bankami je fakt, že vývoj jeho ceny se zpravidla odlišuje od vývoje hodnoty měnových devizových rezerv. Tím pádem je celková hodnota rezerv sestávajících jak ze zlata, tak z měnových deviz stabilnější než hodnota rezerv sestávajících buď pouze ze zlata, nebo pouze z měn. Zlato může být využito například k financování nouzových likviditních operací nebo v rámci uskutečňování devizových intervencí.

Evropské zlaté rezervy tvoří přibližně třetinu zlatých rezerv všech centrálních bank na světě. Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, ale i Řecko mají podle WGC ve zlatě přes 65 procent svých devizových rezerv.

Zdroj: ČTK

 
 

Čtěte více:

Zlato může letos stoupnout i na čtyřletá maxima. Fed ale nesmí zlobit
05.06.2017 17:58
Cena zlata se vyhoupla nejvýše za posledních šest týdnů, a další růst...
Surovina, před kterou letos bledne i zlato
12.06.2017 14:36
Vlastníte zlatý prut a považujete zlato za dobrou investici mezi komo...
Za kolik nyní nakupovat zlato?
05.07.2017 15:04
Zlato se bude v nejbližší budoucnosti pravděpodobně obchodovat mezi 1 ...
Týden technicky: Dolar stále pod tlakem, zlato u psychologických 1200 dolarů
14.07.2017 17:21
Americký dolar se nachází pod tlakem, což dokázala využít britská lib...

Váš názor
 • Stan013
  29.07.2017 0:04

  Díky, hezký víkend..
  Velkamedvědice
 • ... drahá Moniko
  28.07.2017 12:57

  ... on i Hitler a Gottwald vyhráli ve volbách. Vonlby vůbec nemusí vybrat kvalitního kandidáta. Častěji vyberou nějakou slibotechnu či rovnou grázla. Eventuálně Zemana, což byla jen hodně nouzová varianta. A proto śpatná.
  Bitcoin rulezzzzz
  • Re: ... drahá Moniko
   28.07.2017 14:53

   Zemanovi vyhrál volby jeho Šlauf lživou propagandou, za pár piv a buřtů, kterého se Zeman rychle zbavil. Podle toho to taky tak vypadá. Ale jak se říká. Každý národ má takového prezidenta jakého si zaslouží. To samé USA nebo Rusko.
   pro..
   •  
    28.07.2017 15:24

    a ježiš přibllik pro.. nám všem vysvětlil že volby vyhral Šlouf a já si do ted myslel že měl Zeman jen o pár tisic hlasů víc než spici kníííšššše páán z Jičina :-) Každý národ má takového prezidenta jakého si zaslouži a pokud jsou opravněnými voliči lidi jako nick "pro.." pak ten prezident musí být přišerný o tom žadná milej pro -- ty bys měl být zbaven volebniho práva pro blbost :-) pro mě je zasadni že to neni vitač a kdyby měl v týmu třeba nějakou pornostar nebo celebritu nebo hlasatelku nebo herečku je mi to putna volim toho kdo neni vitač a za koblihy nebo buřty si mě fakt nekoupí...
    martík
   •  
    28.07.2017 15:05

    Ano, koho si většina volících občanů zvolí, toho má. A buďme za to rádi. Protože za komančů měla prezidenta také s tím, že si jej ani nezvolila. Nakonec poslední dva Zemanovi předchůdce si také nezvolili voliči, nýbrž politické strany.
    Monika
  • Re: ... drahá Moniko
   28.07.2017 13:19

   A právě pro takové případy je vhodné k přímé volbě zavést navíc její pojistku v možnosti přímé odvolatelnosti politiků.
   Monika
   •  
    28.07.2017 13:36

    Přímá demokracie je velká věc, podobně jako referendum.
    Monika
 • Monika
  28.07.2017 11:39

  S tím rozdílem, že jde o moji přezdávku ze života, kterou používím kontinuálně 15 let..Ty ses proměni v Moniku učelove před pár dny..Před tím tuším zvíře atd..
  Velkamedvědice
  • Re: Monika
   28.07.2017 12:03

   Však si tu přezdívku užívej třeba do konce života. Věř, že ti ji ze srdce přeji. Je možno ji vytesat i na vlastní hrob. Na druhé straně pochop, že jsou lidé, kteří žádnou přezdívku nepotřebují. Docela jsem se bavil faktem, jak jste se právě kvůli takové hlouposti dokázali v několika lidech dohadovat celé hodiny na sousedním vlákně. Holt ješitnost některých mužských individuí nezná hranic.
   Monika
   •  
    28.07.2017 13:08

    A ty jsi co zač hermafrodit nebo podstupuješ změnu pohlaví?
    ..
    •  
     28.07.2017 13:24

     Ani pohlaví nemusí být totožné celý život. To vše přišlo nově až po revoluci. Bohužel, komančové zavírali za mnohem menší "delikty". Časy se mění a měnit budou.
     Monika
     • 28.07.2017 14:41

      Příspěvek byl smazán kvůli neodůvodněnému napadání autora příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
      :o))
      • Re: Monika je asi jeden z tech
       28.07.2017 14:49

       Někdo se holt dívá do vlastních kalhot a jiný pro změnu zase do cizích. Smůla pro ty, kteří o kalhoty přišli díky obchodování na burze.
       Monika
 • Nákup zlata je výhodný když...
  26.07.2017 13:42

  Ale se z 1000 000 hodnoty zlata vytisknou a prodají mince v hodnotě daleko vyšší. Stejně jako když místo prodeje dřeva z něj vyrobím nábytek a prodám za víc. To se ale musí něco umět, mít na to lidi a technologie. Každý hlupák přece ví že, na Kg dostanu daleko víc kaček za stejk než za bejka. Proč to nedělají naši nejchytřejší sedící na hradě.
  ..
  • Re: Nákup zlata je výhodný když...
   26.07.2017 13:58

   Až budete sedět na hradě Vy, ukážete nám všem názorně, jak se to dělá. Je zde však malý problém. Musíte zvítězit ve finále přímé volby prezidenta. Už sbíráte podpisy?
   Monika
   • Hele ty chytrej
    26.07.2017 20:53

    Ani já ani nikdo jiný, komu to jen trochu myslí by se neobklopil takovou partou Ovčáčků, Mynářů a jim podobným. Tahle tlupa je zneuctění sídla českých králů. A nemít podporu takových šmejdů kteří jim žerou ty jejich lži tak by tam nikdy nebyli. Ty jsi hrdý na takové jako je Ovčáček a podrazák Mynář ? Pak jsi stejný kam vítr tam plášt. Kde jsou ty prověrky co Zeman nasliboval, nebo že ho pustí. Pamatuješ ještě ?
    mn
   • Monika
    26.07.2017 14:05

    Kromě voleného sprosťáka tam sedi i úchylové, co najmenoval. generátor nahodilých slov Ovčáček, Mynář bez prověrky dochazující malým zadluženým fy Velké zakázky apod. Jednou vymřou lidé fandící aroganci, hrubosti a křupanství. Proč si dneska holka?
    Velkamedvědice
    • Re: Monika
     26.07.2017 14:14

     Předveď se nádhero a natři to Zemanovi ve volbách. Není umění jej pomlouvat v diskusi. Rozdej si to s ním na férovku přímo u voleb, zvítěz a národ tě ocení.
     Monika
     • Monika
      26.07.2017 21:05

      A proč jako?? Mám právo kritizovat hulváta jako občan. Aspoň je jasno, co si zač a jaké hodnoty podporuješ Ivane, zbabělče, co měná nicky
      Velkamedvědice
     •  
      26.07.2017 15:28

      Přesně tak, pokud s někým nesouhlasím, nesmím si to myslet, ale musím ho vyzvat v prezidentské volbě. A tak by to měla udělat polovina národa, ať je z koho vybírat..
      qwer
 • Naše zlato
  26.07.2017 10:33

  Všem doporučuji přečíst si knížku od Stanislava Motla - Kam zmizel zlatý poklad republiky. Velmi zajímavé čtení s mnoha fakty a podrobnostmi. Bohužel upozorňuji všechny, že na čtení této knížky budete potřebovat opravdu silný žaludek. Kniha je o super zlodějích s bílými límečky, ale také např. o tom, jak jsme museli platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po boku spojenců umírat ve válce proti Hitlerovi.
  trumf
  • Re: Naše zlato
   26.07.2017 12:11

   Není všechno zlato co se třpytí a není všechno pravda co se píše. A Goebls věděl a mohl by vyprávět jak oblbovat lidi. I kdyby byla pravda a ne komunistická propaganda, že naši vojáci museli platit za bojování po boku spojenců tak by to stále vyšlo levněji než se řídit doktrínou Stalina a zadarmo dovážet do Ruska náš uran za který nám Rusák dluží dodnes a nechat si nakazovat co smíme a co nesmíme a zůstat v jejich područí a nesmět ani přijmout Marshallův plán, který postavil zbytek válkou zdevastované Evropy na nohy a válku prohranou Německo na daleko vyšší životní úroven', dodnes nedosaženou vítězným CCCP. Proč to taky CCCP, náš vzor, zabalil až po tom když jsme odešli my DDR a zbytek východní Evropy, na které podle jejich řečí dopláceli a pomáhali. Zkus to se někdy zamyslet jestli to vůbec dokážeš místo jen opakovat naučené fráze. Proč za posledních 5let uteklo z Ruska přes 6milionů lidi, když je tam tak dobře a co propad rublu ?????
   ..
   •  
    26.07.2017 14:50

    Co má historie našeho zlatého pokladu společné s Ruskem nebo s působením našich vojáků v armádě bývalého SSSR atd.? Přečti si knížku a pak bude čas se zamyslet jestli to co Motl v ní píše je historická pravda a či ne. Pokud budeš mít argumenty a doklady o tom, že autor nenapsal pravdu, můžeš to zveřejnit a autorovi se vysmát nebo dokonce zažalovat za šíření lži a pomluvy. :) Bohužel, ty se zmůžeš tak nanejvýše na pár jedovatých vět. Historická pravda - padni komu padni, je ti nejspíše cizí.
    trumf
    • Tys to tedy trumfnul
     26.07.2017 16:00

     A ty si přečti jak to bylo v Katyni, nebo s Černobylem. Co takhle něco o ponorce Kursk, kde Rusáci raději nechali utopit celou svoji posádku než požádat o pomoc a nakonec jim to stejně museli vytáhnout Amíci. Taky si přečti něco o jejich pomoci v 68. a jak doted' mluví o pomoci a kam se jezdil náš Gotwald učit ja kroutit jiným krky a jak dopad.
     ..
 •  
  26.07.2017 9:11

  V této souvislosti je dobré si uvědomit, že pouze hrstka zemí má menší státní dluh než Rusko. Pro představu uvedu státní dluh několika zemí dle MMF (údaje z roku 2012, novější nemám k dispozici) v % HDP: Rusko 11,0 - ČR 43,1 - Německo 83,0 - USA 107,2. Zajímavá by byla tabulka podílu množství zlata v rezervách jednotlivých centrálních bank a státního dluhu.
  Monika
  • Monik
   26.07.2017 13:07

   No a co?? V dnešní době je to fuk. My máme jeden z nejmenších v Evropě, žijeme si nejlépe??
   Velkamedvědice
   • sorry
    28.07.2017 23:46

    To patřilo tomu výše v 16.00
    Pozorovatel
   • Re: Monik
    26.07.2017 13:34

    Nevím, jak Vy. Ale já jsem raději bez dluhu než s ním. Pokud máte opačný názor, ráda si na Vás půjčím.
    Monika
    • Monika
     26.07.2017 13:52

     Co máš ráda, v dnešním letadle, v kterém sedí celý svět i s domácnostmi nehraje roli. A dluh je teď nejen levný, ale jsou i dluhopisy ze zápornym výnosem. Pro Rusa jako pro každého jiného je podstatné, v jakých sociálních a ekonomických podmínkách žil, než kolik dluží papírově USA nebo proč nepujčí Putinovi.
     Velkamedvědice
     • Re: Monika
      26.07.2017 14:04

      To vykládejte bance, že ji dlužíte jen papírově a že jste její peníze fakticky nedržel v ruce. A že celý svět sedí v jiném letadle, než její bankéři. Přeji mnoho porozumění.
      Monika
Aktuální komentáře
16.07.2024
17:41Proč akcie nereagují na neustále se oddalující snižování sazeb?
17:12Maloobchod přibrzdil dluhopisy a velkým techům se dnes nedaří  
16:42Sellier & Bellot, patřící pod COLT CZ Group, dodá technologii pro nový závod na výrobu munice na Ukrajině
15:32MMF výhled růstu světové ekonomiky nemění, zlepšil ale výhled pro Indii a Čínu
15:23Komentář analytika: Morgan Stanley rostou aktiva pod správou pomaleji než očekával trh  
13:49Boduje trading i investiční bankovnictví. Morgan Stanley poráží očekávání trhu, přesto akcie obracejí do ztrát
13:34Bank of America předčila odhady na zisku i tržbách, zklamaly úrokové výnosy
13:33Než otevře Wall Street: Match Group, Chegg  
12:58Ruského plynu v prvním pololetí proudilo do EU o čtvrtinu více než před rokem
11:56Důvěra v ekonomiku Německa se letos poprvé zhoršila, ukázal ZEW index
11:45Bridgewater Associates: Trhy čekají dost vysoký skok v produktivitě
11:12Evropa znovu míří dolů s výsledky. Na programu zajímavá čísla  
10:49Reuters: Fondy ETF navázané na kryptoměnu ether by mohly na burzu příští úterý
9:02Rozbřesk: Sázky na vítězství D. Trumpa, resp. republikánů rostou. Co na to trhy?
8:51Trump se oficiálně stal republikánským kandidátem a oznámil jméno viceprezidenta, Evropa míří do červeného  
6:28FX Strategie: ECB ponechá sazby nezměněny a eurodolarový trh zřejmě příliš nerozhýbe. Letní výprodej koruny může krátkodobě pokračovat  
15.07.2024
22:01S&P 500 na historickém maximu  
17:29Dlouhodobá návratnost malých a velkých firem – tentokrát jinak?
17:02Amerika stoupá, Tesla či DJT sbírají zisky, Evropa naopak odpoledne klesla  
16:11Globální trhy po útoku na Trumpa zvyšují sázky na jeho vítězství. Dolar posiluje, výnosová křivka už je strmá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
UnitedHealth Group Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (06/24 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/24 Q2)
13:30State Street Corp (06/24 Q2)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/24 Q2)