Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Zděšení z GE, rozpaky nad Daimlerem, ale i nadšení z Volva

Summary: Zděšení z GE, rozpaky nad Daimlerem, ale i nadšení z Volva

20.10.2017 17:31, aktualizováno: 20.10. 17:31
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Aktualizováno

USA

General Electric

Průmyslový koncern utržil 33,5 mld. USD, meziročně rostl o 14 % v souladu s předpoklady trhu. Čistý zisk na akcii však nečekaně poklesl o 9 % na 0,29 USD, oproti konsensu tak byl o poctivých 40 % níže. Důvodem byly nečekaně slabé výkony v divizích Power (dnes již zahrnuje Power i Energy Connections) a Oil&Gas, kde se provozní zisky meziročně propadly o 50 % respektive o 35 %.

Vzhledem k takto špatným číslům nás již nezaskočilo výrazné zhoršení výhledu pro rok 2017. Interval předpokládaného čistého zisku nyní činí 1,05 – 1,1 USD z předešlých 1,6 – 1,7 USD. Hřebíkem do rakve je rozhodnutí managementu prozatím vyčkat s oznámením o výši dividendy za druhé pololetí 2017. Kdy se objem vyplacené dividendy dozvíme, není zatím jasné.

Akcie společnosti reagují 6% poklesem ceny.

Schlumberger (DIP)

Poskytovatel služeb pro ropná pole se svými výsledky přináší první střípky informací z trhu s černým zlatem. Mezikvartálně se tržby zvedly o 6 % na 7,9 mld. USD v souladu s předpoklady trhu. Také ukazatel EBITDA přidal 5 % s nezměněnou marží na 22,3 %. Tady však již trh předpokládal lepší výsledek, konkrétně 23,2 %. Výsledný čistý zisk na akcii přidal 19 % na 0,42 USD, nedosáhl však na konsensus 0,45 USD. Volný cashflow se usadil na hodnotě 1,1 mld. USD. I když je jeho součástí daňová vratka ve výši 700 mil. USD, tento výsledek nás potěšil.

Pohled na produktové divize nám odhaluje aktivitu na ropných polích. Tržby průzkumné divize narostly mezikvartálně jen o 1 % a to samé platí i o divizi vrtání (Drilling). Ve výsledku tak růst tržeb plyne z produkční divize především díky hydraulickému frakování (meziročně +42 %). Příjmy z produkce přidaly mezikvartálně 15 %, což se jeví obzvlášť uspokojivé ve světle nadále zpomalujícího růstu počtu těžebních soustav (+12 %).

Komentář managementu jen potvrzuje to, co již víme. Jednoznačně můžeme pozorovat zlepšující se tržní prostředí, které jde na vrub hned několika faktorům, například klesající světové zásoby ropy, závazkům zemí OPEC a Ruska, atd. Dále je tady ještě nižší aktivita v oblasti otevírání nových ropných polí, kterou potvrzují také výsledky Schlumberger (viz tržby divizí Průzkum a Drilling). Dle agregovaných údajů se nárůst počtu vrtných soustav v USA výrazně zpomalil již v září, kdy jsme pozorovali podstatné ochlazení boomu v Permianské nížině (oblast na hranici Texasu a Nového Mexika). V této chvíli se jedná o zdaleka nejžhavější těžební oblast co se frakování týče. Počet těžebních soustav se tam zastavil na 350 a dle prognóz by měl pomalu začít klesat.

Akcie SLB reagují na výsledky 3% oslabením.

Evropa

Daimler (DIP)

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes zaznamenal tržby ve výši 41 mld. EUR, meziroční nárůst o 6 % je mírně nad tržním konsensem. Bohužel, provozní zisk dopadl o něco hůře, než se čekalo. Jeho 14% meziroční propad na 3,46 mld. EUR (konsensus 3,56 mld. EUR) byl výsledkem nadprodukce v divizi Mercedes a jednorázových kompenzací, kde je stále možné vidět dozvuky Dieselgate. Když však odhlédneme od těchto vlivů a podíváme se na provozní zisk přes optiku ongoing business, tak vidíme, že pokles není zas tak dramatický ( meziročně -6 %). Dobrou zprávou je vygenerovaný volný cashflow, jenž dosáhl až 2,6 mld. EUR.

Zmiňovaná nadprodukce byla odpovědí na předpokládanou silnou poptávku v nynějším kvartálu. Takováto výroba nepomůže tržbám a naopak se s ní zaúčtují náklady na neprodané zboží, což přirozeně zatlačí na marže. Pro současný kvartál však takovýto krok představuje úsporu.

Nepomáhali ani divize Buses a Vans. Nečekaným překvapením je naproti tomu slušný výkon divize nákladních automobilů, která je již nějakou dobu považována za brzdu celé společnosti, ve hře je i budoucí divestice. Teď se však její tržby vyškrábaly meziročně nahoru o 2,5 % a provozní zisk (opět ongoing business) dokonce o 30 %. Za úspěchem shledáváme silnou poptávku v Severní Americe a Asii.

Akcie Daimler nejdříve reagovali růstem, teď se však nacházejí mírně pod včerejší zavírací cenou.

Volvo

Výrobce nákladních automobilů a stavebního vybavení opět dokázal hravě strčit tržní konsensus do kapsy. Tržby vystoupaly meziročně vzhůru o 12 % na 77,2 mld. SEK, zanechávaje za sebou predikovaný odhad ve výši 76 mld. SEK. Odpovědí trhu je růst akcií Volvo o 6,5 procenta na historické maximum.

Tu pravou chuťovku však představuje až spodní linie výsledovky. Provozní zisk vyskočil meziročně o 45 % na 7 mld. SEK, čímž překonal konsensus o 700 mil. SEK. Marže se rozrostla ze 7 % na 9,1 %. Výsledný čistý zisk na akcii měl hodnotu 2,44 SEK, meziročně tedy narostl o 82 %.

Pod dobrá čísla tržeb se podepsaly všechny divize, za překvapivý provozní zisk však může zejména menší divize stavebního vybavení. Její provozní zisk překonal konsensus o 500 mil. SEK poté, co meziročně vylétl o 230 % na 2 mld. SEK. Zásluha je to především silnějších prodejů, lepšího využití výrobních kapacit a také divestice britského dealera (250 mil. SEK).

Pro výhled do budoucna poukážeme na vylepšené book-to-bill ratio (poměr přijatých a vyřízených objednávek) hlavní divize nákladních vozů. Tady se díváme na nárůst z 0,96x na 1,11x, což znamená, že společnost přijala víc objednávek, než jich stačila vyřídit. O budoucí byznys by tedy neměla být nouze. Tomu nasvědčuje také pozitivní výhled prodejů ve všech důležitých regionech pro rok 2017.

 
 
 
 

Čtěte více:

Silicon Valley navrhuje vznik nové revoluční burzy
20.10.2017 10:47
Teorie vysvětlující výši cen akcií je ve své podstatě jednoduchá: Hodn...
Tomáš Sýkora: Volby jsou důležité pro ČEZ a popoženou růst sazeb. Co koruna? (video)
20.10.2017 14:39
Větší fiskální expanze po parlamentních volbách v Česku je pravděpodob...
Špatné výsledky GE (-7 %): Propadly se hlavně energetické divize
20.10.2017 15:27
Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu General Electric klesl...
Volby pátek ONLINE: Jaké Češi rozdají karty nové Sněmovně a cestě ke vládě?
20.10.2017 15:42
V Česku začaly ve 14:00 volby do Poslanecké sněmovny. Jsou sedmé v his...
Koruna před víkendem přece jen nasbírala pár halířů k dobru
20.10.2017 16:29
Na závěr týdne na globálních trzích vládne stále celkem pozitivní nála...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.2.2019
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
9:53AP: Trump dnes oznámí financování zdi za osm miliard dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data