Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektromobily na špinavé uhlí, nebo čistý vítr?

Elektromobily na špinavé uhlí, nebo čistý vítr?

02.11.2017 6:10
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Obnovitelné zdroje energie jsou povinně IN. Když Trump oznámil odstup od Pařížské dohody, slízl kritiku od mnoha státníků i korporací. Ty se předhánějí, kdo bude více „zelený a obnovitelný“. Jak to však vypadá pod pokličkou?

Například Apple se chlubil, že vydává dluhopisy, aby mohl implementovat více nazelenalé energie do svého výrobního procesu. PR aktivita skvělá. Co na tom, že Apple buduje nové sídlo, kam se dá dopravit pouze autem a kde je pro 14 tisíc zaměstnanců připraveno 11 tisíc parkovacích míst. Buďme rádi, že takové nápady se u nás nerealizují.

Zelená iluze elektromobilů

Akcie Tesla Motors se dotýkají nebes, i když firma neubránila piedestal nejhodnotnější americké automobilky. Investory zjevně netrápí, že firma vyrábí zlomek aut v porovnání s klasickými výrobci. O finanční kondici firmy se nediskutuje, Elon Musk je génius a basta. Kupovat akcie Tesly chce silnou víru, naopak při snaze o jejich shortování mnoha jedincům zhořkl úsměv. Já dodávám pohled, že podle studie Švédského environmentálního institutu („IVL Swedish Environmental Research Institute“) výroba jedné baterie do elektromobilu vyprodukuje tolik emisí, kolik vypustí klasický automobil za celých 8,2 roku provozu.

Jediná výhoda elektromobilu potom logicky tkví pouze v tom, že výroba potřebné energie se odehrává daleko od městských center. Odkud však elektřinu brát? Bohužel, nedrží každá země v ruce trumfy jako Norsko, kde vodní elektrárny vyprodukují 95 % potřebné energie. Považte přitom, že silně „pokrokové a zelené“ Norsko má hospodářství i rozpočet postaven na produkci něčeho tak nemoderního a zastaralého, jako je ropa a zemní plyn!

Jaderný umíráček

O jaderné energetice škoda mluvit. Některé země od ní nadobro odstupují (Německo, Jižní Korea), ty ostatní prakticky neumějí stavět reaktory nové v rozumném termínu a ceně. Odvětví, zdá se, může nadobro odumřít s odchodem svých expertů na důchodový odpočinek. Francouzi z Arevy si vylámali zuby nejen nad snahou správně vyslovit Olkiluoto, ale především v úsilí dostavět a zprovoznit na tomto finském ostrově nový reaktor. Velká Británie se už dekádu trápí s výstavbou elektrárny Hinkley Point a doufá, že za dalších deset let už budou reaktory dodávat elektřinu – za garantovanou cenu 92,5 GBP/MWh (s navyšováním o inflaci). Westinghouse, jaderná divize Toshiby, dokonce vyhlásila bankrot. Ano, já vím, prakticky celá česká politická reprezentace podporuje dostavbu Dukovan či Temelína, ale celosvětová debata je jinde. Řekl bych, že jádro elektromobily pohánět nejspíš nebude.

Špinavá výroba. Má to smysl?

Co na to investor? Situace v energetice je nesmírně komplikovaná, směsice strategických, obchodních i politických zájmů vede k mnoha paradoxům. Investice do klasické „špinavé“ energetiky je sporná. Dlouho klesala cena silové elektřiny na burze (na nabídkové straně se na trh přednostně hrne politicky podporovaná a dotovaná zelená energie, což v logice zákona nabídky a poptávky tlačí cenu elektřiny dolů), producentům klesly tržby a zisky, dividendy. Ostatně, chceme pálit uhlí, abychom mohli jezdit v elektroautech? Možným kompromisem by mohla být výroba elektřiny z plynu, ale hádejte sami, odkud jej Evropa dováží.

Větrná energetika. Vyšší, lehčí a úspornější

Existuje však jeden sektor, který se mi líbí: Větrná energetika. Dánsko světu dalo nejen kostičky Lego, ale také větrné turbíny. Vítr samotný má dvě disciplíny, a to větrné parky na pevnině (onshore) a větrné parky na moři (offshore). V současném energetickém mixu Dánska větrná energie už přesahuje 40% podíl a dál svižně narůstá. Větrná energie je podporována dotacemi čili stojí na pevné politické podpoře. Absence náhlé změny je důležitý investorský předpoklad. Délka a forma podpory se liší dle projektů a zemí, ale v posledních aukcích na větrné parky vítěz již akceptoval tržní cenu bez jakékoliv dotace! To rozkolísalo cenu akcií firem z odvětví, protože jde o skutečný průlom.

Jedná se o větrné parky, kterým se vrtule roztočí až na pomezí roku 2025. Fígl je v tom, že do té doby si odvětví troufá na dosažení dalšího výrazného technologického pokroku. Turbíny budou vyšší, lehčí, nákladově úspornější a zároveň vyrobí více elektřiny. Nejde o nic jiného než o pokračování trendu. První větrné parky počátku devadesátých let měly turbíny vysoké pouhých 35 metrů s kapacitou výkonu 0,45 MW, nyní už se instaluje kapacita 8 MW s výškou 195 metrů. Pouhé jedno otočení vrtule potom vyrobí energii pokrývající spotřebu domu na 29 hodin. Optimisté dokonce tvrdí, že v následující dekádě turbíny na moři budou vyšší než Eiffelova věž, tedy přesáhnou 300 metrů.

V Evropě pětkrát více a kdo dál?

V současné době je v Evropě instalováno 12,6 GW přímořské kapacity. V červnu dokonce vlády Německa, Dánska a dalších zemí podpořily plán, podle kterého se objem instalovaných kapacit v pobřežních vodách Evropy do roku 2030 zvýší na 60 GW, tedy zpětinásobí! Asociace Wind Europe ve své studii tvrdí, že evropská geografie umožňuje instalaci tolika větrných parků, aby jejich produkce kryla až 25 % celkové energetické spotřeby EU při průměrné výrobní ceně 54 eur/MWh (srovnejte s výší garantovaného tarifu z Hinkley Point).

Nejde ovšem jen o Evropu. O slovo se jasně hlásí Asie a nezávisle na Bílém domě i jednotlivé státy USA, Trump, neTrump. Vítr je stále mladá technologie, kde pokrok může přinést násobné navýšení výkonu a pokles nákladů o desítky procent, zatímco u starších technologií už jde v obou směrech o sotva procenta. To je třeba brát v úvahu pro investice, které budou uváděny do provozu v následující dekádě. Racionální výtka proti obnovitelným zdrojům je jejich nestabilita, řešení už se však rýsuje v podobě stabilizačních bateriových úložišť. Pokud se takové napojení distribuční sítě povede v rozumných nákladech, kus větru nakonec může pohánět i ony elektromobily.

Vítr v portfoliu

Je zjevné, že bez fosilních zdrojů se za našich životů neobejdeme, ale výrobci turbín a provozovatelé větrných parků by se měli v budoucnu těšit dostatečnému množství zakázek a tržeb. Takto nastavená výchozí situace by měla dělat radost investorům těch firem z odvětví, jejichž know-how je specifické a obtížně přenositelné. Trocha „větru“ do portfolia by měla do budoucna přispět ke kýženému výnosu.

Vývoj velikostí turbín. Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

ČSOBAM

Jaroslav Vybíral
Twitter: @JaroslavVybiral

a

Pozice: Investiční analytik ČSOB Asset management

Autor v současné době působí jako akciový a kreditní analytik s regionální specializací na středo a východoevropské trhy s velkým důrazem na Turecko. Je součástí týmu strategické a analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB v regionu. V minulosti působil ve společnosti PwC, kde se věnoval advisory a auditu finančních institucí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (Obor statistika a pojistné inženýrství), absolvoval studijní pobyt na Université catholique de Louvain v Belgii.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 

 

Čtěte více:

Petrolejový princ
04.07.2017 7:29
Zkuste si to představit – je vám jednatřicet a právě vás povýšili na š...
Hodnotové nebo růstové akcie?
17.07.2017 17:05
Rozdělení akcií na hodnotové a růstové je jednou z nejstarších klasifi...
Bohatí bohatnou a chudí chudnou? Globalizace a příjmová nerovnost
16.08.2017 12:56
Již delší dobu se mluví o rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a ch...
Dolar umí převrátit výnosy naruby (a nejen dolar)
05.09.2017 6:16
Když se podíváme na vývoj hodnoty amerického dolaru, zjistíme, že leto...
Hypotéka nebo pronájem? Složité dilema
15.09.2017 15:24
Téma týkající se rozhodování, zda si pořídit byt na hypotéku nebo bydl...
(I)racionální dluhopisové emise: Na sklonku éry nízkých sazeb?
03.10.2017 6:23
ČNB po deseti letech přikročila ke zvýšení sazby v srpnu o 0,20 proce...
Kam kráčíš, koruno?
10.10.2017 6:28
Na konci září trhy s napětím očekávaly, jak bankovní rada ČNB na svém ...

Váš názor
 • až jim to dojde
  02.11.2017 17:28

  jo kdyby někomu došlo, že možná i více jak polovina dopravy je zbytečná ztráta času a energie tak najednou zjistíme že tu energii ani nepotřebujeme, k čemu je převážení komponent 3x přes celý kontinent než se dostane do výrobku a k čemu je každodenní přesunování ovčanského stáda od domácí kompu ke kompu v úřadě nebo kanclu ? jo nojo lidi se vlastně musí něčím zabývat i když to nemá smysl :o) shortu zdar
  Mike
 • Přijdete o tahle témata
  02.11.2017 11:29

  Na konci listopadu proběhne demo za přítomnosti 40 akademiků. Přenos bude Live Stream. Zde management ČEZu i analytici Patrie uvidí, že témata zde diskutovaná mají řešení a tím není občasný vítr ani občasný sluneční svit ani bioplyn z hnoje. A abych nezapomněl: Neexistuje způsob, jak zachránit energetické firmy. Datum demo bude upřesněno později.
  Detective
  • Re: Přijdete o tahle témata
   02.11.2017 11:34

   Dík. Pamatuju si, že jsi upřesnění data demo ohlašoval už před devíti lety...
   Kalka.
   •  
    02.11.2017 15:50

    taky se mi zdá, že něco takového tu někdi tapetuje už roky a přitom zdech pes, kdoví , proč to dělá
    sid_cz
 • Smart Society
  02.11.2017 10:03

  Věru hezký článek. Přál bych si však, abychom měli nejen smart houses, smart grids, smard cars a smart cities, ale rovněž i smart society nebo alespoň smart politics. Dne 28.8.2017 uveřejnila Patria článek "Trump má ohledně průmyslu pravdu. A také se hrubě mýlí". Zde jsou uvedeny ceny elektřiny u nových zdrojů - Náklady u nových jaderných elektráren se mohou dostat nad 100 EUR/MWh, u plynových elektráren to je 70 – 100 EUR/MWh a u uhelných přibližně 60 EUR/MWh. Ve výše uvedeném článku je odvolávka na Asociaci Wind Europe, která ve své studii tvrdí, že evropská geografie umožňuje instalaci tolika větrných parků, aby jejich produkce kryla až 25 % celkové energetické spotřeby EU při průměrné výrobní ceně 54 EUR/MWh. Proto by bylo dobré rovněž uvést, že stávající cena základního produktu base pro rok 2018 se letos pohybovala 30,1 až 37 eur/MWh, ale příspěvky na obnovitelné zdroje přesahují v ČR výši 575 EUR/MWh (nebo jinak přesahují 15000 Kč/MWh). Osobně neznám trh, který by garantoval ceny pod dobu 15 až 20 let, tak jak je tomu u obnovitelných zdrojů. Snad jen socialistické pětiletky se k tomu blíží. A bude hůř. Ekonomické zákony trhu začínají neúprosně fungovat. Včera byla zveřejněna zpráva, že Siemens má starosti s energetickou divizí. Hodlá propustit až 4000 zaměstnanců. Důvodem je nízká poptávka po technologii. Takže pokud dojdeme k závěru, že les stromů v ČR je lepší než les stožárů s vrtulemi a rozhodneme se v budoucnosti k jiné alternativě, např. k dostavbě Temelína, je otázkou, kdo ji bude realizovat. Takže "be smart".
  Jirka
 • Hezké,
  02.11.2017 7:30

  avšak vždy je něco za něco.Tedy větrná energie z Dánska nebo Německa či Holandska je nejspíš fajn u nich, ale u nás je to nerealizovatelné. Pak by mne zajímalo jak větrné elektrárny na pobřeží Baltského moře ovlivní větrné poměry ve střední Evropě. Nebo ty odebrané GW z větru jsou zanedbatelné? Zamyslel se u nás nad tím někdo z odborníků a ubezpečil nás, že na to nedoplatíme odbouráním vláhu nesoucích větrů ze západu? Bude z ČR poušť?
  trumf
  • Re: Hezké,
   02.11.2017 10:28

   Nijak měřitelně.
   ..
   •  
    02.11.2017 16:31

    Nedá se měřit, nebo jsou změny větrô tak málé až neměřitelné? Nikde jsem o této otázce nenašel žádnou informaci.
    hb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university