Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká apokalypsa v maloobchodu teprve začíná

Americká apokalypsa v maloobchodu teprve začíná

10.11.2017 17:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Apokalypsa v kamenných obchodech. Téma, které je v USA natolik propírané, že si vysloužilo vlastní heslo na Wikipedii. Spojeným státům se daří dobře. Ekonomika roste, důvěra spotřebitelů je hodně vysoko, nezaměstnanost naopak nízko jako nikdy v historii. Maloobchod by měl tedy vzkvétat – jenomže řetězce jsou pod větším tlakem než během finanční krize a krachují jeden po druhém. Proč?

Jenom za první tři čtvrtletí letošního roku dali američtí maloobchodníci vědět o zprovoznění více než 3 000 obchodů. Jenomže řetězce oznámily i to, že skoro 6800 prodejen uzavřou. To je skoro dvojnásobek loňského počtu – a skoro stejně jako 6 900 zavřených prodejen v roce 2008, kdy ale naplno zuřila finanční krize.

closes

Následek? Narůstají problémy se splácením dluhu, u stále více úvěrů, které si na sebe nákupní centra nabrala, je vidět prodlení se splátkami.

Když se novináři ptají po důvodech této neutěšené situace, často zmiňují hegemona internetového nakupování Amazon.com. Tak jednoduché to ale není, uvádí analýza Bloombergu.

Řada maloobchodních řetězců, které za sebou mají víc než jenom pár měsíců existence, je obtěžkána dluhy. Ty často vznikly, když se soukromí investoři, například investiční společnosti, rozhodli je odkoupit prostřednictvím vypůjčeného kapitálu. Tento proces se označuje jako leveraged buyout a jeho důsledkem je to, že situací zkoušení maloobchodníci mají v rozvahách půjčky za miliardy dolarů. Ustát je bude teď ještě těžší – a to i pro zdravé řetězce.

Přichází den zúčtování?

Potížisté mezi obchody si zatím kupovali čas tím, že dluh refinancovali. Jenomže trh se změnil. Negativní fluidum, které teď navíc maloobchod obestírá, vede investory k tomu, že půjčky obchodníkům teď rozmýšlejí dvakrát. Teď ale přichází čas, kdy bude potřeba tento dluh splatit.

Možná se tak rýsuje pohroma, která by se na hranicích Spojených států zastavit nemusela. Nejsou to jenom málo placení zaměstnanci, kteří by se mohli ocitnout na dlažbě. Mohl by se snížit základ pro odvod místní daně a investoři by mohli tratit na akciích.

Agentura Fitch Ratings odhaduje, že v tomto roce nabudou splatnosti rizikovější půjčky poskytnuté obchodníkům za 100 milionů dolarů. Jenomže příští rok to bude už za 1,9 miliardy a od roku 2019 až 2025 za skoro 5 miliard. Číslo představuje průměr za rok.

Bobtná i velikost dluhu poskytnutého obchodníkům, který je považovaný za rizikový.

risky

Úrokové sazby ve Spojených státech navíc rostou, což zřejmě zasáhne poptávku po rizikovějším dluhu, který ale slibují vyšší výnosy. Řada řetězců by tak mohla mít problémy s refinancováním.

Mnohamiliardové půjčky si ale nabraly si i společnosti, které nyní ratingové společnosti považují za stabilní. Pouhá osmička společností s veřejně obchodovanými akciemi má dluhy za 24 miliard dolarů.

debt_apo   

Retail apocalypse

„Jako apokalypsa v maloobchodu označuje uzavírání velkého počtu amerických prodejen, které začalo v roce 2016. Dotklo se více než 4 000 kamenných obchodů. Děje se tak v době, kdy američtí spotřebitelé v důsledku různých faktorů, mezi nimiž je i nástup e-commerce, mění svoje nákupní zvyklosti,“ píše se pod heslem Retail apocalypse v anglické verzi Wikipedie.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, Wikipedia.

 
 

Čtěte více:

Amazon (-2,7 %) připomněl, že být králem internetového prodeje není zadarmo
28.07.2017 11:19
Odlákat zákazníky z kamenných obchodů něco stojí a Amazon to právě při...
Amazon dál boří staré chrámy. Z čeho ale vlastně pramení jeho nezranitelnost?
30.08.2017 19:59
Fúze a akvizice patří mezi významné korporátně investiční události, kt...
Americký maloobchod překvapivě klesá a hurikán za to nemůže
15.09.2017 14:48
Obchody v USA za srpen zaznamenaly pokles tržeb o 0,2 procenta namíst...
Padající gigant, který ukazuje, co se stane s Amazonem
27.09.2017 18:57
Občas se říká, že historie se opakuje a to zejména v případech, kdy se...
Maloobchod v USA: září konečně přináší slušný růst
13.10.2017 14:55
Po nepřesvědčivých výkonech dodal americký maloobchod za září konečně ...

Váš názor
 • Další osvícený komentář
  10.11.2017 18:40

  Jaká apokalypsa? Amazon snad není maloobchod? Tedy se nákupy pouze přesunují na net, kamenné obchody krachují, internetové vzkvétají. To je novinka, co? A 24 miliard? Pakatel.
  Dan
  • Re: Další osvícený komentář
   13.11.2017 13:39

   No když se obchody z množství prodejen přesouvají na prodejnu jednu, tak samozřejmě vedle dluhových potíží firem končí i řada šéfů a jejich administrativy (se svou dosavadní kupní silou, samozřejme). Nebo máš za to, že všichni půjdou do Amazonu balit balíky, aby mohli splácet své kreditky? No možná půjdou podle tebe makat do čínských montoven, které už ve S.S. vyrůstají (Chinese products Made in U.S.)
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board