Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čína se snaží chytře dostat na vrchol mocenské pyramidy

Víkendář: Čína se snaží chytře dostat na vrchol mocenské pyramidy

31.12.2017 7:36
Autor: Redakce, Patria.cz

 

Peking má ambiciózní plán, který nazývá „velké oživení čínského národa“. Tento stranický výraz znamená jediné: Čína by se měla vyšplhat na vrchol světové mocenské pyramidy. Podle názoru, který v této zemi převládá, už se na něm kdysi nacházela, ale pak přišlo „století ponížení“, jehož strůjci byly cizí země a zejména Japonsko a evropské říše. Plán na obnovu této mocenské pozice pak podle Diega Torrese z Politico stojí na třech hlavních pilířích: Ekonomickém rozvoji, vojenské moci a „měkké síle“. 

Čínský prezident Si Ťin-pching v jednom ze svých projevů uvedl, že jeho země „zlepší svou mezinárodní komunikaci a bude schopna prezentovat svůj pravdivý a pestrý příběh“. Tím by měla dosáhnout zvýšení zmíněné měkké síly. Čína tak zakládá řadu institutů, které vzdělávají studenty v zahraničí v oblasti čínské historie a kultury. Nyní jich existuje asi 1 500 ve 140 zemích. Tato „Konfuciova síť“ je tak obdobou britské British Council, francouzské Alliance française či španělské Instituto Cervantes. Jenže při detailnějším pohledu mezi nimi nalezneme podstatné rozdíly. 

Čínské instituty poskytují jazykové a kulturní vzdělání více než 1,5 milionu lidí po celém světě, zatímco u Alliance française to je asi 500 000, u British Council přibližně 370 000 a u Instituto Cervantes asi 115 000. Tato centra jsou obvykle budována ve vlastních budovách a s ucelenou strukturou, ale Čína je flexibilnější a snaží se využívat služeb hostujících univerzit a v některých případech i středních a základních škol. Pro ně to obvykle představuje finanční a materiální výhody. Tato flexibilita Číně umožňuje rychlou a poměrně levnou expanzi své měkké síly. Například Španělsko na studium oněch 115 000 lidí dává z peněz daňových poplatníků přibližně 60 milionů eur, Čína vynaložila v roce 2015 na celý svůj program 270 milionů eur. To znamená, že v porovnání výdajů na studenta je její síť asi třikrát levnější. 

Univerzity láká přítomnost čínského programu na jejich vlastní půdě i z následujícího důvodu: Tato přítomnost zvyšuje atraktivitu univerzit pro čínské studenty. Ti pak v Evropské unii platí větší poplatky než studenti domácí a v některých případech jsou rozdíly skutečně vysoké. Zvyšuje se také možnost spolupráce mezi danou univerzitou a čínskými výzkumnými centry. Ve Španělsku je pak atraktivní i možnost dát si do svého životopisu studium čínského jazyka. 

Rychlá expanze čínských institutů ale již vyvolává kritiku, která tvrdí, že Západ si na své území pouští čínského trojského koně, který ohrožuje naši svobodu. Například Willy Lam z Chinese University v Hong Kongu tvrdí, že Peking tato centra používá jako základny pro šíření své propagandy a snaží se „infiltrovat“ místní univerzity a ovlivňovat názory populace. Šíří se tak růžový obrázek Číny, který zastírá to, že ve skutečnosti jde o autoritářský režim, který neuznává západní hodnoty. Perry Link z University of California dodává, že na těchto institutech by se mělo diskutovat o oblasti, jako je nezávislost Tchaj-wanu a Tibetu či ohromující bohatství některých předních komunistů v Číně. 

Některé univerzity kvůli podobné kritice svou spolupráci s Čínou ukončily. Patří sem například University of Chicago a Penn State University v USA, švédská Stockholm University, francouzská Université de Lyon a kanadská McMaster University. Jenže stále jde spíše o výjimky a počet univerzit, které program nabízejí, celkově roste. Čína se tak pevně drží Konfuciových slov: „Jestliže plánujete na jeden rok dopředu, zasejte rýži. Když plánujete na deset let dopředu, zasaďte stromy. A pokud plánujete na sto let dopředu, vzdělávejte děti.“ 

Zdroj: Politico

 
 

Čtěte více:

Gorila na hřišti ukazuje, proč se Keynes, Friedman a Hayek tak rozcházeli ve svých teoriích
31.12.2017 11:19
Rakouská ekonomická škola je důležitá proto, že se do hloubky zabývá e...
Investoři ignorují geopolitické tenze a ženou se za elitními akciemi. Hrozí opakování roku 1972?
30.12.2017 17:47
Akciové trhy v USA jsou na nových maximech, investoři se honí za někol...
Šest technologických pionýrů, kteří by příští rok mohli vstoupit na burzu
31.12.2017 16:23
Letošní rok byl z hlediska primárních veřejných emisí akcií jedním z n...
Víkendář: Německému altruismu zase tolik nevěřme
30.12.2017 12:00
Od dob druhé světové války prohlašují němečtí politici stále dokola, ...
Toto Vás letos zajímalo nejvíce! PF 2018 od týmu Patria.cz
31.12.2017 18:00
Rok 2017 došel do svého finále. O čem byl a o čem bude ten další? To p...

Váš názor
  •  
    2.1.2018 8:04

    Je zajímavé, ža takto neřvou oni kritici ohledně plíživé islamizace Evropy.
    Peté13
  •  
    31.12.2017 9:56

    V Číně jsou si vědomí své bohaté historie. Jeji kulturní tradici ji může kde kdo závidět. Sám si však nepřejí světovou dominanci jedne zeme. Nicméně v prosazování čínského podvědomí v Asii ba dokonce i ve světě nám může být Cina etalonem. Měli bychom se i my snažit, aby se o naší malé zemicce vědělo minimálně v Evropě. Neměli bychom dopustit, abychom "zmizeli" z povrchu zemského a stali se součástí nějakého většího vnitřně nespecifikovaného celku. Také naše ČR má vlastní historií, kterou nám napsali předkové a bylo by nezodpovědné, ji nepredat potomkům. Proto posilněme i my vzdělání našich dětí v oblasti naší a evropské historie, západní kultury založené na křesťanských hodnotách, lidské svobodě, vyspělé civilizaci, suverenitě a pestrosti národů se svými schopnostmi žít vedle sebe se vzájemnou úctou a racionalni pomocí druhým, jež se mají zájem podílet na společné Evropě rovnoprávných zemí.
    ZYX
    •  
      31.12.2017 10:28

      Pak h e docela zvláštní, že když sem Ti psal o historii křesťanství nanašem uzemí,, odmítl si kořeny s tím, že to bylo před Tvym na narozeníma tak se Tě to netýká.
      Velkamedvědice
      •  
        31.12.2017 10:48

        Nějak si to nevybavuji. Jednu chybu jsem však v tomto směru učinil. Své ano jsem neřekl v kostele.
        ZYX
        •  
          31.12.2017 11:43

          Vidiš, ja jo
          Velkamedvědice
          •  
            31.12.2017 12:55

            Tak to blahopreji, neboť co Bůh spojí, člověk nerozpoji.
            ZYX
            •  
              31.12.2017 14:21

              Tak hezky novy rok
              Velkamedvědice
              •  
                31.12.2017 14:36

                Děkuji, napodobne. Hlavně ti přeji zdraví a spojenost.
                ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI, m/m