Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus spotřebitelů je v Česku maximální

Optimismus spotřebitelů je v Česku maximální

24.01.2018 9:57
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Celkově se důvěra v české ekonomice v úvodu letošního roku téměř nezměnila, nicméně spotřebitelé jsou stále optimističtější. Zatímco tedy lidé hledí do budoucna velmi pozitivně a nebojí se zhoršení ekonomické situace, nadšení podnikatelského sektoru je přece jen menší. Firmy v průmyslu stále trápí nedostatek zaměstnanců a podle statistického úřadu je dokonce překážkou pro další růst výroby v třetině firem. Dokonce je větší bariérou než nedostatek zakázek. Firmy dokonce hlásí, že mají zakázky zajištěné na více než osm měsíců dopředu.

Ještě zajímavější jsou však výsledky nálad ve stavebnictví. Ačkoliv je toto odvětví po letech z toho nejhoršího venku, stále jej trápí nedostatek zakázek. V první řadě lze usuzovat, že jde o zakázky veřejné, na které sice peníze jsou, ale není je kam investovat. Nedostatek objednávek tak trápí 41 % firem. Naproti tomu obchodníci zažívající rekordní tržby jsou naladěni pozitivně a výborná čísla očekávají i pro příští měsíce. Nakonec proč ne. Spotřebitelská poptávka je na maximech a jak je vidět na vysoké důvěře spotřebitelů, hned tak se nezmění.

První měkké ukazatele z ČR jasně ukazují, že česká ekonomika do nového roku vstoupila ve výborné kondici. Přesto by nemělo časem překvapit, že by se důvěra zejména v průmyslu mohla časem znovu mírně snižovat. Přece jen se zdá, že poptávka po nových autech v Evropě je stále více nasycená a prostor pro další růst produkce omezený. A je to mimochodem právě automobilový průmysl, který generuje zhruba 9 % českého HDP. Nová data tak mohou včas naznačit mírné zpomalení růstu českého hospodářství. Předpokládáme proto, že z loňských 4,4 % se růst HDP v letošním roce sníží na zhruba 3 %.

 

Čtěte více:

Zahraniční investoři vyklízejí pozice na bondovém trhu
29.12.2017 11:39
Zájem zahraničních investorů o korunové státní dluhopisy v průběhu ro...
Nákupní horečka pokračuje
11.01.2018 9:20
Jak ukazují listopadové údaje z maloobchodu, chuť spotřebitelů nakupov...
Dochází poptávce po autech v EU definitivně dech?
17.01.2018 10:30
Listopadové výsledky registrací (zjednodušeně prodejů) nových osobních...
Ceny realit: Česko je opět první
18.01.2018 12:04
Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé Evropské u...

Váš názor
  • Optimismus je namístě.
    24.01.2018 18:01

    Češi doufají, že se Eman brzy zase vrátí a odjede do hvozdů na Vysočině, kde se bude věnovat svým oblíbeným stromům a přestane národu dělat ostudu doma i v cizině. Navíc jeho Moraváci mu rozumí, mají ho rádi a vřele ho přivítají. Na to si on potrpí a má to moc rád. Už aby to bylo.
    pro ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y