Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharská ministryně energetiky končí kvůli obchodu s bulharskými aktivy ČEZ

Bulharská ministryně energetiky končí kvůli obchodu s bulharskými aktivy ČEZ

23.02.2018 12:53, aktualizováno: 23.2. 16:50
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Premiér bulharské vlády přijme rezignaci bulharské ministryně energetiky Temenuzhky Petkové. Místní média upozornila na její údajné propojení s vlastníky společnosti Inercom, která kupuje bulharská energetická aktiva z rukou tuzemské energetiky ČEZ. Akcie ČEZ na pražské burze uzavřely s půlprocentní ztrátou na hladině 507,50 koruny za akcii. Po závěru obchodování ČEZ oznámil, že kontrakt podepsal a čeká na schválení bulharského antimonopolního úřadu.

ČEZ oznámil, že právě do rukou Inercomu prodává svá zbylá bulharská aktiva v oblasti energetiky: dsitribuční společnost, která obsluhuje kolem tří milionů odběratelů na severozápadě Bulharska, dále obchodníka a vybraná aktiva v oblasti obnovitelných zdrojů energie. 

Šéf vyšetřovací parlamentní energetické komise Delyan Dobrev opakovaně zpochybnil schopnost „neznámé a významem i finanční silou malé“  firmy Inercom uřídit strategická aktiva v oblasti energetiky na Balkáně s ročním generováním tržeb kolem 1,8 miliardy leva, v přepočtu kolem 1,1 miliardy amerických dolarů

Hodnota transakce mezi ČEZ a Inercom nebyla zveřejněna, odhadována je ale na řádově 400 milionů amerických dolarů, kolem 320 milionů eur, připomíná agentura Reuters. Bulharská politická opozice vyjádřila pochybnost už jen tuto transakci na straně Inercomu ufinancovat. 

"Znám ty lidi více než 20 let. A protože v žádném případě nechci, aby ty vztahy byly komentovány, aby byl důvod k pochybnostem o té dohodě, mluvila jsem s premiérem," řekla Petkovová novinářům. "To správné, co je třeba udělat, když je byť i nejmenší pochybnost o nějakém problému nebo o případném vlivu, je podle mého názoru nabídnout rezignaci premiérovi. On pak rozhodne, co dál," uvedla.

Premiér již svůj postoj vyjádřil, rezignaci přiímá. "Když jsem s ní hovořil, potvrdila mi, že tyto lidi znala. Já chci potvrdit, že vláda nebyla nijak ovlivněna v rámci tohoto obchodu. Obchod budou posuzovat nezávislí regulátoři a oni rozhodnou, zda jej schválí," uvedl premiér Borisov.

Za neutrální z pohledu dopadu na rating, hodnocení hospodaření a dluhových parametrů ČEZ označila bulharskou transakci dnes ratingová agentura Moody's.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.

Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Kromě toho se chce soustředit na Českou republiku a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích jako je Německo a Francie. Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Babiš: Vláda jmenuje expertní tým, který posoudí plán na rozdělení ČEZ
07.02.2018 14:48
Vláda jmenuje expertní tým, aby posoudil plán na rozdělení elektrárens...
Rušno na pražské burze: Čísla Monety, rozdělení ČEZ, před námi výsledky KB a CETV
07.02.2018 17:38
Pražská burza se po úterních výprodejích v půli týdne dokázala odrazit...
Babiš: ČEZ rozdělí tým pěti až deseti expertů za vládu a ministerstva financí a průmyslu
08.02.2018 15:34
Tým expertů, který bude s vedením ČEZ hovořit o návrzích na rozdělení ...
ČEZ odkládá rozhodnutí o prodeji svých společností v Bulharsku
12.02.2018 11:11
ČEZ odložil rozhodnutí o prodeji svých zbývajících operací v Bulharsku...
Perly týdne: Daimler nezvládl „čínského Hitlera“, my nezvládáme dluhy a ČEZ
16.02.2018 18:11
Trhy, ekonomika, politika – Bateriové velmoci, špatné dluhy a klidné r...
Ministr Hüner: O způsobu rozdělení ČEZ by mělo být jasno do března. Rozhodovat bude i Babiš
20.02.2018 9:08
Vládní výbor pro jadernou energetiku bude v únoru a v březnu jednat o ...
Rada ČEZ schválila prodej zbylých aktiv v Bulharsku. V zemi je prý v zisku
22.02.2018 14:05
Dozorčí rada ČEZ dnes schválila prodej zbývajících bulharských aktiv. ...
ČEZ, a. s.: Schválení smlouvy na prodej bulharských aktiv
22.02.2018 14:55
ČEZ, a.s. (IČ 45274649) Povinně zveřejňované informace ČEZ, a. s. oz...
Odchod ČEZu z Bulharska akciemi nepohnul. Pražská burza jinak opět ve ztrátě
22.02.2018 17:03
Prakticky bez povšimnutí nechaly dnes akcie energetiky ČEZ informaci, ...

Váš názor
  •  
    23.02.2018 14:36

    Tak dlouho dělali bulharské úřady ČEZu potíže, až se jim podařilo přinutit ČEZ prodat svá aktiva bez zisku. Bulharští aktéři se asi pořádně napakují.
    juniper
  • Anochcípákstán
    23.02.2018 13:59

    a já pořád proč že svědci burešovi jeli na výlet do Albánie a je to jasné už i Bulhaři jsou s politickou morálkou dál než my, tak snad "nedoženeme" s neburešem Bělorusko :o(
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: Anochcípákstán
      23.02.2018 14:26

      Jak znám Bulharsko, tak to vidíš dost naivně. :o))) Bude to tak, že tahle teta to celé spískala, zobchodovala a teď jen přebíhá na teplé místečko do Inercomu s posvěcením premiéra, který z toho bude mít svůj desátek.:o)))
      Bentley
      • Anochcípákstán
        23.02.2018 20:03

        to je jejich boj, ale ani tam nezůstane někdo u koryta když mu přijdou na levárnu, bohužel jen tady chrochtáci chrochtají, že se drží u koryta jak ho.o košile vlasník firmy podvádějící při čerpání a někdo kdo by bez dotací dělal tak maximálně vedoucího v hospodě .o)
        Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: Anochcípákstán
      23.02.2018 14:19

      Zlatá vejce, která snáší komunisty založený a 40 let spravovaný ČEZ nesmrdí dnes nikomu.
      Tak je to
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.