Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB vypouští zmínku o možném navýšení nákupů aktiv. Sazby nemění

ECB vypouští zmínku o možném navýšení nákupů aktiv. Sazby nemění

08.03.2018 13:59, aktualizováno: 8.3. 15:13
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 procenta, krajní zápůjční sazba na 0,25 procenta a depozitní sazba na -0,40 procenta. Rozhodnutí se očekávalo, na změnu v nastavení měnové politiky je ještě půl roku čas. Banka také potvrdila, že čisté nákupy aktiv v současném měsíčním objemu 30 miliard EUR by měly probíhat do konce září 2018 nebo podle potřeby i delší dobu. Vypustila ale explicitní zmínku o tom, že v případě potřeby velikost programu kvantitativního uvolňování (QE) rozšíří. Rozhodnutí pozměnit tón vyjádření bylo jednomyslné, prohlásil na následné tiskové konferenci prezident ECB Mario Dragi.

Právě to, zda či jak bude banka postupem času upravovat svou rétoriku, aby ladila s plánovanými činy, je nyní v centru pozornosti trhů. Ekonomice eurozóny se daří velice slušně. Inflace byla v únoru ale pouze 1,2 %, tedy hluboko pod cílem ECB, která ji chce mít těsně pod 2 %. Vidina amerických dovozních cel na hliník a ocel a následné odvety ze strany Evropské unie by navíc hospodářskou prognózu eurozóny podle některých názorů mohla pošramotit.

Euro se k dolaru krátce před oznámením rozhodnutí obchodovalo na 1,2372 , tedy slabší o 0,33 %. Po oznámení rozhodnutí ztráty umazalo a skokově narostlo na průběžné denní maximum 1,2431 dolaru, pak se ale opět vydalo dolů. 

ECB dnes také zvedla odhad růstu ekonomiky eurozóny pro letošní rok na  2,4 % oproti růstu o 2,3 %, jak očekávala v prosinci. Prognóza inflace pro letošní rok zůstala beze změn na 1,4 %, odhad pro příští rok je ale horší, totiž 1,4 % oproti 1,5 % očekávaným v prosinci. 

Zmínka, která v březnovém měnově-politickém prohlášení ECB chybí, zněla v lednovém komuniké takto: "Pokud se výhled stane méně příznivým nebo pokud finanční podmínky přestanou být v souladu s dalším pokrokem směrem k udržitelné korekci vývoje inflace, je Rada guvernérů připravena rozšířit program nákupu aktiv (APP) co do objemu nebo délky trvání." Její vypuštění označuje agentura Reuters za symbolický krok, který je považován za předzvěst velké revize měnové politiky v letošním roce.

Draghi později před novináři prohlásil, že inflace se bude po zbytek roku pravděpodobně pohybovat kolem 1,5 %. Rizika ekonomického růstu hodnotí ECB jako vyrovnaná, rostoucí protekcionismus však představuje riziko. 

 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB se bude snažit dál brnkat na holubičí strunu
05.03.2018 9:14
V tomto týdnu velkou část pozornosti přitáhne zasedání ECB. I přes síl...
Týdenní výhled: Přinesou antisystémové strany Itálii bezvládí? Dále americké mzdy a možná nový tón z ECB
05.03.2018 14:26
V neděli 4.3. proběhly v Itálii parlamentní volby, ve kterých se proti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu