Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrací se Marxova doba?

Vrací se Marxova doba?

18.5.2018 19:31

Marxovo dílo můžeme rozdělit na část popisnou a část radící. První z nich má mírně řečeno řadu nedokonalostí, druhá je tragická. Neměli bychom ale proto propadnout pocitu, že úvahy nad nerovností třídní, nerovností příjmů a bohatství, jsou irelevantní, či škodlivé. Platí opak a důvod je prostý – nerovnost v mnoha vyspělých ekonomikách roste, už nyní přináší řadu negativních jevů a konec trendu se moc nerýsuje.

Následující graf ukazuje vývoj příjmové nerovnosti ve vybraných zemích (podíl nejbohatšího 1 % společnosti na celkových příjmech). Extrémem jsou USA, ale rovnováha je narušena nejen tam:

0

Čtenář může namítnout, že hovořit u rozdělení příjmů ve společnosti o (ne)rovnováhách zavání sociálním inženýrstvím. Má do určité míry pravdu. Nicméně snad jen extrémní, či lépe řečeno extrémistický laissez-faire přístup může zavírat oči před tím, že ve vyspělých zemích se například dlouhodobě a prudce rozevírá mezera mezi produktivitou práce a její odměnou – viz druhý graf. Nebo před tím, že tento vývoj má řadu negativních důsledků pro celou ekonomiku.

0

Můžeme i bez velké kreativity uvažovat například o tom, jak rostoucí příjmová nerovnost značně přispívá k tolik kritizované uvolněné monetární police: Jednak pravděpodobně zvedá úspory, což tlačí dolů přirozené sazby, na což centrální bankéři (správně) reagovali snižováním sazeb tržních. S příjmovou nerovností se také úzce pojí utlumený růst mezd, který snižuje inflační tlaky a opět přispívá k dlouhodobě uvolněné monetární politice a nezvykle (ne nutně nepřirozeně) nízkým sazbám.

Z této perspektivy by se mohlo zdát, že nerovnost sice značně přispívá k uvolněnější monetární politice, ta ale sama o sobě není problémem. To je podle mne často skutečně pravda (tj., nepatřím mezi monetární zkázopravce a inflačníky všeho druhu). Nicméně problémem se stává ve chvíli, kdy přispívá k příliš agresivnímu vyhledávání rizika na trzích likvidních i nelikvidních, k příliš velkému růstu dluhů a růstu finanční nestability (pro přesnost je ale třeba zmínit, že to vše si dokážeme vytvořit hladce i bez uvolněné monetární politiky).

Výše uvedeným chci jen na možné vazbě „velká příjmová nerovnost – finanční nestabilita“ ukázat, že nerovnost bychom neměli brát na lehkou váhu i když se staráme jen o vývoj na trzích. Její dopady jsou hmatatelné a z hlediska celé ekonomiky a společnosti většinou ne zrovna pozitivní. Dlouze pak není třeba rozebírat, že nerovnost má zřejmě nějakou hranici, při jejímž překročení už lidé (mohutně podporováni nabízeči rychlých řešení) vychází do ulic. Čímž se vracím k Marxovi – ani ne tak proto, že i on ve svých teoriích hovořil hlavně o nerovnosti. Ale proto, že právě on byl nabízečem takového rychlého a na první pohled naprosto logického a „vědeckého“ řešení. Doufejme, že jeho doba se už nevrátí i přesto, že zaměstnanci z ekonomického růstu (globalizace, automatizace…) těží stále méně.

Možná řešení jsou většinou značně rozporuplná a v této úvaze se do nich již nepustím. Na samotný závěr si už jen dovolím ještě jeden graf, který vysvětluje, proč u nás můžeme mít pocit, že všechny ty hovory o rostoucí nerovnosti a s ní spojenými hrozbami jsou značně přehnané. Obrázek konkrétně srovnává podíl příjmů nejbohatších 20 % společnosti k příjmům nejchudších 20 %. Jak vidíme, ČR je v tomto kontextu zemí příjmových rovnostářů, protože u nás vydělává nejbohatší skupina jen asi 3,5 krát více než ta nejchudší. V EU jako celku je to asi pětkrát více, extrémnější nerovnost nalezneme na Baltu, na periferii, v Rumunsku a hlavně Bulharsku:

0

 

Čtěte více:

Marxovy předpovědi se nakonec naplňují
8.2.2018 11:06
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se nebojí kontro...
Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad
11.5.2018 11:49
Karel Marx se narodil před dvěma sty lety a je stále zdrojem kontrover...

Váš názor
 • Marxovy myšlenky se vratí
  20.5.2018 14:29

  Marxovy myšlenky předběhli dobu a postupně se vracejí, pozměněné a vylepšené. Jinak to ani být nemůže. Kapitalizmus založený na vykořisťování pracujících s korupci selhává, mzdy jsou nízké, odvody a dane vysoké takže většina populace "západu" celý život pouze splácí dluhy ale netvoří žádné bohatství které by mohla nechat svým dětem, které by díky tomu mohli pracovat méně a víc skutečně žít život. Pracující třída se stala komoditou, a je jako každá komodita je závislá na poptávce kapitalistů. V daném systému komodita sama nezmůže nic a nemá moc nad svým osudem, tudíž pro pracující je řešení pouze změna systému.
  snb rulezz
  • Re: Marxovy myšlenky se vratí
   21.5.2018 10:42

   Vemte si prášek.... Je neskutečné, že potom co jsme zažili v období od 1948 až 1989, může někdo obhajovat bludy tohoto psychopata...
   •  
    22.5.2018 17:25

    jenom sociopat nebo nekdo hodne retardovany muze rict o marxovi ze je psychopat :) jeho "bludy" vytvari zapadnich kulturu vic nez Keynes aspol a napr. na zapade a nejen v Nemecku je nekolik komunit ktere se marxem ridi dodnes a meni si jeho pravidla demokraticky dle potreby - pro blaho komunity. hlavni rozdil je v tom ze smerem na vychod je podle techto pravidel snaha vladnout a to bez diskuse, totalitne
    eple
  • Re: Marxovy myšlenky se vratí
   21.5.2018 8:36

   Nevidím důvod, proč by moje děti měli pracovat méně než já. Nezdá se mi, že bych pracoval moc odhadem nějakých 21% svého ročního času, 31% prospím a tak mi zbývá báječných 48% na rodinu, koníčky a zábavu.
   ..
   •  
    21.5.2018 9:04

    Hlupák zůstane hlupákem a medvěd medvědem. Kdyby takto uvažovali i tví a naši předchůdci, ještě robotáš 16 hodin denně, jako na začátku kapitalismu...
    Pondělí
    •  
     21.5.2018 9:39

     Vše je otázka míry. V minulosti jsem měl i zaměstnání, kde jsem trávil prací tak 6 hodin týdně. Takové minimální pracovní nasazení vám celkem spolehlivě zlikviduje pracovní návyky. Celkem brzy jsem to pochopil a odešel dělat 6 krát víc času za třikrát tolik peněz.
     ..
     •  
      21.5.2018 10:14

      Záleží na prioritách každého člověka. My hamouni, jež milujeme penízky, věci a majetek, toto vše rádi vyměníme za léta života strávených zaměstnáním a ve společnosti cizích lidí. Na druhé straně jsou tací, jímž stačí ke spokojenosti pouze základ zhovadilostí, jež lidé vymysleli. A čas, který je každému smrtelníkovi na světě Bohem vyměřen raději věnují svým blízkým, sobě a přírodě z níž vzešel.
      Hamoun
 • V EU vládne neomarxistický socialismus,
  19.5.2018 7:07

  jehož filozofickým základem jsou marxistické myšlenky. Důkazem je nejen nedávná účast šéfa předsedy Evropské komise Junckera na odhalení čínské sochy Marxe v německém Trevíru, ale také princip fungování celé EU. Při pohledu na centrální řízení z Bruselu s protitržní dotační politikou a aktivní podporou kulturní revoluce proletariátu formou masového přijímání uprchlíků jiných kultur, máme jasno. Odklon "Západu" od tradičních "Západních hodnot" tak, jak jsme je znali z dob Sovětské totality je zřejmý. Tehdy byla pro nás západní Evropa etalonem. Neexistovala Lisabonská smlouva, uprchlické kvóty a Dublin, nebylo tuhé centralistické řízení, apod. EU má dnes – s ohromným deficitem skutečné demokracie – tendenci rozhodovat naprosto o všem a různými omezeními, směrnicemi, nařízeními se o to patřičně snaží. Směřujeme k tomu, že nám bude určeno (samozřejmě v rámci „jen a jen dobrého úmyslu“), co smíme jíst, pít, kolik, co smíme dělat (či spíše co vše nesmíme dělat) a hlavně co si máme myslet. A výsledek? Podívejme se na Švédsko před čtvrt stoletím a dnes. Podívejme se, jak dopadly volby v Rakousku či Itálii. Podívejme se na odchod Británie z EU. Podívejme se na poslední parlamentní volby u nás z nichž vláda nevzešla ani dosud. Kde se stala soudruzi chyba? Co myslíte?
  demokrat
  • Re: V EU vládne neomarxistický socialismus,
   19.5.2018 20:39

   Je strašný, že tento ha.jzlík, co se vyčuraně schováva po nicky jako Monika, zyx a podobně plundruje naše děcka. Takoví lůvzři je očkujou, učí nadřazenosti a ženou do izolace. Marxe tento dezolát zřejmě ani nečetl, přes svou komunistickou minulost.
   rozumbrada
   • Další pakárna z Bruselu
    21.5.2018 11:25

    Václav Klaus ml.: "to mají neomarxisti nové, to klasický bolševik neuměl." https://www.novinky.cz/komentare/472586-komentar-velky-patek-konecne-zacne-platit-gdpr-vaclav-klaus-ml.html
    demokrat
    • Re: Další pakárna z Bruselu
     21.5.2018 15:06

     Raději se nauč podepisovat rasisto. A toho bolševika mladýho Klause, si narvi do špic chudáku
     .
     •  
      21.5.2018 15:17

      Mladý Klaus byl také společně na oslavách dvoustého výročí narození Marxe?
      demokrat
      •  
       21.5.2018 15:27

       Klaus ml. je Čech a vlastenec. Na druhé straně Juncker, jež uctívá Marxe umí česky pouze spát.
       Pondělí
       •  
        21.5.2018 15:45

        Proč se podepisuješ každejch 5 minut jináč, úchyle? Křivá drżka je klasicky neomarxista. Jako ty
        .
        •  
         21.5.2018 15:50

         Co ti Klaus ml. udělal? Má jen jiný názor. A to je proti čemu?
         Pondělí
         •  
          21.5.2018 16:09

          Až se naučíš podepisovat kolaborante, pak se ozvi.
          .
          •  
           21.5.2018 16:55

           Ultimáta se obvykle míjí účinkem. Dehonestace vzhledu lidí nesouvisí s žádným podpisem. Klaus nemůže za to, jak vypadá. I přesto má právo na vlastní názor.
           Pondělí
           •  
            21.5.2018 17:25

            Jen se nevymlouvej bonzaku, odkojenej anonymama
            .
            •  
             21.5.2018 17:32

             Myslíš, že tvoje tečka není anonymní?
             Pondělí
             •  
              21.5.2018 17:35

              S parchantama holt musíš držet jejich styl
              ZYX
              •  
               21.5.2018 17:41

               Článek výše není o osobních výpadech, nýbrž o Marxovi. Jeho filozofie ve spojení s proletářskou revolucí a kapitalistickou nadhodnotou vytvářenou dělnickou třídou tě něčím oslovili? Byl jsi také v Trevíru poklonit se čínské soše v nadživotní velikosti Marxe jako předseda Evropské komise Juncker?
               Pondělí
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y