Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrací se Marxova doba?

Vrací se Marxova doba?

18.05.2018 19:31

Marxovo dílo můžeme rozdělit na část popisnou a část radící. První z nich má mírně řečeno řadu nedokonalostí, druhá je tragická. Neměli bychom ale proto propadnout pocitu, že úvahy nad nerovností třídní, nerovností příjmů a bohatství, jsou irelevantní, či škodlivé. Platí opak a důvod je prostý – nerovnost v mnoha vyspělých ekonomikách roste, už nyní přináší řadu negativních jevů a konec trendu se moc nerýsuje.

Následující graf ukazuje vývoj příjmové nerovnosti ve vybraných zemích (podíl nejbohatšího 1 % společnosti na celkových příjmech). Extrémem jsou USA, ale rovnováha je narušena nejen tam:

0

Čtenář může namítnout, že hovořit u rozdělení příjmů ve společnosti o (ne)rovnováhách zavání sociálním inženýrstvím. Má do určité míry pravdu. Nicméně snad jen extrémní, či lépe řečeno extrémistický laissez-faire přístup může zavírat oči před tím, že ve vyspělých zemích se například dlouhodobě a prudce rozevírá mezera mezi produktivitou práce a její odměnou – viz druhý graf. Nebo před tím, že tento vývoj má řadu negativních důsledků pro celou ekonomiku.

0

Můžeme i bez velké kreativity uvažovat například o tom, jak rostoucí příjmová nerovnost značně přispívá k tolik kritizované uvolněné monetární police: Jednak pravděpodobně zvedá úspory, což tlačí dolů přirozené sazby, na což centrální bankéři (správně) reagovali snižováním sazeb tržních. S příjmovou nerovností se také úzce pojí utlumený růst mezd, který snižuje inflační tlaky a opět přispívá k dlouhodobě uvolněné monetární politice a nezvykle (ne nutně nepřirozeně) nízkým sazbám.

Z této perspektivy by se mohlo zdát, že nerovnost sice značně přispívá k uvolněnější monetární politice, ta ale sama o sobě není problémem. To je podle mne často skutečně pravda (tj., nepatřím mezi monetární zkázopravce a inflačníky všeho druhu). Nicméně problémem se stává ve chvíli, kdy přispívá k příliš agresivnímu vyhledávání rizika na trzích likvidních i nelikvidních, k příliš velkému růstu dluhů a růstu finanční nestability (pro přesnost je ale třeba zmínit, že to vše si dokážeme vytvořit hladce i bez uvolněné monetární politiky).

Výše uvedeným chci jen na možné vazbě „velká příjmová nerovnost – finanční nestabilita“ ukázat, že nerovnost bychom neměli brát na lehkou váhu i když se staráme jen o vývoj na trzích. Její dopady jsou hmatatelné a z hlediska celé ekonomiky a společnosti většinou ne zrovna pozitivní. Dlouze pak není třeba rozebírat, že nerovnost má zřejmě nějakou hranici, při jejímž překročení už lidé (mohutně podporováni nabízeči rychlých řešení) vychází do ulic. Čímž se vracím k Marxovi – ani ne tak proto, že i on ve svých teoriích hovořil hlavně o nerovnosti. Ale proto, že právě on byl nabízečem takového rychlého a na první pohled naprosto logického a „vědeckého“ řešení. Doufejme, že jeho doba se už nevrátí i přesto, že zaměstnanci z ekonomického růstu (globalizace, automatizace…) těží stále méně.

Možná řešení jsou většinou značně rozporuplná a v této úvaze se do nich již nepustím. Na samotný závěr si už jen dovolím ještě jeden graf, který vysvětluje, proč u nás můžeme mít pocit, že všechny ty hovory o rostoucí nerovnosti a s ní spojenými hrozbami jsou značně přehnané. Obrázek konkrétně srovnává podíl příjmů nejbohatších 20 % společnosti k příjmům nejchudších 20 %. Jak vidíme, ČR je v tomto kontextu zemí příjmových rovnostářů, protože u nás vydělává nejbohatší skupina jen asi 3,5 krát více než ta nejchudší. V EU jako celku je to asi pětkrát více, extrémnější nerovnost nalezneme na Baltu, na periferii, v Rumunsku a hlavně Bulharsku:

0

 

Čtěte více:

Marxovy předpovědi se nakonec naplňují
08.02.2018 11:06
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se nebojí kontro...
Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad
11.05.2018 11:49
Karel Marx se narodil před dvěma sty lety a je stále zdrojem kontrover...

Váš názor
 • Marxovy myšlenky se vratí
  20.05.2018 14:29

  Marxovy myšlenky předběhli dobu a postupně se vracejí, pozměněné a vylepšené. Jinak to ani být nemůže. Kapitalizmus založený na vykořisťování pracujících s korupci selhává, mzdy jsou nízké, odvody a dane vysoké takže většina populace "západu" celý život pouze splácí dluhy ale netvoří žádné bohatství které by mohla nechat svým dětem, které by díky tomu mohli pracovat méně a víc skutečně žít život. Pracující třída se stala komoditou, a je jako každá komodita je závislá na poptávce kapitalistů. V daném systému komodita sama nezmůže nic a nemá moc nad svým osudem, tudíž pro pracující je řešení pouze změna systému.
  snb rulezz
  • Re: Marxovy myšlenky se vratí
   21.05.2018 10:42

   Vemte si prášek.... Je neskutečné, že potom co jsme zažili v období od 1948 až 1989, může někdo obhajovat bludy tohoto psychopata...
   •  
    22.05.2018 17:25

    jenom sociopat nebo nekdo hodne retardovany muze rict o marxovi ze je psychopat :) jeho "bludy" vytvari zapadnich kulturu vic nez Keynes aspol a napr. na zapade a nejen v Nemecku je nekolik komunit ktere se marxem ridi dodnes a meni si jeho pravidla demokraticky dle potreby - pro blaho komunity. hlavni rozdil je v tom ze smerem na vychod je podle techto pravidel snaha vladnout a to bez diskuse, totalitne
    eple
  • Re: Marxovy myšlenky se vratí
   21.05.2018 8:36

   Nevidím důvod, proč by moje děti měli pracovat méně než já. Nezdá se mi, že bych pracoval moc odhadem nějakých 21% svého ročního času, 31% prospím a tak mi zbývá báječných 48% na rodinu, koníčky a zábavu.
   ..
   •  
    21.05.2018 9:04

    Hlupák zůstane hlupákem a medvěd medvědem. Kdyby takto uvažovali i tví a naši předchůdci, ještě robotáš 16 hodin denně, jako na začátku kapitalismu...
    Pondělí
    •  
     21.05.2018 9:39

     Vše je otázka míry. V minulosti jsem měl i zaměstnání, kde jsem trávil prací tak 6 hodin týdně. Takové minimální pracovní nasazení vám celkem spolehlivě zlikviduje pracovní návyky. Celkem brzy jsem to pochopil a odešel dělat 6 krát víc času za třikrát tolik peněz.
     ..
Aktuální komentáře
29.06.2022
17:48Překvapivá data a trocha filosofie od Powella. Akciím se dnes nedaří  
17:27Vrátí se valuace k předpandemickému standardu?
16:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Valná hromada ČEZ, a. s., konaná dne 28. a 29. 6 2022, schválila změnu stanov společnosti
16:40EP Infrastructure, a.s.: Povinně zveřejňovaná informace
16:34Hlavní ekonomka Světové banky pochybuje, že se lze vyhnout globální recesi
16:02Letošní etapy růstu amerických akcií dávaly za pravdu medvědům. V příštích týdnech očekávají hlásí další růstovou vlnu
15:24Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl
13:42Relativně mírná recese a silný dolar pomáhají Fedu. Ten nebude kvůli akciím zasahovat, domnívá se Dudley
12:51ČEZ, a.s.: Změny v obsazení dozorčí rady a výboru pro audit
12:33NET4GAS, s.r.o.: Informace o ratingu společnosti
11:51Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější
11:34Stratég Morgan Stanley počítá s mírnou recesí. A S&P 500 na 3000 bodech
10:34Recese znovu začíná vadit, náladu akciím kazí i jestřábí komentář z Fedu  
9:54Nový ředitel PPF: Těžiště investic vidíme v Evropě. Air Bank hodláme rozvíjet, čínský Home Credit prodat
9:17Rozbřesk: Lagardeová na jestřábí vlně zvyšuje tlak i na ČNB
9:16Jak dobře investovat do dluhopisů? WEBINÁŘ DNES od 10:00 s makléřem Janem Cepákem
8:56ČEZ schválil vyšší dividendu a vymění část dozorčí rady. Státy EU pro emisní reformu a evropské burzy asi zahájí výprodejem  
8:50Zisk H&M vysoce překonal očekávání trhu, červnové tržby budou ale meziročně o 6 pct nižší
8:35Státy EU schválily emisní reformu i omezení prodeje klasických aut od roku 2035
8:30ČEZ schválil protinávrh ministerstva financí na dividendu 48 korun za akcii a rozhodl o výměně členů v dozorčí radě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (05/22 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (05/22 Q4, Bef-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (05/22 Q2)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a