Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad

Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad

11.5.2018 11:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Karel Marx se narodil před dvěma sty lety a je stále zdrojem kontroverze. Třicet let po pádu Berlínské zdi a kolapsu Sovětské říše stále existují lidé, kteří si idealizují Marxe i jeho ideologii. Podle Rusella A. Bermana z Politico přitom jde i o některé „privilegované intelektuály ze Západu“ a to bychom neměli brát na lehkou váhu.

„Podobní lidé často zapomínají, že marxistická doktrína vedla ke vzniku brutálních diktatur,“ píše Berman. Na Marxově díle pak podle něj bije do očí naprostá jistota, s jakou autor předkládá svá tvrzení. Ta nenechávají prostor pro pochyby a postrádají jakoukoliv zpětnou vazbu a hlubší zájem o to, zda realita skutečně vypadá tak jako předkládané teorie.

Pro Marxe je veškerý historický vývoj dán třídním bojem. Technologie, ideje či kultura nemají význam, pravda je jen jediná, „třídní“. V tomto přístupu pokračovali bolševici, kteří s nezviklatelným přesvědčením posílali své politické oponenty do pracovních táborů či na šibenici. U Marxe neexistoval prostor pro jednání a kompromisy, nebo pro politiku jako takovou. Stát byl pro něj jen nástrojem buržoazie a to mohli změnit jen komunisté tím, že eliminovali třídní rozdíly.

V praxi ale komunismus vedl pouze k tomu, že vznikly nové elity, které hovořily o rovnosti, ale samy si uzurpovaly moc a privilegia. Marxismus nevedl ani náhodou k eliminaci státu, ale naopak k jeho přebujelosti a všudypřítomnosti v celé společnosti. Marxismus tedy nebyl cestou k egalitářské společnosti, ale nástrojem, který straničtí aktivisté a gauneři využili k získání moci. Marx se také vyjadřoval pohrdavě o filozofech s tím, že ti pouze popisují svět, ale my potřebujeme jeho změnu. Takový přístup dával stranou jakékoliv etické otázky, nutná byla změna za jakoukoliv cenu.

Komunismus se nakonec stal systematickým násilím na společnosti. Marxovi obdivovatelé ale stále tvrdí, že jeho cíl byl dobrý, protože chtěl pomoci chudým. Jenže on nebyl ani zdaleka jediným člověkem, který se o podobná témata zajímal. Jedna stránka z díla Dickense vydá za celý Marxův Kapitál. „Pokud by Marx nebyl prohlášen za ideologického vůdce bolševické revoluce a jeho dílo používáno k ospravedlnění desetiletí teroru a diktatury v Rusku, nikdo by o něm dnes nehovořil,“ tvrdí Berman, který působí na Stanford University a Hoover Institution.

Zdroj: Politico


 
 
 

Čtěte více:

Míří Spojené státy přímo do dluhové krize?
8.5.2018 16:21
Ve Spojených státech se politici opět hádají o to, co je příčinou rozp...
Švýcarsko si pod sebou kvůli slabosti své demokracie podřezává monetární větev
9.5.2018 17:21
V červnu by se ve Švýcarsku mělo hlasovat o „drastické změně monetární...
Proč by vlastně měly bohaté regiony finančně podporovat ty chudší?
7.5.2018 15:42
V Německu probíhají po celé zemi masivní fiskální transfery a podobně ...
Padá Evropa do dalšího útlumu, nebo jen škobrtla?
8.5.2018 7:57
Eurozóna si v roce 2017 užívala nejrychlejšího tempa ekonomického růst...
Skončí oživení globální ekonomiky růstem sazeb, který spustí dluhovou krizi?
7.5.2018 18:14
Společnost Pimco už za dob, kdy v ní vládl „dluhopisový král“, ráda př...
Ve Francii se investuje tak trochu jinak, socialisticky
8.5.2018 18:14
Včera jsme si zde mohli přečíst o tom, že „akcie Air France-KLM se pro...

Váš názor
 •  
  11.5.2018 16:34

  Očekávám, kdy se šéf Evropské komise pojede poklonit do Moskvy ostatkům V. I. Lenina, pokračovatele K. Marxe.
  Podivín
  • pitomče
   11.5.2018 16:53

   diky takovym, jak ses ty, tuhle oblast s takovejma pitomcama i vlaky uz obchazeji. a to jsou velice konzervativni zalezitosti, pitomce.
   stan013
   • Re: pitomče
    11.5.2018 17:17

    Nejde o oblast a národnost, nýbrž o ideologii. Že Lenin navázal na Marxe s proletářskou revolucí a potlačením buržoazního vykořisťování formou nadhodnoty je všeobecně známá věc. No a že špičky EU vidí její budoucnost v dovozu muslimského proletariátu dokazují kvóty a Dublin 4. No a že Juncker sympatizuje s marxismem je také zřejmé.
    Podivín
 • ..jóóóój, Bože!
  11.5.2018 16:21

  ..jak mnoho těch, co se vyjádřili, ale kolik by se vyjádřit chtělo, jen "nedostali příležitost". Proč si berete do huby někoho, komu nesaháte ani po kotníky? Protože jste pitomci. Proč neviníte za svou pitomost své učitele? Protože byli pitomci. Proč neviníte za svou bídu své prarodiče a rodiče? Protože jste slaboši. Proto budou i vaše děti a naše společnost pitomá a slabá. Primitiv je čiré zlato proti vám. ..anyway.. !zdar boju za slobodu!
  stan013
 •  
  11.5.2018 16:11

  "Podobní lidé často zapomínají, že marxistická doktrína vedla ke vzniku brutálních diktatur" A lidé jako Berman by zase neměli vinit Marxe z toho, co provedli jiní desítky let po jeho smrti.
  mirek
  • FYI
   11.5.2018 18:42

   Nechápete-li kauzální souvislost mezi Marxem a diktaturami, které se opíraly o jeho vidění světa ještě neznamená, že nic takového neexistuje.
   QEntity
  • Aristoteles - masový vrah ve jménu +% volstrítu
   11.5.2018 16:26

   nebo ze Aristoteles zabil desetitisice v Hisrosime a Nagasaki cudlikem.
   stan013
 • Demokrat
  11.5.2018 15:22

  "Kdyby náš Karel raději vyrobil kapitál, než aby o něm pouze psal."
  Matka Karla Marxe
 • Marxova teorie nadhodnty
  11.5.2018 14:39

  Živnostníci, podnikatelé a kapitalisté. Přiznejte se. Kdo z vás si neoprávněně přivlastňuje nadhodnotu zboží a služeb vytvořenou rukama proletariátu ve vašich firmách? Pan Juncker z vás bude mít jistě radost, jak jste marxisticky uvědomělí.
  demokrat
 •  
  11.5.2018 12:40

  Az si prectete a hlavne pochopite cele dilo Marxe, pak se muzete zapojit do diskuze analfabeti.
  Inšpektor
  • FYI
   11.5.2018 18:40

   Marxovo dílo je jeden velký nesmysl. On třeba nikdy nepochopil význam motivace v ekonomice. Proto všechny režimy, které se snažily jeho přihlouplou vizi naplnit, nutně dříve nebo později zkrachovaly... A v budoucnu to dopadne zákonitě vždy naprosto stejně...
   QEntity
  •  
   11.5.2018 12:52

   Je dobré připomenout, že zejména starší generace v postkomunistických zemích mají vlastní praktické zkušenosti s marxistickou filozofií a jejím uplatňováním ve společnosti. Všichni vysokoškoláci povinně konali z marxismu-leninismu státní zkoušky. Večerní univerzity marxismu-leninismu byly zase určeny pro méně vzdělané soudruhy z řad KSČ. Ti všichni měli Marxův Kapitál a Leninův Stát a revoluce místo modlitební knížky.
   Marx
   •  
    11.5.2018 12:54

    Coz je v zivote to nejvic podstatne.
    Inšpektor
    • to "Marx"
     13.5.2018 14:20

     Osobně jsem za to (za hodiny marxistické ekonomie a filozofie rád) protože mi dodnes zajišťují chápání toho co se děje skutečně a poskytuje to obranu proti propagandě typu např. serveru Politíco. Na rozdíl o dnešních studentíků, kteří si ze školy kromě svého oboru odnesou jen to, že reálný socialismus byl teror a hrůza :)
     Ulsperger
 • S článkem je možno souhlasit
  11.5.2018 12:25

  Je třeba dát si pozor na všechny bez ohledu na světovou stranu, kteří marxistickou (neomarxistickou) filozofii obhajují a její prvky roubují po světě. Jak ukázaly oslavy výročí narození Marxe v porýnském městečku Trevíru, máme takové blíž, než se na první pohled může zdát. I zde totiž platí, že pod svícnem je největší tma. Podle Marxe je proletariát předurčen k uskutečnění proletářské revoluce. Marxismus je mimo jiné o třídním boji, jako o násilném svržení původního systému. Nutno na tomto místě uvést, že proletariát nemusí nutně pocházet z domovských zemí, ale může být dovezen z jiných kultur. V takovém případě mluvíme o neomarximu, jehož cílem je kulturní revoluce v mateřských zemích. Proto odmítám pokusy o demontáž Západních hodnot a kultury tak, jak ji znám z druhé poloviny minulého století. Na rozdíl od autorů kvót a Dublinu 4 říkám kulturní revoluci jasné NE.
  demokrat
  • ZYX, Demokrat, Monika, Marx
   11.5.2018 14:57

   Ty musíš být v v osobním životě hodně neštastný a frustrovaný člověk, to naznačuje už množství nicků za které se schovávaš. Mohu Ti nějak pomoci?
   Velkamedvědice
  • Re: S článkem je možno souhlasit
   11.5.2018 13:07

   Zdar kolaborante, jak jde život? Dost ochabuješ v počtu příspěvků. Nejsi nemocný?
   ..
 • Hlavně, že
  11.5.2018 12:24

  nevyšší představitel EU, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker otevírá výstavu o Marxovi a odhaluje mu sochu. Zřejmě Evropské hodnoty. A naše media ani ťuk. Mohlo by to na Evropskou komisi a EU vrhnout to nesprávné neevropské světlo.
  hb
 •  
  11.5.2018 12:13

  Patrio, je vám to zapotřebí, přebírat takové žvásty.
  juniper
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data