Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: O přecitlivělé koruně a polské ústavní krizi

Rozbřesk: O přecitlivělé koruně a polské ústavní krizi

4.7.2018 9:11
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Začátek prázdnin ukazuje, že korunu dokáže v tuto chvíli potrápit prakticky cokoliv. Ať to byly nejprve problémy širších rozvíjejících se trhů jako turecká lira nebo mexické peso, později strach z měnové expanze maďarské centrální banky, německá politická krize a v neposlední řadě eskalace polské ústavní krize. 

Šéfka polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová řekla, že nebude respektovat nový kontroverzní zákon, který retro-aktivně snižuje požadavek na věk soudců ze 70 na 65 let. A dnes proto, nehledě na odvolání od prezidenta Dudy, jednoduše přijde do práce, protože podle ústavy má nárok vykonávat úřad 6 let. To je jen jeden za řady sporných zákonů měnící polský ústavní pořádek, kvůli kterým tento týden Evropská komise zahájila nová kárná řízení s Varšavou. 

I když je přímý dopad polské ústavní krize na Česko minimální, koruna se nechá v posledních týdnech skutečně vyvést z míry velice lehce. Větší objemy zahraničního kapitálu se daly v posledním měsíci do pohybu směrem z české kotliny a česká měna jen velice těžko hledá na globálních trzích ztracenou atraktivitu. Do značné míry k tomu podle nás přispělo ujištění ČNB, že vůbec nezvažuje v případě potřeby rozprodávat mamutí devizové rezervy. Pokud se tedy krátkodobý zahraniční kapitál (který v objemech stále výrazně překonává roční přebytky zahraničního obchodu) rozhodne dát na pochod, nemusí vždy nutně najít dostatek protistran. Navíc ve chvíli, kdy je podle šetření ČNB historicky nejvyšší zajištěnost exportérů a na prázdninovém trhu je velice nízká likvidita. I menší odliv kapitálu kolem svátků, jako je Cyril a Metoděj a Jan Hus, jednoduše udělá na “přecitlivělé” koruně své… 

TRHY

CZK a dluhopisy
Česká měna se včera kvůli polské ústavní krizi posunula opět směrem ke slabším úrovním (26,16 EUR/CZK). Moc nevěříme, že se nálada v regionu a na koruně změní k lepšímu a s blížícími se svátky naopak na českou měnu může dopadat zátěž nízké likvidity. Stále proto nevylučujeme testování 26,20 EUR/CZK.


Zahraniční forex

Kurz eurodolaru se pohybuje v úzkém pásmu a vyčkává na další impulzy. Ty ale asi přijdou spíše až zítra, resp. pozítří, neboť dnes je v USA svátek a v pátek budou pro trhy důležité statistiky z amerického trhu práce.

Zatímco forint a další měny v emerging markets včera zpevnily (např. juan díky podpoře centrální banky), tak zlotý zůstává pod lehkým tlakem, který má na svědomí spor okolo ústavního soudu. Šéfka polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová včera totiž řekla, že nebude respektovat nový kontroverzní zákon, který retro-aktivně snižuje požadavek na věk soudců ze 70 na 65 let. A dnes proto, nehledě na odvolání od prezidenta Dudy, jednoduše přijde do práce, protože podle ústavy má nárok vykonávat úřad 6 let. To je jen jeden z řady sporných zákonů měnící polský ústavní pořádek, kvůli kterým tento týden Evropská komise žaluje Polsko u evropského soudního dvoru a hrozí i dalšími sankcemi.

Ropa
Ujištění Saúdské Arábie, že je připravena využít vlastní volnou produkční kapacitu k zajištění rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou, omezilo další růstové ambice ropy, která se tak drží pod úrovní 78 USD/barel. Na druhou stranu, čísla o zásobách z dílny API naznačují další znatelný pokles, byť zřejmě ne tak dramatický jako v minulém týdnu, kdy k němu výrazně pomohly exporty. I tak budou čtvrteční oficiální čísla od EIA poutat pozornost, neboť v situaci napjatého trhu - umocněného výpadkem těžebních kapacit Syncrude v Kanadě - by další vyšší než očekávané čerpání zásob vneslo vítr do plachet ropným býkům. 


Čtěte více:

Summers o eskalaci obchodních potyček a dalším vývoji v globální ekonomice
4.7.2018 11:26
Německý Der Spiegel přináší rozhovor s významným americkým ekonomem La...
Drahé dráhy. Jak vyjet ze zajetých kolejí a přitom nevykolejit?
4.7.2018 7:15
Může se zdát, že vlaky byly odsunuty na druhou kolej evropské politiky...
Někdy by se investoři měli radovat spíše ze snižování dividend
3.7.2018 19:55
Již nějakou dobu se na trhu hodně hovoří o akciích dřívější průmyslové...
DPA: Čína se chystá na obchodní válku s USA, varuje před panikou
3.7.2018 17:58
Hodiny tikají, Čína se připravuje na eskalaci obchodního konfliktu se ...
Koruně ztráty zůstávají. Hlavní trhy před svátkem vysílají smíšené signály
3.7.2018 17:45
K příznivým zprávám o zažehnání německého koaličního sporu se přidalo ...
Wall Street dnes v rudých číslech
3.7.2018 19:10
Zkrácené režim obchodování na burzách v zámoří nejprve působil neměnný...
Japonsko vytvoří regulace pro létající auta, létat mají do 2023
4.7.2018 8:32
Japonská vláda chce do roku 2020 vytvořit první dopravní předpisy pro ...

Váš názor
  • proč by měla čnb rozprodávat devizové rezervy?
    4.7.2018 11:13

    čeho by tím dosáhla? ten dotaz vaší kolegyně v závěru tiskové konference oprávněně vyvolal u rusnoka pobavení. kdyby byla inflace 5 %, sazby taky na 5 % a kurz padal tempem korunu za týden, tak neřeknu, to se asi něco děje. ale teď? když je inflace na 2 %, 2t repo na 1 % a kurz drží jako skála? snad nemyslíte, že pohyb v řádu halířů je nějaký problém. ani prognóza kurzu není závazek. naopak čnb tento stav naprosto vyhovuje, protože ji umožní zvedat sazby na normál rychleji, než předpokládala. tedy ne 2x za rok, ale tak 4x za rok.
    serepecki
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)