Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Německé jistoty se otřásají v základech

Víkendář: Německé jistoty se otřásají v základech

07.07.2018 7:31
Autor: Redakce, Patria.cz

 

„Když se malé děti hádají se svými rodiči, často přemýšlí o útěku z domova, aby rodičům daly tu správnou lekci. Německý ministr vnitra Horst Seehofer podle všeho hraje na stejnou kartu. Pokud Angela Merkelová nedělá, co chce on, skončí,“ píše německý Der Spiegel. Poukazuje tím na „drama, které se odehrálo minulý víkend, kdy Seehofer, jako šéf koaliční CSU, „nastavil nový standard dětinskosti“ na německé politické scéně. Učinil tak oznámením rezignace, kterou ale záhy stáhl zpět s tím, že vlastně šlo jen o nabídku směrem k Merkelové. Der Spiegel tuto epizodu komentuje s tím, že jde o další „německou jistotu, která se v posledních týdnech otřásla v základech“. 

Mezi ony zpochybněné jistoty řadí Der Spiegel výkon německých fotbalistů na mistrovství světa či „schopnost CSU zabránit přílišné eskalaci konfliktu s CDU Angely Merkelové“. Seehofer ale nyní nechal celý spor týkající se migrační politiky dospět do bodu, kdy vládě reálně hrozí kolaps. Chce dosáhnout permanentní kontroly tří přeshraničních cest, ale Der Spiegel se ptá, k čemu taková snaha vede. CSU totiž v podstatě chce, aby se celý kontinent vůči uprchlíkům uzavřel a snažit se je od cesty do Evropy už předem odradit. Nicméně „Brusel dal jasně najevo, že takovou politiku sledovat nebude“. 

Der Spiegel se domnívá, že současná situace v Německu nemá žádné dobré řešení. Seehofer podle deníku ztratil důvěryhodnost a zařadil se mezi politiky bez budoucnosti. Dohoda o spolupráci mezi CDU a CSU je pak už jen cárem papíru. Je sice možné, že nakonec odejde jak Merkelová, tak Seehofer, ale škody už jsou tak velké, že ani poté již nebude „dělba moci mezi CDU a CSU fungovat“. Ta přitom „během posledních 60 let zajistila Německu bezprecedentní stabilitu“. Ta je nyní minulostí. 

Der Spiegel dodává, že důsledky konfliktu mezi oběma stranami se nemusí zastavit jen u těchto dvou, ale mohou se projevit v celém politickém systému země. Sociální demokraté z SPD již nyní čelí prudkému poklesu důvěry a tím samým směrem kráčí CDU. Nejvíce z toho těží pravicová AfD a CDU s CSU jí „nemohly dát lepší dárek než své spory ohledně uprchlíků“. CSU přitom doufala, že bude AfD přetahovat voliče, ovšem nyní jí naopak spíše pomáhá. 

„Sobotní noc byla koncem německé politiky tak, jak jsme ji znali po celá desetiletí. Není třeba to příliš dramatizovat. V Nizozemí je nyní více než dvanáct stran a vedení země tím nijak nestrádá. Pokud se ale přechází z vyzkoušeného systému na nový, nese to sebou rizika. Je ironií osudu, že právě ty strany, které chtěly nejvíce uchovat staré pořádky, nyní nejvíce přispívají k jejich pádu,“ píše Der Spiegel. 

Zdroj: Der Spiegel



Čtěte více:

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu v Itálii nebo Borussie v Německu!
26.06.2018 17:44
Akcie fotbalových klubů Juventus Turín nebo Borussia Dortmund můžete s...
Rozbřesk: Německá politická krize může dopadnout na euro i na korunu
02.07.2018 9:17
Začíná první prázdninový týden, který by za normálních okolností měl b...
Týdenní výhled: Zkrácený týden uvozuje německá krize a evropská odpověď Trumpovi. V pátek americké mzdy
02.07.2018 13:18
Do nového týdne finanční trhy uvítalo několik zpráv, které znovu rozví...
Německá politická krize snad zažehnána, evropské burzy by ráno mohly růst
03.07.2018 8:59
Velké západoevropské burzy by dnes po otevření mohly růst. Německá kan...
Koruna dál padá. Dobré zprávy z Německa, klidnější Čína ani lepší sentiment nestačí
03.07.2018 10:16
Německá koaliční krize je snad po dalším pokusu zažehnána, když se kan...

Váš názor
  •  
    09.07.2018 9:28

    Co jiného na Makrelu ? Horst pohrozí a ono se uvidí . Jen ať se němečtí přátelé drbou AFD jim ukáže zač je toho loket . Ach jo , jak dlouho ješť bude trvat , než Evropské politick´ elity pochopí , že konec EU je za dveřmi.
    Karel IV
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:40ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)