Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není

Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není

09.07.2018 12:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom francouzské banky Natixis se ve své poslední analýze podivuje nad tím, proč jsou Američané tak bohatí. Či přesněji řečeno, proč je jejich produkt na hlavu o tolik vyšší než v zemích jako Francie či Německo.

Výše HDP na hlavu je v případě USA překvapující s ohledem na to, jak nízká je vzdělanost pracovní síly a jak vysoká je míra chudoby v této zemi. Natixis ve snaze tuto hádanku vyřešit porovnává hodinovou produktivitu práce v USA, Německu a Francii, počet odpracovaných hodin v těchto třech zemích, míru zaměstnanosti a participaci pracovní síly.

Následující dva grafy porovnávají historický vývoj a současnou úroveň hodinové produktivity a počtu odpracovaných hodin. Zatímco hodinová produktivita je v USA jen mírně vyšší než v Německu a Francii, počet odpracovaných hodin se liší značně:
0

Z následujícího grafu vlevo je zřejmé, že míra zaměstnanosti je v USA zhruba na úrovni Francie a nachází se hluboko pod německým standardem. Podobný je obrázek týkající se míry participace pracovní síly, kde se USA opět nachází znatelně za Německem.
0

Podle Natixisu se pak podíl populace v produktivním věku na celkové populaci v USA blíží standardu v Německu. Z uvedeného je tedy zřejmé, že vyšší produkt na hlavu v USA je dosažen zejména mnohem větším počtem odpracovaných hodin.

Zdroj: Natixis

 
 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Klíč k hádance produktivity
13.05.2018 18:43
Už roky je jedním z velkých hlavolamů ekonomie otázka, jak objasnit kl...
Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
15.06.2018 17:50
Podle některých ekonomů byl pro globální ekonomiku počátek letošního r...
Proč ženy pracují stále více a muži méně?
19.06.2018 6:32
Nezaměstnanost se v USA dostala na 3,8 % a jde o nejnižší úroveň za mn...
Za pomalým růstem mezd hledejte i hvězdné firmy, říká OECD
04.07.2018 16:03
Práce je konečně dost. Vyšší mzda a kvalitnější pracovní prostředí al...

Váš názor
 • nejvetsi globalni zlodeji a vrazi za posledni 70let
  10.07.2018 8:03

  1, armada + moznost tisknout svetovou rezervni menu (navzajem neodlucne propojene) = bud das, co chceme dobrovolne, nebo si to vememe. 2, koncici vojenska hegemonie + upadek dolaru (navzajem neodlucne propojene) = dal nemoznost zakryvat obrovskou bidu pozlatkem v kazde sfere te 300mios spolecnosti; konec propagandistickeho obrazu o uspesnosti americkeho modelu ve svete, ale i doma v USA.
  stan013
  • Re: nejvetsi globalni zlodeji a vrazi za posledni 70let
   10.07.2018 8:12

   Velkořímská říše-ačkoliv krásná a obdivuhodná, skončila v troskách
   achilles
 • To asi bude tím .....
  09.07.2018 19:02

  že vyráběji a mají na prodej víc věcí které lidi potřebují a kupují a ne jen tanky, děla a zbraně a nemusí si kupovat věci které si sami vyprodukujou, Jako potraviny, léky, vodu i ropu a také jsou oblíbení po světě, protože pomáhají nezištně, jako např. dnes se záchranou dětí v zatopených jeskyních. Tam se Rusové nehrnou a nejsou vidět. Proto také nejsou tak bohatý. Asi tak.
  asitak
  • Re: To asi bude tím .....
   09.07.2018 23:11

   Děkuji světu, že existují takoví komici, jako jsi ty. Už dlouho jsem se tak nezasmál...Můhehehehe... Prý Američané oblíbení po světě...:-), proto se tak všude opevňují na všech ambasádách...podívej se, co teď budují na té v Praze... Proto amícký prezident nevystrčí zobák ani k oknu u Bílého domu...:-))) Nezištně pomáhají...myslíš to rozvracení jednotlivých zaemí a vnášení chaosu všude do světa...?? Nebo ty války co všude vedou a jak zabíjí lidi po stovkách tisíc...Irák, Lybie, Sýrie, Jugoslávie, Vietnam atd atd...tam tak pomáhají nezištně leda svým kapsám a zbrojním koncernům na své politiky napojeným.... Ty jsi komik... Neříkají ti Lupino Lane...???? :-))))
   Pondělí
   • Hele nenapadej autora za jeho názor
    10.07.2018 6:14

    Tady se za to mažou příspěvky za vlastní i když slušně vyjádřený názor. Nebo ty snad můžeš ? Tobě taky nikdo nespílá za tvoje jednostranné a ujeté kecy. Pověz nám co si myslíš o dodnes ministryni spravedlnosti. Tam se můžeš vykecat do libosti při jejím obhajování, jak taky mění názor nejen ze dne ns den, ale z hodiny na hodinu. Nepřipomíná ti to někoho ˇ?
    Achilles
    • Re: Hele nenapadej autora za jeho názor
     10.07.2018 7:15

     Elita národa, která se tady na Patrii prezentuje (nejpíše voliči TOP a další havěti), používají nicky jiných, aby se nemuseli stydět za ty nesmysly co plodí....ještě že jsou sociální sítě anonymní, tohle by asi na podiu neřekli :-)
     achilles
     • Hele Uchilles....
      12.07.2018 9:28

      Ale to že naše čtrnáctidenní ministrně spravidelnosti se tam dostala na podkladě opisování celé diplomky ti nevadí. To vypovídá zase něco o tobě. Už začínáš taky oprašovat uniformu lidových milic po svém fotrovi ? "zakoblihuvšechno"
      88
 •  
  09.07.2018 17:33

  Další převzatá perla redakcí Patria. Vidím to naprosto jinak. Ti Amíci si na rozdíl od Evropy nehrají na procento vzdělanosti . Nezakládají si na tom , kolik mají inženýrů . Počtem zbytečných inženýrů , pto ekonomiku zbytečných škol jsou evropané na špici . Politologů , sociologů , právníků , analitiků všeho možného i nemožného máme určitě víc než amíci , ale tito vzdělanci jsou pro ekonomiku pouze zátěží.
  KarelIV
  • ono to nebude ani tím vzděláním
   09.07.2018 18:40

   Ale honosnými a podvodem získanými nebo koupenými tituly. Na to si u nás hodně chudých duchem potrpí. Jak v té písničce od Wericha …..lháři ve fraku každý věří....Dnes jsem se díval na naši novopečenou ministrni spravedlnosti, jak se snažila vysvětlit že podle starých zvyklostí její diplomka byla v pořádku. Jakoby se podle nových zvyklosti už mohlo podvádět, lhát a opisovat a vydávat cizí práci za svoji. Hlavní je že je Babišova. to dnes platí víc než pravda a zákony. Už se těším na pokračování. To se dozvíme zase věci.
   ..
   • Re: ono to nebude ani tím vzděláním
    10.07.2018 9:32

    Rozhodně nepatřím k příznivcům ANO, avšak chce li být člověk objektivní, na rozdíl od médií, které potřebují nějakého sólokapra a pro něj jsou schopni uštvat každého, pak musím konstatovat, že Malá opisovala (kopírovala) teoretickou část. Tj. tu část, která je v odborné literatuře veřejně dostupná. Druhá část je originálem. Její pochybení je v tom, že teorii kopírovala nejen z odborné literatury ale i z práce jiných diplomantů. Což také není příliš etické, ale zase až takový prohřešek, jaký z toho vyrobili média to není.
    hb
    •  
     10.07.2018 16:37

     ....inu, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. takovéto pochybení jako u pí malé by se našlo zcela jistě u většiny jejích kritiků, u některých tedy ne, protože vš vzdělání nemají a tudíž nemuseli nic obhajovat....např. p. hamáček, že....a co vzdělání např. bývalého ministra vnitra, rychlostudenta chovance, nebo co ta pí řápková či jak se jmenovala z ods, která dálkově vystudovala práva, ač ji na fakultě nikdo neznal, nebo géniové. kteří při náročné poslanecké práci vystudovali, např. benda z ods, jistá pí terelmešová, bývalá poslankyně či senátorka čssd, to už ani nevzpomínám nebožtíka grosse atd.atd....hahaha, to studium, ty zkoušky a tu diplomku bych tedy chtěl vidět...
     keris
    •  
     10.07.2018 10:13

     To víš, že to nic není, ale je v politice a novináři mají okurkovou sezonu. Thajce pomalu zachraňují z jeskyně, Zeman má dovolenou, Kim se po summitu uklidnil...tak o čem psát, že?
     achilles
Aktuální komentáře
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
8:24Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data