Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba

Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba

15.6.2018 17:50

Podle některých ekonomů byl pro globální ekonomiku počátek letošního roku jen škobrtnutím a ekonomická aktivita poté začala opět ožívat. Například OECD čeká, že globální růst se bude letos a příští rok pohybovat blízko 4 %. Vracíme se tak opět k tomu, co ještě snese nabídková strana ekonomiky.

Následující dva grafy od francouzského Natixisu ukazují (i) růst světové ekonomiky a její potenciál a (ii) vývoj zaměstnanosti (meziroční růst) a míru nezaměstnanosti ve světové ekonomice. Podle prvního grafu se hospodářství v podstatě od roku 2010 téměř soustavně pohybuje nad potenciálem a od poloviny roku 2016 se mezera navíc opět rozevírá. Potenciál je přitom odhadován na základě růstu pracovní síly a produktivity (během posledních plovoucích pěti let). Druhý graf ukazuje, že globální nezaměstnanost se již nyní pohybuje na úrovni roku 2008, což bylo dlouhodobé minimum. Pokud by se měly naplnit projekce OECD a jí podobných, nezaměstnanost by se velice pravděpodobně dostala na dlouho nevídané úrovně.

001 

Pokud by se měla globální ekonomika chovat učebnicově, měly by v ní kvůli popsanému stavu již řadu let znatelně sílit inflační tlaky. Firmy a celá odvětví by cítily poptávku převyšující jejich produkční kapacity což by je motivovalo ke zvyšování cen. A zároveň by se zvyšovaly i mzdy, protože by rostla vyjednávací síla „nedostatkových“ zaměstnanců (což by ještě zvyšovalo motivaci pro růst cen). Jenže ke znatelnému sílení inflačních tlaků nedocházelo a nedochází a tudíž se například živě diskutuje o zániku Phillipsovy křivky, která ve své tradiční firmě ukazuje, že s klesající nezaměstnaností rostou inflační tlaky.

Co může globální ekonomiku zachránit před pádem tempa růstu k úrovním kolem v grafu vyznačeného potenciálu (tedy k poklesu tempa růstu z necelých 4 % hluboko pod 3 %)? V první řadě by to stále mohla být nová technologická revoluce zahrnující vše od robotů až po umělou inteligenci. Zatím jsme ale spíše v situaci hodně podobné té z konce osmdesátých let. Tu známý ekonom Robert Solow popsal následovně: Nový věk počítačů je vidět všude, jen ne na číslech produktivity. Pokud nahradíme počítače roboty, automatizací, či umělou inteligencí, vystihuje tento citát současnost dokonale.

Nicméně to se může změnit právě proto, že ekonomika naráží na potenciál a navyšovat kapacity nelze za pomocí práce, ale právě novými technologiemi. A samozřejmě investicemi obecně, což nás přivádí k možnosti investičního boomu, který by podpořil jak poptávkovou, tak nabídkovou stranu ekonomiky. Ono je i z výše uvedeného grafu zřejmé, že potenciál má tendenci se měnit s tím, jak se mění skutečný produkt. Můžeme tomu klidně říkat „endogenní nabídka“, což neznamená nic jiného, než že obě strany ekonomiky jsou silně provázány a když se vede dobře poptávce, platí často to samé o nabídce a naopak (kvůli investicím, pracovní morálce, tlaku na efektivitu, a pod.).

Například studie „Why Is Productivity Procyclical? Why Do We Care?“ z roku 2000 jasně ukazuje i na procykličnost samotné produktivity. Její příčinou jsou obvykle procyklické technologické šoky, měnící se míra využití zdrojů a jejich optimalizace. Natixis ve své analýze, ze které je uvedený graf, tvrdí, že růst globálního produktu se nemůže letos a příští rok udržet u 4 % a bude klesat k potenciálu. Za tímto postojem samozřejmě stojí pádné „potenciální“ argumenty, ale výše uvedené nám naznačuje, že existují i protiargumenty. Nejlepší by bylo, kdyby se technologie konečně začaly projevovat i tam, kde je to nyní z ekonomického hlediska nejvíce potřeba. Tedy na produktivitě (viz následující obrázek s růstem globální produktivity práce). I když tady se lze zase dlouze bavit o tom, nakolik je skutečná produktivita dnes odražena v oficiálních statistikách.

001


Čtěte více:

Bude dál pokračovat boom? Nebuďme přílišnými optimisty
17.4.2018 12:21
Na počátku dubna řekl zástupce Fedu John Williams, že minulý rok rostl...
Project Syndicate: Klíč k hádance produktivity
13.5.2018 18:43
Už roky je jedním z velkých hlavolamů ekonomie otázka, jak objasnit kl...
Populisté naslibují, co chtějí lidé slyšet, ekonomická realita je moc nezajímá
14.6.2018 11:57
„Nezapomínejme, že členská země eurozóny nemůže měnovou unii opustit. ...
Druhá zaměstnání mění názor na práci
13.6.2018 16:51
Kazuhiro Hasegawa už tři roky řídí taxi. Tuto práci si chválí navzdory...
Jsme zrozeni k tomu, abychom se nechali oblbovat?
13.6.2018 18:47
Před delší dobou jsem tu psal o výborné knize „Zrozeni k běhu“. Ta mim...
I mistr Buffett se někdy trochu utne
14.6.2018 18:19
O společnosti Kraft Heinz je ve srovnání s jinými firmami z odvětví sl...
Vrací nás amsterdamské šílenství do dob dotcom bubliny?
14.6.2018 16:41
Společnosti zpracovávající elektronické platby se topí v penězích. Nej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)