Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: ING dobrými výsledky vzdoruje výprodejům, turbínové potíže Siemensu podněcují volání po divesticích

Summary: ING dobrými výsledky vzdoruje výprodejům, turbínové potíže Siemensu podněcují volání po divesticích

02.08.2018 15:15
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

ING Groep (Investiční tipy): 2Q18

ING pokračuje v nastoleném trendu a mírně překonává očekávání trhu. Podobně jako u BNP se tak děje především zásluhou vyšších tržeb (+2 % yoy) a nižších rizikových nákladů. V rámci tržeb zaujmou především poplatky (+9 % qoq), ale mírně nad konsenzem skončil i čistý úrokový příjem (+2 % yoy). Segmentově došlo k oživení korporátu, přičemž poplatkům pomohlo i zahrnutí dceřiné Payvision (zpracování bezhotovostních plateb). Úrokové příjmy se opírají o nárůst objemu poskytnutých úvěrů (+4 % yoy), opět především pro korporátní segment). Čistá úroková marže stagnuje na úrovni 1,51 %.

Náklady se drží při zemi (+2 % yoy), poměr nákladů a výnosů (C/I) dosahuje 56 %. Opět příjemně překvapily rizikové náklady o objemu 115 mil. EUR (-50 % yoy), což je pouhých 15 bps z hodnoty RWA. Na domácím retailovém portfoliu banka dokonce přistoupila k rozpouštění dříve vytvořených rezerv (-47 mil. EUR).

Kapitálová přiměřenost (CET1) dosahuje 14,1 % (-20 bps qoq), tedy bezpečně nad cílem na úrovni 13,5 %. Pololetní dividenda byla stanovena na 0,24 EUR/akcii (DY >5 %). Návratnost vlastního kapitálu (ROE) dosáhla ve 2Q18 12 %.

Na konferenčním hovoru zaznělo, že úrokové marže by prozatím měly zůstat stabilní. Od poplatků se čeká růst v řádu 5-10 % p.a. C/I poměr za FY18 by se měl zastavit na 55 %, od příštího roku by pak měl dále klesat (až na 50-52 % v roce 2020). A konečně, rizikové náklady by se měly v dalších kvartálech držet na velice nízkých 10-20 bps z hodnoty RWA (cyklický průměr je 40-45 bps).

Akcie díky solidní sadě výsledků vzdorují (pouze -1 %) dnešnímu výprodeji v evropském bankovním sektoru, k němuž vyjma periferie neshledáváme valný důvod. Akcie doporučujeme koupit a ponecháváme je mezi našimi Investičními tipy.

 

Societe Generale: 2Q18

Špatně si nevedla ani Societe Generale, ale od její investiční divize jsme přece jenom čekali víc. Investiční divize jako celek sice překvapila pozitivně (příjmy -3 % yoy; BNP -5 % yoy), přesto zaostala za konkurencí (především tou americkou). Překvapení jde nečekaně na vrub FICC segmentu (pouze -1 % yoy), zklamaly ovšem akcie (-4 % yoy).

V rámci retailu si dobře vedl International segment (včetně KB), domácí trh naopak ničím nepřekvapil. Převládající motiv 2Q18, jímž jsou nižší než očekávané rizikové náklady, se opakuje i v tomto případě (pouze 19 bps z hodnoty RWA). Ve finále tak skončil zisk před zdaněním až cca 25 % nad tržními odhady.

Návratnost vlastního kapitálu (ROE) dosáhla v 1H18 11 %. CET1 poměr klesl v průběhu 2Q18 o 10 bps na 11,1 %. Na konferenčním hovoru byl potvrzen výhled pro kapitálovou přiměřenost na konci roku na úrovni 11,5 % (včetně příjmů z prodeje některých aktiv v řádu 15 bps).

Akcie reagují na výsledky 2% poklesem v souladu s evropským bankovním sektorem.

 

Siemens: 2Q18 

Tržby německého průmyslového koncernu klesly ve 2Q18 meziročně o 4 % na 20,5 mld. EUR. Naproti tomu stojí růst objednávek o 16 % yoy na 22,8 mld. EUR. Provozní zisk v průmyslových divizích vzrostl meziročně o 2 % na 2,2 mld. EUR a lehce tak zaostal za tržními odhady. Podobně jako u konkurenčního GE je problémová zejména divize Power&Gas (výroba turbín) s -56% yoy poklesem zisku. Naproti tomu stojí výsledky Automatizace (Digital Factory), jež zvýšila zisk o 54 %.

Vedení reaguje na tržní podmínky rozsáhlou reorganizací, která má za cíl zvýšit profitabilitu a zrychlit růst tržeb. Středobodem změn je menší počet provozních divizí (3 místo aktuálních 5 -> Power, City Infrastructure, Digitization), což by mělo posílit flexibilitu, uspořit náklady (propuštěných bude 6900 zaměstnanců) a umožnit společnosti soustředit se na strategické aktivity v oblasti automatizace a distribuce energie. Z tvrdých cílů je důležitý příslib nárůstu profitability o 2 ppt ve střednědobém horizontu.  

Trhu to však nestačí, když se začínají ozývat hlasy požadující divestici strukturálně zasažených odvětví, tedy především Power&Gas, jejíž horšící se dynamika jen přilévá olej do ohně. Akcie odepisují 5 %.

 

Čtěte více:

Tesla zdvojnásobila ztrátu, její akcie ale přidaly 10 procent. Proč?
02.08.2018 9:42
Americký výrobce elektrovozů Tesla prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrá...
ČSÚ: Domácnosti více utrácejí a investují a méně spoří
02.08.2018 11:00
Domácnosti v posledním období utrácejí rychleji, než o kolik rostou je...
Analytik ke KB: Pozitivní výsledky zařídil překvapivý čistý zisk, jedinou vadou na kráse je nižší marže
02.08.2018 12:50
Komerční banka dnes před otevřením trhu reportovala své výsledky za dr...
Rusnok: Další růst sazeb může přijít hned příště. Prognóza oslabila výhled pro korunu i růst ekonomiky
02.08.2018 13:05
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo saz...
Britské sazby rostou a další zvýšení bude třeba. Podle guvernéra to ale půjde pomalu
02.08.2018 13:17
Centrální banka Velké Británie v souladu s konsensem zvýšila úrokové s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index