Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Tak to vypadá, když komunisté začnou bojovat proti extremismu

Víkendář: Tak to vypadá, když komunisté začnou bojovat proti extremismu

02.09.2018 12:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle odhadů OSN drží v Číně ve speciálních táborech více než 1 milion muslimů. Často jde o Ujgury, kteří představují většinou muslimskou minoritu a kteří jsou podle slov těch, kteří táborem prošli, „nuceni k odmítnutí islámu, ke kritice své víry a ke zpěvu propagandistických komunistických písní“. The Atlantic tvrdí, že k tomu musí jíst vepřové maso a pít alkohol, což mají muslimové zakázáno. Objevují se i informace o mučení a úmrtích.

Jen samotná velikost takových táborů je neuvěřitelná. Peking se přitom zpočátku zaměřoval na ujgurské extremisty, ale nyní mu stačí, aby někdo jen dal najevo „muslimskou identitu“ a již je poslán do tábora k převychování. The Atlantic tvrdí, že na to tedy stačí i delší plnovous. Vláda o táborech oficiálně hovoří jako o školních zařízeních, někdy tvrdí, že jde o nemocnice. Oficiální dokument v této souvislosti mimo jiné tvrdí:

„Členové veřejnosti, kteří byli vybráni k převýchově, byli nakaženi ideologickou nemocí. Nakazil je náboženský extremismus a násilný terorismus a musí být proto hospitalizováni jako pacienti... Pokud nezničíme náboženský extremismus v jeho samotném základě, bude se terorismus množit a šířit jako nevyléčitelný nádor.“

James Millward z Georgetown University tvrdí, že „náboženská víra je v Číně vnímána jako patologický jev“ a Peking často tvrdí, že vede k extremismu a separatismu. Proto nyní nazývá převychovávací tábory nemocnicemi. Vláda sleduje aktivní politiku „vyhledat a zničit“ a chce ji použít u celé ujgurské populace. V praxi to pak pro její členy znamená dlouhé měsíce uvěznění v těžkých podmínkách.

Čínská vláda se již dlouho obává, že Ujgurové se jednou pokusí o založení vlastní země, o které oni sami hovoří jako o Východním Turkestánu. The Atlantic připomíná, že v roce 2009 přinesly etnické nepokoje smrt stovkám lidí a někteří radikální Ujgurové provedli v posledních letech teroristické útoky. Peking tvrdí, že hrozbu extremismu a separatismu musí odvrátit nejen tím, že dopadne tu nejradikálnější část populace, ale zaměří se i na její většinu.

Analogii s nemocí a infekcemi vláda používá k ospravedlnění kvót na zatýkání Ujgurů – samotní policisté říkají, že mají pevně dané cíle ohledně počtu lidí poslaných do táborů. A Peking tvrdí, že „vždy existuje riziko návratu infekce, což by vážně poškodilo celou veřejnost. Proto musí být tito lidé přijati do nemocnic, aby byl jejich mozek očištěn od viru a vrátil se jim jejich rozum... Poté, co budou propuštěni, musí zůstat bdělí a musí se věnovat veřejným aktivitám a studiu ideologie, aby podpořili svůj imunitní systém.“

The Atlantic cituje Ujgury žijící ve Spojených státech či Kanadě, kteří vědí o tom, že jejich příbuzní jsou v převychovávacích táborech. Trpí kvůli tomu stresem a psychologickými problémy, někteří z nich cítí i pocit viny za to, že se vůbec narodili jako Ujgurové. Čínská vláda přitom údajně postupuje zejména tvrdě proti těm, kteří cestovali do zahraničí, nebo tam pobývají jejich příbuzní. The Atlantic cituje ujgurského studenta z Kentucky, který nechtěl, aby jeho jméno bylo zveřejněno ze strachu, že by to ještě přitížilo jeho otci, který byl odvlečen do tábora. Podle mladíka není pochyb, že k tomu došlo i kvůli tomu, že on studuje v USA. A dodává: „Vím, že pokud se někdy vrátím domů, skončím tam také.“

Zdroj: The Atlantic


 

Čtěte více:

Čína se stane největší ekonomikou světa. Bude ale její pozice dominantní?
05.06.2018 6:22
Největší ekonomikou světa nejsou Spojené státy, ale Čína. Ta je sice n...
The Economic Observer: Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu
11.06.2018 10:30
"Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském ...
Je pro Evropu důležitější Čína než USA?
12.06.2018 6:39
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se v jedné ze sv...
Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
18.06.2018 5:56
V Pekingu se nerozhoduje jen o energetické budoucnosti Číny, ale podle...
Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
20.06.2018 14:59
Evropské firmy, probuďte se! Tak by se dal shrnout vzkaz, který podnik...
Víkendář: Tuhle válku Čína hodlá vyhrát
29.07.2018 10:32
Američané dříve tvrdili, že „obchodní válku nemůže žádná země nikdy vy...

Váš názor
 • Jojo, zlí Číňané a hodní Američané
  03.09.2018 9:34

  Jojo, zlí Číňané je zavírají a eliminují na vlastním území...kdežto hodné Američané je internují, zavírají a zabíjejí po celém světě...!!! To je sakra rozdíl....!!!:-) A to ještě po tom, co jim před tím rozvrátí, do té doby, sekulární stát...!!!
  Pondělí
 •  
  02.09.2018 22:13

  Dá sa povedať, že Ujgurovia už dlhé roky usilujú o vytvorenie obdoby Islamského štátu v Číne so všetkými extrémistickými znakmi. Časopis The Atlantic, z ktorého je tento článok prevzatý je od svojho vzniku v 19.storočí zameraný na presadzovanie amerických záujmov vo svete. Preto sa ani nedivým, že v súčasnom období napätých čínsko- amerických vzťahov de facto obhajuje Ujgurov ,ktorých vodcovia presadzujú svoje ciele terorom. Keby neboli v Čine pokladali by ich aj v Amerike za teroristov, ale to je počas dlhoročnej histórie pravidlom, že pre USA sú dobrí aj zlí teroristi. Podľa toho proti komu tí teroristi bojujú.
  Petrík
 • Rozdílný metr
  02.09.2018 14:19

  Na příkladu Ujgurů, kteří páchají dost otřesné teroristické útoky na obyvatele je vidět, jak je muslimský terorismus nebezpečný. To jsou lidi, které je třeba nějakým způsobem internovat, aby nezabíjeli ostatní. Na druhou stranu emigranti, kteří například míří do Australie, jsou internováni léta stejným způsobem, ale ti se provinili jen tím, že šli za lepším. Ale Austrálie není ideologický nepřítel, a tam je to tedy v pořádku.
  Ricochet
Aktuální komentáře
08.12.2019
10:17Víkendář: Technologie přináší nový typ systémového rizika finančního systému
07.12.2019
10:33Víkendář: Severoevropský stát blahobytu v Latinské Americe?
06.12.2019
22:03Akcie v USA opět na maximech, býk neztrácí dech
17:24Tančíme, jak oni pískají?
17:05Analytik Rusinko: Hlubší škrty OPEC+ na kratší dobu
16:31Akcie a dolar nadchla americká data, ropu silné utažení kohoutů  
15:35Korunní princ úpis giganta zvládl, to těžší ho teprve čeká
14:45Silný růst zaměstnanosti i mezd - americký trh práce překvapuje
13:45OPEC+ se dohodl na snížení těžby ropy o dalších 500 tisíc barelů denně
13:20Perly týdne: Na trhu přílišný optimismus, Německo na úrovni Itálie a u nás týrání dětí
10:52The Economist: Itálie blokuje svými rozkoly reformy eurozóny
10:21Pozitivně naladěným trhům nevadí německá čísla. Pozornost míří k trhu práce a OPECu  
9:43Tržby obchodníků v říjnu zpomalily růst na 3,4 procenta
9:25Rozbřesk: Německá čísla nepřesvědčila
8:58Německý průmysl v říjnu propadl, trhy v Evropě si ale vybírají směr k úvodním ziskům  
8:56Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA
8:53HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
8:47Saudi Aramco se upíše za horní cenovou mez, emise bude novým největším IPO světa
8:23Schůzka OPEC: Výbor doporučil rozsáhlejší snížení těžby ropy
5:58Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data