Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Tuhle válku Čína hodlá vyhrát

Víkendář: Tuhle válku Čína hodlá vyhrát

29.07.2018 10:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Američané dříve tvrdili, že „obchodní válku nemůže žádná země nikdy vyhrát“. Podle The American Conservative se ale Čína podle této myšlenky určitě neřídí a řídit nebude. Důvod je prostý: V obchodních válkách vítězové existují a možná nejlépe to ukazuje právě historie Číny. Peking totiž ve snaze posílit svůj domácí politický a ekonomický systém „už celá desetiletí používá predátorské praktiky“. Jeho „útoky na americkou ekonomiku“ jsou přitom podle TAC „metodické a zákeřné“.

Po roce 2002 se Čína začala snažit o to, aby získala technologie ze Západu. Vláda zároveň podporovala státní monopoly, poskytovala štědré dotace a prováděla další kroky, kterými pomáhala domácímu průmyslu. Peking „neustále útočil na zahraniční konkurenci a mimo jiné k tomu používal vysoce diskriminační zákony a nařízení“. Největší obavy by pak měla budit strategie zaměřená na získání duševního vlastnictví.

Peking v neposlední řadě přímo krade, což je podle TAC zřejmé ze závěrů práce komise zabývající se krádeží amerického duševního vlastnictví (Commission on the Theft of American Intellectual Property). Ta odhaduje, že Spojené státy tímto způsobem ročně ztratí 225 – 600 miliard dolarů a týká se to například pirátského softwaru či krádeží obchodních tajemství. Podobné jednání je přitom „existenční hrozbou pro celou americkou ekonomiku, která závisí na inovacích“. Pokud totiž nebude schopna převádět své inovace do komerční praxe, nemá budoucnost.

TAC tedy schvaluje kroky Trumpovy vlády, které uvalují cla na čínské dovozy. Podle některých názorů ale nejsou dostačující a Spojené státy by měly zakázat čínské investice do amerických firem s významnými aktivy v oblasti duševního vlastnictví či know-how. I podle TAC je tento zákaz „zoufale třeba“, protože Peking nakupuje americké společnosti rychlým tempem a využívá k tomu i financování nových startupů ze Silicon Valley. Měla by tak skončit dlouhá doba, kdy se americké vlády domnívaly, že otevřenost a vstřícnost vůči Číně povede ke stejnému postoji z její strany. Jenže Čína je „bezohledně pragmatická“ a zjistila, že jestliže bude podvádět, nečeká ji žádný trest.

Podle TAC je nejlepší strategií dlouhodobé ochlazení vztahů s Čínou, které zamezí krádežím inovací, know-how a dalšího duševního vlastnictví. Dojít by podle některých názorů mělo i ke stáhnutí části výrobních vertikál z této země. A také k zákazu financování čínských firem americkým korporátním sektorem v rámci vládního programu „Made in China 2025“. Takový zákaz by například znemožnil Tesle postavit v Číně továrnu na výrobu 500 000 vozů ročně a výzkumné centrum. Zmíněný program totiž zahrnuje i rozvoj výroby elektromobilů.

Zdroj: The American Conservative
 

Čtěte více:

Čínská ekonomika podle očekávání zpomalila růst na 6,7 %
16.07.2018 8:16
Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně podle očekávání zp...
Studie: Čína investuje výrazně více v Evropě než v USA
18.07.2018 8:32
Čína nyní směřuje své přímé zahraniční investice (FDI) mnohem více do ...
Trump je připraven uvalit další cla na čínské zboží za 500 mld. USD
20.07.2018 13:16
Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že je připraven uvalit dal...
Firmy, data i Čína pomohly vylepšit tržní sentiment. Koruna vyhlíží vyšší sazby
24.07.2018 10:45
Na finančních trzích jsou dopoledne stále znát obavy z rychlejšího sta...

Váš názor
 •  
  29.07.2018 15:31

  Podľa autorov by bola asi najlepším riešením vymazať Čínu zo zemského povrchu. No ale USA či chcú alebo nechcú sa budú musieť zmieriť s tým, že Čína s a stane definitívne technologickou a výrobnou superveľmocou a bez obchodnej spolupráce s Čínou si Amerika vo svete ani nepípne.
  Petrík
  •  
   29.07.2018 23:35

   Spíše by bylo lepší vymazat kolaboranty jako ty a jejich nenávistné blijance.
   Velkamedvědice
  •  
   29.07.2018 21:13

   Váš ideologicky podmíněný výkřik jaksi vůbec nevychází z tohoto světa. Čína není technologickým gigantem, je to největší technologický zloděj na této planetě a ještě hodně dlouho se na tom nic nezmění...
   QEntity
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (06/19 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/19 Q2)
22:10Whirlpool Corp (06/19 Q2)