Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump odmítl návrh EU na vzájemné zrušení cel na auta

Trump odmítl návrh EU na vzájemné zrušení cel na auta

31.08.2018 9:22
Autor: ČTK

Prezident Spojených států Donald Trump odmítl čtvrteční návrh Evropské unie na vzájemné zrušení dovozních cel na automobily. V rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že tento návrh "není dost dobrý". Opětovně také přirovnal obchodní praktiky EU k obchodním praktikám Číny. Akcie evropských automobilek a výrobců automobilových dílů klesají dnes ráno o 1,1 %.

"Mezi jejich spotřební zvyklosti patří kupovat jejich auta, ne naše auta," řekl na adresu EU americký prezident. "EU je téměř tak špatná jako, Čína, jenom menší," prohlásil rovněž.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová ve čtvrtek uvedla, že EU je ochotná zrušit cla na dovoz automobilů z USA, pokud Spojené státy učiní totéž. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v červenci dohodl s Trumpem, že obě strany budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.

Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pickupy a 2,5 procenta na menší auta. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo deset procent.

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA, což by mohlo vést ke zvýšení dovozních cel.

Evropská unie již dříve varovala Spojené státy, že by na takovýto krok odpověděla vlastními opatřeními. Juncker dnes uvedl, že pokud USA cla na auta zvýší, přikročí ke zvýšení cel také EU.

Dílčí index evropských výrobců automobilových dílů STOXX Europe 600 Automobiles & Parts odepisoval dnes ráno po otevření burz zhruba 1,1 procenta.

 

 
 

Čtěte více:

Začne Trump tlačit na dolarovou pilu?
31.08.2018 6:35
Jednou z aktivit, kterou americký prezident rád tráví volný čas, je st...
Bloomberg: Trump chce nová cla na čínské zboží a vystoupit z WTO
31.08.2018 8:31
Americký prezident Donald Trump je připraven uvalit další cla na zboží...
Evropa po Trumpových prohlášeních míří do červeného
31.08.2018 8:54
Evropské akciové trhy otevřou poslední obchodní den tohoto týdne v záp...

Váš názor
  • A jak konkrétně zněl ten návrh EK?
    31.08.2018 9:58

    Ďábel bývá ukrytý v detailu :)
    MrBurnes
Aktuální komentáře
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data