Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Ceny bytů v Praze rostou hlavně kvůli byrokracii

Studie: Ceny bytů v Praze rostou hlavně kvůli byrokracii

14.09.2018 11:07
Autor: ČTK

Hlavní příčinou růstu cen bytů v Praze je velká byrokracie při povolování nové výstavby. Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu šest měsíců, v Praze je to v průměru sedm let. Nabídka tak nestačí reagovat na příliv obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100.000. Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, například Airbnb, na ceny se neprokázal. Vyplývá to z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), které dnes zveřejnilo na tiskové konferenci.

"Zatímco oficiálně se počet obyvatel v letech 2006 až 2016 zvýšil o necelou desetinu, počet vydaných stavebních povolení ve stejném období klesl o 55 procent. Administrativa povolovacích řízení dlouhodobě blokuje developerské projekty čítající zhruba 40.000 nových bytů," uvedl ředitel výzkumu CETA Aleš Rod.

Podle údajů Českého statistického úřadu zahájily stavební firmy letos do konce července v Praze stavbu 1161 bytů v bytových domech. V porovnání s rokem 2008 to bylo o 70 procent méně. Nové byty v prvním pololetí meziročně zdražily o 24 procent na 94.000 korun za metr čtvereční, tempo růstu starších bytů bylo jen o něco málo nižší. Za poslední tři roky zdražily nové byty v hlavním městě zhruba o 70 procent.

Z analýzy časových řad CETA vypočítalo, že každý pokles o 1000 stavebních povolení zvyšuje tempo růstu cen bytů o 1,18 procenta. Dalším důvodem zdražování bytů je podle CETA inflace. "Pokud inflace vzroste o jeden procentní bod, zvýší se index tempa růstu cen bytů v Praze o 1,3 procentního bodu. Od roku 2005 se inflace kumulativně zvýšila o 27 procent, což se patřičně projevilo i v cenách bytových jednotek," doplnil Rod.

Co se týče vlivu růstu mezd, pokud se zvýší o jeden procentní bod, index cen nemovitostí se podle CETA zvýší o 7,6 procenta. Vliv má také měnová politika České národní banky.

Podle CETA se naopak neprokázala souvislost mezi růstem ubytování prostřednictvím Airbnb a růstem cen bytů. "V Praze se nachází zhruba 600.000 bytových jednotek. Na platformě Airbnb bylo zprostředkováno ubytování na 14.700 různých místech. Může jít o sdílení bytu, pokoje či jeho částí. Nabízených celých bytů ke sdílení, tedy těch, které takzvaně zabírají místo trvalým obyvatelům, je pouze 1,8 procenta bytového fondu v Praze," uvedl dále Rod. Pokud jde o byty, které jsou zablokovány alespoň na šest měsíců v roce, je podle Roda tento podíl 0,35 procenta.

Podle CETA je důležitá podpora výstavby bytů novým územním plánem, který by měl odblokovat některá území se stavební uzávěrou. "Je třeba umožnit masivní výstavbu nových bytových jednotek. Soukromý sektor umí analyzovat, kde si bydlení najde své zájemce a reflektuje to v podnikatelských projektech a nabídkových cenách. Nezbytné je omezení byrokracie nejen ve stavebním řízení," dodal Rod. Podle něj jsou rovněž důležité investice do infrastruktury, je třeba budovat zázemí v širším centru měst, ale také investovat do propojení příměstských částí s centrem.


Čtěte více:

Realitní bublina před očima
26.06.2018 14:58
Jsou již namístě obavy z toho, že cenový boom realit ve velkých světov...
Developer Korec: ČNB žene střední třídu do nájmů
27.06.2018 14:18
"Česká národní banka (ČNB) vyhlásila otevřený boj střední třídě, ktero...
Růst cen bytů a domů v Česku zmírnil, v EU byl desátý nejvyšší
10.07.2018 13:14
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zmírnil z 8,...
Průměrná sazba hypoték letos poprvé klesla
18.07.2018 10:37
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z kvě...
Průměrná sazba hypoték v červenci nepatrně stoupla na 2,5 procenta
22.08.2018 8:23
Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla na 2,5 procenta z č...

Váš názor
 • Byty budou, lidi vymřou, ale cizinci ne
  14.09.2018 16:30

  to je nějaké komunistické myšlení, chceš zničit veškeré veřejné prostranství a nerespektovat starousedlíky, a co veřejná doprava, a silnice, umře spousta starých lidí, a pak byty se jejich prodají, každej nechce bydlet v betonové opičárně, cizinci přeci vlastní celý Žižkov apod. když se prodávali celé ulice Italům, tak to bylo v pohodě, na Novém Zélandu letos zakázali nákup bytů cizincům to je jediné řešení , a to tady v nenažraném myšlení neprojde, tam jsou socialisté !!!!!!!!!!!!!
  robelix
 • Kecy a lži
  14.09.2018 14:37

  jen PR developerů co by chtěli zastavit každý plácek 20 patrovou ošizenou barabiznou nejlépe bez schválení, bytů je dost, jenže vláda stále zvyšuje uměle inflaci aby si koupila voliče a panáci z ČNB ji v tom zdatně podporují, pokud bychom měli normální stav, tj. zvyšování platů podle produktivity práce (ve státním by se místo nárůstu o 25% za dva roky asi snižovaly huuu ) a normální zákl.úrokové sazby začínající trojkou tak by nikdo neukládal volné peníze do bytů v Praglu ( jsou místa a projekty kde je více jak 1/3 bytů prázdných "na investici") a stále je na trhu k dispozici kolem 7-8000 bytů to zase není tak málo, chci vidět ty chytráky až dojde k prvnímu prvnímu většímu poklesu cen :o)
  Mike
  • Re: Kecy a lži
   14.09.2018 14:59

   Ceny stále rostou, protože se nestaví. Pokud by se stavělo, tak by spekulanti další byty nekupovali, ty co mají by raději prodali a našli si jinou výnosnější investici. Cenu bytů určuje kolik lídí chce v dané oblasti bydlet a naproti tomu je množství bytů. V ČR má vliv AirBnb ne že ne. Člověk, který chce pronajímat na AirBnb je ochoten akceptovat vyšší cenu bytu, protože se mu to vrátí díky vyššímu výnosu. Dalším faktorem jsou levné peníze, cizinci díky nízké nezaměstnanosti a demografie - umírají málo početné válečné ročníky a byty si hledají početné ročníky, které přišli po Husákových dětech. Za 8 let se demografie změní - umírat budou poválečné hodně početné ročníky a zakládat rodiny budou slabé ročníky po roce 1997. Nyní je pro developery nejlepší doba, ale bohužel nemůžou díky byrokracii stavět. Za rok a půl může přijít celosvětová krize, třeba díky zvyšování úrokových sazeb všude po světě, nezaměstanost znovu poroste, cizinci už se do Prahy tolik nepoženou, lidé nebudou tolik cestovat (menší výnos AirBnb) a ceny mohou klesnout jako v minulé krizi.
   jiri
 •  
  14.09.2018 12:05

  ne, ceny bytů, nejen v ČR, rostou díky levným penězům....jenom blázen by spořil při těchto úrokových sazbách....
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (06/19 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/19 Q2)
22:10Whirlpool Corp (06/19 Q2)