Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Realitní bublina před očima

Realitní bublina před očima

26.06.2018 14:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Jsou již namístě obavy z toho, že cenový boom realit ve velkých světových městech může skončit propadem, který by vyvolal nákazu v celé globální ekonomice? Tuto otázku si klade 13D Research a v odpovědi tvrdí, že „riziko realitní bubliny v největších městech na světě v posledních pěti letech výrazně vzrostlo“.

V megaměstech začíná být znát určitá cenová slabost. Na konci května klesly ceny domů v Sydney meziročně o 4,7 %, v Torontu klesly ceny rodinných domů ve srovnání s loňským dubnovým maximem o 13 %. Podobný vývoj nastává v Londýně či Manhattanu. „Není pochyb, že příčinou jsou specifické posuny poptávky a nabídky v příslušných regionech. Ovšem nová analýza Mezinárodního měnového fondu tvrdí, že pokud by došlo k synchronizované cenové korekci, mohlo by to mít vážné důsledky pro celou globální ekonomiku, píše 13D Research.

MMF tvrdí, že pokrizová monetární politika vyvolala vlnu zájmu o reality v kosmopolitních městech. Kapitál, který do nich začal proudit, „odtrhl cenový růst od ekonomického fundamentu, a zejména od kupní síly obyvatel těchto měst.“ Místní realitní trh se tím mnohem více propojil s globálními ekonomickými podmínkami a MMF dokonce tvrdí, že asi 30 % cenových pohybů může být ve velkých městech vysvětleno globálními, a ne lokálními faktory.

Kvantitativní uvolňování ovšem nyní přechází v kvantitativní utahování, a to bude mít dopad i na zmíněné realitní trhy. „Nestabilita by mohla propuknout kdekoliv a rychle se rozšířit. Trh s bydlením je často v samém středu finančních krizí,“ varuje MMF. Podobným jazykem hovoří nová studie banky UBS. Ta mimo jiné tvrdí: „Riziko realitní bubliny v největších světových městech během posledních pěti let výrazně vzrostlo.“ Významnou roli v tom hrají „zahraniční a institucionální peníze“, které tlačí ceny vysoko nad hodnoty, které jsou dosažitelné pro místní populaci. V Hong Kongu je tak na koupi domu potřeba v průměru 19,4násobek průměrné mzdy, v roce 2002 to byl 4,6násobek. V Londýně je poměr cen k příjmům na hodnotě 16, v Paříži, Singapuru, New Yorku a Tokiu převyšuje hodnotu 10.

Klíčovým problémem je to, že spekulativní kapitál je mnohem ochotnější stáhnout se z nějakého místa než peníze lidí, kteří ve městech skutečně žijí, mají tam zaměstnání a přátele. A takový kapitál má tendenci šířit nákazu do dalších zemí. V současné době se přitom již v řadě měst lidé bouří proti tomu, že bydlení se pro ně stalo nedosažitelné, a zejména mladí se musí stěhovat pryč. Financial Times v této souvislosti nedávno psaly o tom, jak se zvyšuje průměrný věk obyvatel Londýna, New Yorku či Singapuru.

Zdroj: 13D Research

 
 

Čtěte více:

Jan Bureš: České reality? Drahé ke mzdám, stále zajímavé investičně
04.05.2018 13:05
Ceny nemovitostí v Česku rostou v posledních měsících nejrychleji v ce...
Drahé k bydlení, levné na investici - jak si stojí české nemovitosti? Analýza Jana Bureše
11.05.2018 13:05
České rezidenční nemovitosti v roce 2017 zdražovaly nejrychleji v celé...
Výstavba pro bydlení se stěhuje z Prahy. Otěže přebírají střední Čechy, dotahuje jižní Morava
30.05.2018 12:50
Bytové výstavbě se v Česku daří. Zájem o vlastní bydlení či pro invest...
Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů
20.06.2018 8:50
Průměrná úroková sazba hypoték letos v květnu zůstala na dubnových 2,...

Váš názor
 • Plkání
  29.06.2018 9:09

  Pokud vím,tak je to největších městech a ne o Rusnokových vesničkách.Prágl to je ovšem výjimka,tak se utrhla už dávno a to proto,že ostatní hlupáci v republice to platí a sami mají nic.Takže Prágl není velkoměsto ale tunel na republiku.Proto se tam tak utrhli.To ale sazby nevyřeší,jen poldové
  mc
 • 4-5% sazby
  26.06.2018 15:25

  a je po problému, tohle je důsledek skorou nulových sazeb " mámo co s prachama, no než je nechat v bance ležet za nula pojd koupíme si nákou garsonku at vo to nepřijdeme" no a nakonec je z toho průšvih tak uvidíme ve čtvrtek jestli mají hoši alespoň zbytek rozumu ( +0,5 by to rovnou chtělo ) anebo zda se rozhodli to zazdít uplně s eurem za 35 :o)
  Mike
 •  
  26.06.2018 15:11

  No to by Rusnoček z ČNB těm mladým vysvětlil, že právo na vlastní bydlení nemají, že pouze určitá vymezená elita jako je on si ho může dovolit....ale že svým hloupým žvaněním přetáhl zlodějský závazek zbytečně o půl roku a z tohoto důvodu musí vymýšlet různá nekoncepční řešení proti enormnímu růstu cen nemovitostí se již nepochlubí...
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m