Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Celková důvěra v ekonomiku se v září mírně zvýšila

Celková důvěra v ekonomiku se v září mírně zvýšila

24.09.2018 9:23, aktualizováno: 24.9. 9:37
Autor: ČTK

Aktualizováno

Důvěra v českou ekonomiku v září dále rostla. Souhrnný indikátor důvěry stoupl oproti srpnu o 0,5 na 99,6 bodu. Zvýšila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Také v meziročním srovnání stoupl souhrnný indikátor důvěry v tuzemské hospodářství o 0,5 bodu.

Celková důvěra v českou ekonomiku od začátku tohoto roku meziměsíčně střídavě klesala a stoupala. Až v srpnu a září zaznamenala dva nárůsty v řadě. Meziročně rostla důvěra v každém měsíci tohoto roku.

Indikátor důvěry podnikatelů se v září oproti srpnu zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,3. U spotřebitelů stoupl o 0,7 bodu na hodnotu 111,0. Jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů vzrostla důvěra i ve srovnání s loňským zářím.

Z jednotlivých odvětví podnikání zaznamenali statistici meziměsíční růst důvěry v obchodu a také ve službách. "Zvýšení důvěry ovlivnila zejména optimistická očekávání obchodníků z vývoje celkové ekonomické situace. Naproti tomu mírné snížení důvěry jsme zaznamenali u stavebních podniků. Jejich kapacity jsou sice vytížené na maximum, brzdí je ale nedostatek zaměstnanců," sdělil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. V průmyslu důvěra podnikatelů v ekonomiku stagnovala.

Ačkoli důvěra spotřebitelů v hospodářství roste, jejich obavy z budoucího zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace nebo z růstu nezaměstnanosti se téměř nezměnily. Navíc se zvýšil strach lidí z růstu cen.

 

Čtěte více:

Ifo: Německá podnikatelská důvěra v červenci nepatrně klesla
25.07.2018 10:41
Německá podnikatelská důvěra v červenci mírně oslabila, ukázal ve stře...
Důvěra v českou ekonomiku v srpnu vzrostla na 99,1 bodu
24.08.2018 9:44
Důvěra v českou ekonomiku po červencovém poklesu v srpnu vzrostla o 0,...
Německá podnikatelská důvěra v srpnu vyrostla výrazně nad odhady
27.08.2018 10:46
Německá podnikatelská důvěra se v srpnu zlepšila mnohem více, než se č...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají
11:50Pohled analytika na ČEZ: Smíšené výsledky, pozitivní revize výhledu. Podstatná část fundamentů je již v ceně  
10:50Duolingo denně používá už 48 milionů lidí. Výsledky i výhled posílají akcie o 20 % výše  
10:50Koruna před zasedáním ČNB posiluje, akcie se drží pozitivního směru  
10:01Skupina ČSOB v 1. pololetí: Nárůst hypoték, investic i aktivních klientů
10:01Červnový maloobchod potvrdil solidní kondici spotřebitelů
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2025
8:52Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, důležitá bude rétorika
8:43Trump oznámil stoprocentní cla na čipy, v Česku a Británii rozhodují centrální banky o sazbách  
7:55Začala platit nová americká cla vůči desítkám zemí. Trump si slibuje stovky miliard dolarů i investice
7:38ČEZ zvyšuje celoroční výhled pro EBITDA i očištěný zisk
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost