Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jen vás připravuju na to, co vám řekne Trump

Víkendář: Jen vás připravuju na to, co vám řekne Trump

06.10.2018 9:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Der Spiegel tvrdí, že „svět se dramaticky mění a Německo riskuje, že podcení důsledky tohoto procesu“. Podle svých slov se často ptá, zda jeho tři dcery budou mít stejné příležitosti v oblasti svobody a sebeurčení. A zda vůbec budou žít v míru. 

„Kvůli americkému prezidentovi se starý Západ rozpadá. Jde o drastickou změnu od období posledních sedmdesáti let, kdy jsme mohli spoléhat na Spojené státy jako na vedoucí národ. Procházíme bojem za evropskou suverenitu v naprosto změněném světě. Já jsem vyrostl na hranici s Východním Německem. Spojenectví s USA pro mě bylo něčím naprosto přirozeným, stejně jako život v míru. Ta doba je ale pryč,“ míní Gabriel.

Kdy podle ministra přestaly být Spojené státy spolehlivým partnerem? Gabriel v této souvislosti vzpomněl na krizi mezi Saúdskou Arábií a Katarem, když o ní hovořil s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem a „měl dojem, že smýšlí podobně jako my“. „Jenže pak hovoříte s Donaldem Trumpem a on řekne, že jeho ministr zahraničí má jiný názor a Američané Saúdy podpoří, protože ti od nich koupili zbraně za miliardy dolarů.“ 

Podobně na bývalého ministra působil Tillersonův výrok, že Ukrajina je „evropský problém“. „Když jsem mu řekl, že tohle nemůže myslet vážně, odpověděl mi, že nás jen připravuje na to, co nám řekne Trump,“ uvedl Gabriel. A dodal: „Po celá desetiletí jsme byli zvyklí na fakt, že USA byly zodpovědné za nepohodlné věci ve světě. Nyní nás Trump kritizuje za to, že naše výdaje na armádu nejsou dostatečné. Jenže celá pravda je taková, že Spojené státy chtěly po dlouhou dobu přesně tohle. Obávaly se, že příliš velká vojenská síla Německa by vyprovokovala další světovou válku.“ 

Podle bývalého ministra si někteří Němci přejí, aby jejich země vypadala podobně jako Švýcarsko, ale „na to je prostě Německo příliš veliké“. Tato země by také podle něj měla pochopit, že nekompromisní trvání na morálce může být stejně škodlivé jako její ignorování. Musí totiž také vážit, jaké jsou jeho zájmy a ty posuzovat stejně jako jeho hodnoty. Na úrovni celé Evropy by pak byla prospěšná společná zahraniční politika založená na většinovém hlasování. 

Gabriel vnímá, že Německo je ostatními evropskými zeměmi často považováno za stát, který ostatní nechápe a někdy na ně shlíží z patra. Došlo k tomu například během jednání o volném obchodu či během uprchlické krize, kdy „německý morální impuls vnímali naši sousedé úplně jinak“. On sám se přitom stále domnívá, že Angela Merkelová učinila dobře, když „před uprchlíky hranice neuzavřela i proto, že nebyla žádná alternativa“. „Měli jsme na hranice s Rakouskem poslat Bundeswehr? Jistě ne. Ale ptám se sám sebe, zda jsme neměli více řešit otázku diskuse s jinými evropskými zeměmi. Tady jsme udělali chybu. Byli jsme naivní, když jsme si mysleli, že ostatní přemýšlí stejně jako my. A také jsme podcenili důsledky, které sebou masová imigrace přináší,“ uvedl Gabriel

V roce 2015 Angela Merkelová po jednom ze svých setkání s Gabrielem chtěla, aby jí slíbil, že oni dva nebudou nikdy stavět ploty na hranicích. On si jí za to podle svých slov dodnes váží, ale „pokud máme být čestní, tak musíme říci, že ploty pak stavěli jiní a to nás zachránilo před dalším růstem počtu uprchlíků“. Bývalý ministr z toho tak má podle svých slov dodnes rozporuplné pocity.

Gabriel tvrdí, že „Bělorusové, Ukrajinci a Rusové prošli během druhé světové války nepředstavitelným utrpením“ a Němci proto mají vůči nim určitou zodpovědnost. Na druhou stranu si ale Německo musí být vědomo, že někdy kultivovalo své vztahy s Ruskem na úkor Polska a proto není ve vztahu k Rusku správné kráčet nějakou speciální německou cestou. O projektu Nord Stream 2, proti kterému se staví některé východoevropské země, pak ministr uvedl, že „je v souladu s evropským právem a proto si německá ekonomika měla sama rozhodovat, od koho bude odebírat zemní plyn“. 

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

WTO: Technologie zvýší globální obchod do 2030 o třetinu
03.10.2018 13:35
Technologie a inovace zvýší až do roku 2030 globální obchod o 1,8 až d...
MMF: Španělsko by mělo krotit dluh
03.10.2018 14:29
Španělsko by mělo držet své zadlužení pod kontrolou a stát si za refor...
Inflace v Turecku dosáhla téměř 25 procent, je nejvyšší za 15 let
04.10.2018 8:12
Meziroční míra inflace v Turecku se v září vyšplhala na téměř 25 proc...
Čína sklízí, co zasela
04.10.2018 12:36
Známý investor Ed Yardeni je dlouholetým býkem, ovšem ve svém poslední...
Jak si eurozóna sama pomohla podrazit nohy
05.10.2018 6:37
„Škody, které napáchala procyklická fiskální politika v eurozóně v let...
Bloomberg: Deset let po finančním kolapsu čelí Island nové krizi
04.10.2018 14:36
Island, jemuž se zřejmě po deseti letech podařilo dostat z finančního ...

Váš názor
  •  
    06.10.2018 10:17

    Někdy mne překvapuje ta neuvěřitelná naivita vůdců EU. Samozřejmě, když se USA budou muset starat o naši ochranu, tak jednou od nás budou za to něco chtít. Samozřejmě že jednou využijí a zneužijí naší rozhádanosti a budou nám striktně nařizovat, co máme a nemáme dělat, například v otázce Iránu, či Nord streamu. Jediná možnost jak 100hoven je být samostatní, ale tomu se brání mnoho zemí včetně patolízalů USA Česka.
    ricochet
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board