Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Alibaba posílí o 50 %, E.ON dokonce o 100 %, ale Češi míří jako ovce na porážku

Perly týdne: Alibaba posílí o 50 %, E.ON dokonce o 100 %, ale Češi míří jako ovce na porážku

05.10.2018 13:04, aktualizováno: 8.10. 12:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nečekaný býk: Japonský akciový index Nikkei se dostal na 27letá maxima a pomohl mu k tomu i oslabující kurz japonského jenu. Investor Chad Morganlander z Crossing Advisors na CNBC hovořil o několika faktorech, které by podle jeho názoru mohly držet tohoto býka i nadále při životě. Mezi ně řadí akomodační monetární politiku japonské centrální banky spojenou s pokračující fiskální expanzí. Odhady růstu HDP jsou navíc přehodnocovány směrem nahoru a trh těží i z tohoto optimismu.

Investor je ale opatrnější ohledně dlouhodobějšího vývoje. Na ten bude podle něj doléhat negativně strukturální brzda ve formě demografického vývoje, vysoké zadluženosti a poměrně nízkých investic. „V krátkém období je namístě japonské akcie nadvážit, ale v delším období je namístě větší pragmatismus“, řekl Morganlander.

Alibaba o 50 % nahoru: Goldman Sachs tvrdí, že akcie společnosti Alibaba během jednoho roku posílí o 50 %. Stane se tak prý zejména díky růstu v oblasti finančních a cloudových aktivit firmy. „Stále jsme překvapeni z toho, jak Alibaba dovede využívat růst čínského spotřebitelského trhu díky svojí strategii, pozici na trhu a schopnosti vytvářet nové aktivity“, tvrdí analytik banky Piyush Mubayi.

Firma podle analytika bude i nadále investovat do dalšího růstu v celé řadě oblastí; například v oblasti cloudových služeb její podíl na čínském trhu dosáhl v roce 2017 46 %, zatímco v roce 2015 to bylo 30 %. Její Ant Financial má nyní 640 milionu klientů, kteří využívají minimálně dvě z nabízených finančních služeb. Alibaba podle banky svými investicemi do cloudu jasně ukazuje, že v této oblasti chce svojí pozici i nadále upevňovat a získat ještě větší podíl na trhu. Ant Financial by pak měl být tahounem strategie Nového retailu a bude firmu „vést v oblasti globalizace“.

E.ON cenu zdvojnásobí: CNBC poukazuje na to, že podle Aarona Sterna z hedge fondu Fir Tree Partners jsou mimořádně atraktivní akcie německé energetické společnosti E.ON. Ta má totiž za sebou několikaletou transformaci, která je podle investora obdivuhodná, ale trh ji ještě neodměnil odpovídajícím růstem ceny akcie. Firma se mimo jiné zbavovala uhelného byznysu a aktiv, které nesouvisely s její jádrovou činností. K tomu se stále obchoduje „s výrazným diskontem ve srovnání s porovnatelnými společnostmi“. Stern se dokonce domnívá, že cena akcií E.ONu se může během dvou let zdvojnásobit.

Autorevoluce: Reuters píše o společnostech Toyota a SoftBank, které „se spojily kvůli vyvíjení služeb spojených se samořídícími auty“. V budoucnu bude podle těchto firem stále méně lidí řídit svá vlastní auta a podle Reuters je spojenectví dalším důkazem toho, jak se zrychluje závod o obsazení pozic na nově vznikajícím trhu samořídících vozů. Společný podnik se bude jmenovat MONET a jeho počáteční kapitál dosáhne 17,5 milionů dolarů. Aktivity, kterým by se mohl věnovat, zahrnují doručování jídel, či vozidla, která mohou díky svému vybavení poskytovat zdravotnická vyšetření.

Křivka přestala zlobit: Investiční společnost Bespoke přináší graf, kterému by měli věnovat pozornost všichni, kteří se obávají invertující výnosové křivky. Tedy toho, že výnosy krátkodobých amerických obligací se budou i nadále přibližovat výnosům dlouhodobých dluhopisů, až je nakonec převýší, a to bude stejně jako několikrát v minulosti jasným signálem blížící se recese. Pohled na graf ovšem ukazuje, že křivka se po předchozím zplošťování (tedy snižování rozdílu ve výnosech) již nějaký čas naopak napřimuje:

0


Investice v eurozóně stabilní, zisky klesají: Eurostat tento týden přináší pohled na vývoj míry investic nefinančního korporátního sektoru v eurozóně (první graf). Ten ukazuje, že po poklesu z první poloviny roku 2017 a následném zotavení se investice stabilizovaly. Druhý obrázek popisuje vývoj ziskovosti evropského firemního sektoru a z něj je zřejmé, že ta naopak pokračuje v poklesu:

0

… a u nás doma

Hlavně, aby se to nedozvěděli Němci: Ihned.cz se tento týden vrací k problematice zveřejňování cen léků, a to v článku s nadpisem: „Jestli Němci zjistí, jak levně prodáváme léky v Česku, můžeme mít problémy, tvrdí firmy. Ministr proto od zveřejňování cen couvá“. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch totiž požadoval, aby byly zveřejněny tajné informace ze smluv, a „kdokoliv tak může vůbec poprvé porovnat, zda nemocnice nekupují nákladné léky přes prostředníky dráž, než když je nakoupí přímo od výrobce“. Lze také sledovat, které nemocnice dostávají od firem lepší ceny. Jenže jak bylo uvedeno: „Jestli Němci zjistí, jak levně prodáváme léky v Česku, můžeme mít problémy, tvrdí firmy“.

Ovce na porážku: Centrum.cz přináší tento týden rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která varuje: „Češi jsou ovce jdoucí na porážku, ruská propaganda tu má velký vliv.“ Komisařka hovořila o významu novinářské práce a problematických útocích politiků na média, ale dodala: „Novináři nemají být chráněni jako posvátné krávy. Tím neříkám, že se na ně má útočit, ale musíme apelovat na to, aby si byli víc vědomi dopadů toho, co napíšou.“

Podle Jourové „je na pováženou fakt, který teď vyšel z průzkumu Eurobarometru. Více než polovina Čechů nemá jiný zdroj informací než internet.“ A Jourová k tomu dodává: „My si opravdu jdeme jak ovce na porážku pro tyto lehce dostupné informace, které nám každý den servírují dezinformační zdroje, často zvenčí. Já v ruské propagandě vidím velké nebezpečí. Mám instinkt člověka, který zažil sovětskou okupaci.“

Dá se s tím něco dělat? „Je potřeba například zlepšit mediální výchovu ve školách... Jedna americká akademička mě poučovala, že proti fake news a nenávisti na internetu se má bojovat pravdou a dobrem. A připomínala, že mazání čehokoliv z internetu je v USA v rozporu s prvním dodatkem ústavy. V Americe je ochrana svobody projevu absolutní a nelimitovaná, jenže i tam dnes vidím, že už se nad tím zamýšlejí, hlavně po posledních prezidentských volbách“, uvedla komisařka. A uvedla také:

„Existovaly tlaky, abychom pro celou Evropu udělali podobně tvrdý zákon, jako je v Německu ohledně nenávistných projevů. V Německu je musí firmy jako Facebook nebo Twitter okamžitě smazat pod hrozbou vysoké pokuty. My to necháváme na nich... Neustále internetovým firmám zdůrazňuji, že je potřeba mazat věci, které jsou jasně protizákonné, ale jakmile existuje pochybnost, ať to raději nechají být“.

 
 
 

Čtěte více:

Perly týdne: Příliš rychlá americká ekonomika, čekání na pokles technologií a vznikající Eurafrika
31.08.2018 11:46
Ve světě… FAANG dokupovat jen při poklesech: CNBC přináší rozhovor s ...
Perly týdne: Spálení investoři, Trumpův dárek akciím a naše (ne)referenda
07.09.2018 13:10
Spálení investoři: Reuters tvrdí, že „prominentní shortseller Andrew L...
Perly týdne: Několikaletý medvědí trh, rakouská pevnost Evropa a náš tah na branku elektromobility
14.09.2018 11:35
Ve světě… Medvěd se nebudí, už je dávno tady: CNBC tento týden poukaz...
Perly týdne: Valuace extrémní, Amazon rozdělený a ČR populárním cílem ekonomické migrace ze Západu
21.09.2018 12:30
Ve světě… Recese v nedohlednu: Goldman Sachs ve své nové ...
Perly týdne: Tiger Woods zvedá ceny akcií, přichází renesance nájemního bydlení
28.09.2018 17:35
Ve světě… Čekání na propad: Miliardář a známý investor Mario Gabelli ...

Váš názor
 • Jourová_to je síla
  08.10.2018 18:25

  :-)))), bohatí oligarchové z Ruska a všude jinde chtějí dolary, nevzpomínej na rok 1968, ale 1989, Perestrojka je kapitalistická revoluce, jednostranné vymívání mozků Západem je třeba brzdit, svět není černobílý a je tu spousta humanitně vzdělaných lidí, kteří jsou v obraze, nemusíš dělat v EU a blbnout, internet je plivátko na život, který nepřináší jen radosti, v Čechách naprosto neškodná věc jako cokoli, nejsme pro svět důležití, nikomu nekonkurujeme
  rob
 • Goldmani
  05.10.2018 20:37

  Když už je zde každý den několik doporučení od Goldman Sachs, bylo by na místě alespoň občas připomenout, jak jejich doporučení obvykle po roce dopadají, případně též připomenout vyšetřování Goldmanů senátní komisí Spojených států, která vyšetřovala, proč dávali analytici této společnosti klientům úmyslně nesprávné informace, kdy doporučovali ke koupi produkty, které v soukromých hovorech a emailech označovali za "nehorázné sra*ky", a naopak.
  MrBurnes
 • Nebezpečí je jinde
  05.10.2018 20:32

  Já bych spíš zmínil ovce z Orwella. Ty věřily jen těm oficiálním zprávám, které jim předložila prasata. A pokud nějakým "dezinformačním zdrojem" prosákly nějaké "zjevné lži" třeba o tom, jak dopadl Kuliš nebo Boxer, tak je prasata taky poučovala o tom, že musí poslouchat jen to, co jim řeknou ona. Dle Orwella je ovce ten, kdo poslouchá jen jednu stranu. A prase (resp. sv.ně) je ten, kdo chce cizí názory zakazovat, cenzurovat a dokonce trestat.
  MrBurnes
 • Neomarxiste v USA budou potřebovat více cenzůry, jako v NSR :)
  05.10.2018 13:56

  Důvěra Američanů vůči médiím je na historickém dně. Lidé jsou také unaveni proudem zpráv o Donaldu Trumpovi. Podle agentury Gallup jich 62 procent považuje zprávy za zaujaté a zkreslené. V televizi tvoří třetinu zpráv úmyslné lži. Víc než polovina lidí nedokázala jmenovat médium, které by poskytovalo objektivní zprávy. https://zpravy.idnes.cz/usa-media-donald-trumo-dezinformace-dbd-/zahranicni.aspx?c=A180704_114721_zahranicni_aha
  TomAtom
  • Re: Neomarxiste v USA budou potřebovat více cenzůry, jako v NSR :)
   05.10.2018 20:40

   Popravdě i těch 62% mi přijde neuvěřitelně nízké číslo. Jestli si i dnes ještě třetina národa myslí, že všechny zprávy ve sdělovacích prostředcích jsou nezaujaté a pravdivé, tak je to smutné. Naštěstí se ten poměr časem stále zlepšuje.
   MrBurnes
 • Ovce
  05.10.2018 13:28

  Téda, takové příměsi do ekonomických zpráv plýtvají čas čtenářů. Otevřel jsem článek kvůli Čechům jako ovcím na porážce, protože jsem se bál nějakého argumentu proti českým firmám nebo investicím rozšířeným v Česku nebo něco takového. Místo toho, co jsem po minutě studia článku dostal, byl komentář nějaké pošahané "komisařky", která prošla lobotomií a straší nějakou ruskou invazí nebo co. Jděte s tím pokoj. Buď je článek o seriózních zprávách z trhů, nebo je to článek dávající hlas pošahaným "komisařkám".
  Lumídek
Aktuální komentáře
21.11.2019
17:29Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
17:21Exxon kvůli investicím chystá prodej větší části majetku
17:15Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí  
16:10Labouristé představili "nejradikálnější" volební program, zestátnit chtějí telekomunikace, železnice, vodu a poštu
14:18Evropské technologie jsou pro investory z USA a Asie novým přístavem
14:18EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
14:03OPEC+ zřejmě prodlouží snížení těžby do června
12:21Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
12:10OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
10:41Home Credit Group B.V. - zveřejnila vnitřní informaci
10:38Negativní spekulace o clech se roztáčejí, euro i koruna však odolávají  
10:24Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování  
9:47Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple
9:36Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
9:25Home Credit zastavil umístění svých akcií na burzu v Hongkongu kvůli tržním podmínkám
9:11Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
9:01Erste vydala nový výhled, obchodní dohoda USA - Čína v nedohlednu  
8:59WTO brzkým terčem Trumpovy obchodní války?
8:06První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude... a trhy zamířily do ztrát
5:47Libra získává podporu Wall Street jako nejlepší sázka na rok 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů