Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie

Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie

20.10.2018 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Kvůli digitálním technologiím můžeme dnes vidět například video Baracka Obamy či princezny Leiy z Hvězdných válek, kde říkají slova nebo věty, které z jejich úst ve skutečnosti nikdy nezazněly. Jennifer Finney Boylanová z New York Times tvrdí, že tyto „deep fake“ technologie mohou vytvářet umělecká díla. Ale stejně tak mají ničivý potenciál, protože kvůli nim nebudeme schopni říci, co je pravda, ani v oblastech, kde je to nezbytné.

Nové technologie mohou ještě o krok posunout dál lži a propagandu a využít na maximum naše sklony věnovat se především tomu, co nás nejvíce dráždí. Boylanová dává za příklad Emmy Gonzalesovou, která přežila střelbu v Parkland High School. Objevila se totiž zmanipulovaná fotografie, na které Gonzalesová, ze které se stala významná aktivistka, trhá americkou ústavu. Tato fotografie kolovala na Twitteru zejména mezi těmi, kdo nesouhlasí s omezením držení zbraní. 

Podvod nakonec vyšel na povrch, ale podle Boylanové je otázkou, zda to má nějaký význam u lidí, kteří „chtějí o něco opřít svůj paranoidní svět“. Koneckonců je spousta lidí, kteří navzdory mnoha důkazům stále věří, že Barack Obama je muslim a narodil se v Keni. Podle průzkumů se 59 % voličů Donalda Trumpa domnívá, že se Obama nenarodil v USA, a dvě třetiny si myslí, že je skutečně muslim. 

Boylanová se domnívá, že „deep fake“ technologie mohou například výrazně změnit výsledky voleb. Třeba v případě, že by se na internetu den před hlasováním objevilo video nějakého politika se šancí na úspěch, jak říká něco, co je pro jeho voliče naprosto nepřijatelné. „Výsledkem může být chaos a něco takového je vše, o čem Vladimir Putin kdy snil,“ tvrdí novinářka. A poukazuje na novou analýzu od Social Science Research Network, která nabízí i řešení.

Jedním z nich může být takzvaná „immutable life log technology“, která v podstatě po dobu celých 24 hodin zaznamenává každé naše slovo a čin a poskytuje tím „nezpochybnitelné alibi“. Díky němu pak můžeme vyvrátit jakékoliv falešné nařčení, video či informaci. „Nevím jak vy, ale ve mně neustálé sledování, které má zabránit útokům na mou osobu, moc velké potěšení nevyvolává,“ píše Boylanová.

Novinářka však dodává, že nakonec budou mít „deep fake“ technologie možná i pozitivní přínosy. Můžeme si totiž kvůli nim a hrozbě, kterou přinášejí, jasněji uvědomit, že „pravda je věc křehká a ohrožená.“ Třeba pak budeme přemýšlet dvakrát, než se poddáme emocím vyvolaným nějakými videi či zprávami z internetu. A hlavně musíme dávat už nyní jasně najevo, že manipulativní lháři a všichni, kteří je podporují, jsou pro nás nepřijatelní. 

Zdroj: NYTimesČtěte více:

Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
19.10.2018 5:54
Třetí čtvrtletí nebylo pro rozvíjející se trhy zrovna snadné období. S...
Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina
18.10.2018 15:08
Optimisté se domnívají, že stroje a automatizace ve výrobě i službách ...
Když už bychom chtěli cyklicky rotovat...
18.10.2018 17:53
Zajímavý pohled na defenzivnost a ofenzivnost jednotlivých sektorů při...
Studie: ČSR bylo před sto lety na 80 procentech výkonu HDP Rakouska
18.10.2018 17:03
Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší ži...
Uber prodal dluhopisy za dvě miliardy dolarů. Ponesou až 8 % ročně
19.10.2018 8:44
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber prodal své první d...

Váš názor
 •  
  20.10.2018 19:34

  K tomu není co dodat. https://www.investicniweb.cz/fakta-vs-domnenky-spojene-staty-celi-informacnimu-upadku/
  Peté13
 •  
  20.10.2018 19:07

  Vtipné je, jakým způsobem umí tuto manipulaci použít přímo vládnoucí elity. Stačí si vzpomenout např. na tu šaškárnu v Paříži, kde se evropští politici fotili v prázdné a bezpečnostními složkami hlídané ulici, ale v hlavních médiích jsme měli vidět něco úplně jiného. .. https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/296129/svetovi-lidri-nevedli-parizsky-pruvod-za-charlie-hebdo-ochranka-je-drzela-oddelene.html
  Peté13
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index