Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina

Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina

18.10.2018 15:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Optimisté se domnívají, že stroje a automatizace ve výrobě i službách umožní lidem zaměřit se na zábavnější práci s vyšší přidanou hodnotou. Pesimisté ale čekají prudký růst nezaměstnanosti a ti, kteří si libují v dramatických scénářích, dokonce hovoří o podrobení lidstva roboty. Harvard Business Review ovšem tvrdí, že „téměř všichni se mýlí, když se zaměřují jen na nahrazování lidí stroji“.

HBR tvrdí, že takový pohled založený na substituci lidí stroji ignoruje to, „jak automatizace ve skutečnosti funguje a vyvíjí se“. Tradiční perspektiva se přitom zakládá na krátkodobém vidění firemního světa, kde dominuje snaha o snížení osobních nákladů tím, že se do výroby zavede více strojů. „Takový pohled ale opomíjí ty nejdůležitější přínosy automatizace.“ Podle nové knihy „Reinventing Jobs: A 4-Step Approach for Applying Automation to Work“ totiž data jasně ukazují, že automatizace vede k růstu odměn zaměstnanců, ale tyto dodatečné náklady jsou více než vyváženy vyšší produktivitou.

„Přínosy jdou ale ještě za hranice podobných přímých ekonomických úvah,“ tvrdí autoři knihy Ravin Jesuthasan a John Boudreau. Podle nich vede optimalizovaná automatizace k tomu, že do firmy přicházejí kvalitnější zaměstnanci a ona je lépe schopna si je udržet. K tomu se zvyšuje bezpečnost práce a její pestrost. Podle autorů je příkladem takového vývoje práce na ropných vrtech. Zkušenosti s jednou určitou společností z tohoto odvětví konkrétně ukazují, že i zde lze díky automatizaci přesunout zaměstnance od monotónní práce k práci zajímavější, vyžadující více mentální činnosti. Celková reorganizace pak vedla k růstu mezd v rozmezí 7 – 15 %.

„Tradiční práce na vrtu byla fyzicky náročná, izolovaná a nebezpečná. Pracovali tu v naprosté většině muži, kteří mohli díky své rodinné situaci pobývat dlouhou dobu v odlehlých oblastech. Po provedených změnách byla řada aktivit přesunuta do centrál ve městech, ve společnosti pracuje více žen a lidí s většími kognitivními schopnostmi. Zvětšila se tak diverzita práce i zaměstnanců,“ tvrdí HBR na základě zmíněné knihy. Tento příklad tak ukazuje, že dopad automatizace na trh práce může mít mnoho podob. Pokud se omezíme jen na hodnocení typu „dobrá, či špatná pracovní místa“, děláme chybu, protože realita je a bude mnohem pestřejší.

Zdroj: HBR

 
 
 

Čtěte více:

Investiční nadšení kolem jedné americké uklízečky
27.6.2018 18:43
Akcie společnosti iRobot si od dubnového zveřejnění posledních čtvrtle...
Prezidentské útoky na Harley Davidson maskují hlubší problém americké ekonomiky
4.7.2018 12:26
Donald Trump se rozhodně nedrží zpátky ohledně firem, které podle jeho...
Perly týdne: Spálení investoři, Trumpův dárek akciím a naše (ne)referenda
7.9.2018 13:10
Spálení investoři: Reuters tvrdí, že „prominentní shortseller Andrew L...

Váš názor
 • Pokrok
  18.10.2018 20:54

  Jak je správně uvedeno dochází postupně k přesunu z převážně těžké fyzické práce na práci duševní. Takže pokud lidé v minulosti chodily z práce fyzicky unavení, teď chodí psychicky vyčerpaní, vyhoření a ve stresu. Žádný úspěšný (= extrémně bohatý) podnikatel nedovolí, aby "jeho" lidé pracovali méně. Lidé budou vždycky (v každé době) pracovat do vyčerpání (v budoucnu hlavně psychického), protože podnikatelé použijí všechny dostupné cesty (psychology, média, lobbing, politiku,.. strach z robotů, atd.) k tomu aby vymáčkli z lidí maximum.
  pmx
 •  
  18.10.2018 15:24

  Manufaktury, dopravní pásy, automatizace a robotizace....za vznikem těchto technologií stojí jedny a tytéž pohnutky už od 14. století, kdy vznikly ve Florencii první manufaktury. Tou primární pohnutkou je lidská hamižnost.
  medvedvsechnosned
  •  
   25.10.2018 9:21

   Kdepak hamižnost. Lenost. Největší vynálezy se udály proto, že lidi něco, co museli dělat, nebavilo. Tak vymysleli, jak to udělat jednodušeji, rychleji nebo ideálně aby to za ně udělal někdo jiný. Toho jiného to třeba taky nebaví, ale když ho namotivujete, tak to udělá. Díky chytrým lenochům dnes nežijeme v prvobytně pospolné, necpeme se špatně mletou pšenicí a neumíráme okolo třiceti let věku.
   ferdinand
   •  
    25.10.2018 10:11

    Těžko si představuji lenost zaměstnanců např. na dopravním pásu ve Škodovce. Ti buď stíhají a zde pracují nebo nestíhají a jsou před branami firmy. Zde jde o produktivitu, peníze a zisk. Za vším hledám peníze.
    medvedvsechnosned
    •  
     25.10.2018 10:19

     Já hledám peníze hlavně za tvým neustálým každodenním trollením, kolaborante. Kdo tě za to platí.
     ..
     • Dvojtečka
      25.10.2018 10:52

      Když si dosavadní diskusi 3x pročteš možná pochopíš, že jsi jediný, jež zde nepíše k věci, ale k diskutujícím. Myslím, že tohle dostatečně jasně ukazuje na trolla.
      medvedvsechnosned
     •  
      25.10.2018 10:26

      Pracoval jsem ve firmě 15 let a měl jsem na starosti mimo jiné také uspokojovat touhy majitelů po zvyšování produktivity práce. A věř, že nejlépe to jde vyřešit technikou. O lidi jim nešlo. Těch mně nařídili propustit 20%.
      medvedvsechnosned
      •  
       25.10.2018 10:41

       Když jsem v ředitelně s těmi dvaceti procenty nesouhlasil a považoval to za nelidské, bylo mi majiteli natvrdo řečeno "buď oni nebo vy". Takže takové mám zkušenosti já.
       medvedvsechnosned
    •  
     25.10.2018 10:15

     Zaměstnanci u pásu taky nepřinášejí žádné inovace. Ti jsou jen motivovaní trávit tam čas výměnou za peníze.
     ferdinand
     •  
      25.10.2018 10:30

      Za technické inovace ve firmě se starají její technici. A ti tak nečiní pro lásku k dělnickým profesím, nýbrž za to mají zaplaceno.
      medvedvsechnosned
  •  
   19.10.2018 1:57

   Ještě zbývá zmínit přechod z čistě ruční práce na pěstní klín... :-)))
   ABe
   • Hrobaři
    19.10.2018 7:14

    Produktivita, zisk, peníze - to je ten primární motor "pokroku" (zejména pro 1% lidí, které vlastní polovinu světového bohatství a s tím spojenou jejich nekontrolovanou moc). Globalismus, masivní prorůstání vlivu oligarchů do státních, mediálních i volených entit, klientelismus - hrobaři demokracie a zdravého tržního konkurenčního prostředí.
    medvedvsechnosned
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč