Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí stagnoval, ale nezpomalil

Růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí stagnoval, ale nezpomalil

30.11.2018 9:19, aktualizováno: 30.11. 9:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hrubý domácí produkt vzrostl podle zpřesněného odhadu ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,4 %. Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly tvorba hrubého fixního kapitálu a výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Zpřesněný odhad potvrdil pokračující růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí. Tuzemská ekonomika vytrvale roste od konce roku 2013.

Předběžný odhad počítal pro třetí čtvrtletí s růstem tuzemské ekonomiky meziročně o 2,3 % a mezikvartálně o 0,4 %. To by znamenalo zpomalení meziročního růstu. Ten po dnešním zpřesnění ve třetím kvartálu stagnoval.

Na straně poptávky byl meziroční růst HDP podpořen zejména domácí poptávkou. Na jejím růstu se nejvíce podílely rostoucí investiční výdaje. K meziročnímu růstu HDP přispěly především investiční výdaje a výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí.

"Významně rostla investiční aktivita podniků. Vyšší výdaje jsme zaznamenali u vládních institucí a růst podpořila i útrata domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 3,1 %. Nejvyšší dynamika růstu byla zaznamenána v kategorii spotřeby předmětů s dlouhodobou trvanlivostí. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně zvýšily o 2,3 % a meziročně o 5,3 %.

Pokračoval vysoký růst investiční aktivity, a to především díky zvýšeným investicím vládních institucí i nadále rostoucím investicím podniků. Tento růst byl podpořen především investicemi do staveb a budov, do strojního vybavení včetně dopravních prostředků a do produktů duševního vlastnictví. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla mezičtvrtletně vyšší o 1,8 %, meziročně vzrostla o 9,3 %.

Saldo zahraničního obchodu v běžných cenách se ve 3. čtvrtletí meziročně snížilo o 22,5 mld. korun. Vývoz vzrostl meziročně reálně o 4,5 %, dovoz o 6,2 %. Na růstu vývozu se nejvíce podílely elektronické a optické přístroje, elektrická zařízení a základní kovy. Naopak se vyvezlo méně dopravních prostředků a nekovových minerálních výrobků. Růst dovozu byl tažen zejména elektronickými a optickými přístroji a stroji.

 

HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT

Q3-18/Q2-18

Q3-18/Q3-17

celková změna (pct)

0,6 (0,4)

2,4 (2,3)

konečná spotřeba

1,2

3,8

spotřeba domácností

0,8

3,1

spotřeba vlády

2,3

5,3

tvorba hrubého kapitálu

4,1

3,3

tvorba fixního kapitálu

1,8

9,3

zahraniční obchod

vývoz

0,1

4,5

zboží

-0,1

4,6

služeb

1,2

4,0

dovoz

1,9

6,2

zboží

0,4

5,1

služeb

11,5

13,0

Zdroj: Český statistický úřad, ČTK, Reuters

 

 

 
 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Česká ekonomika šlápla na brzdu
15.11.2018 9:18
Předběžný odhad HDP za třetí kvartál potvrdil to, co se všeobecně oček...
Trendový obrázek světové ekonomiky a trochu symbolické Polsko s UK
19.11.2018 18:34
Pokud nějaká ekonomika roste nad svým skutečným potenciálem, začne se ...
Co se děje v německé ekonomice?
20.11.2018 13:45
Reálný produkt německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.05.2025
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem
17:15Cena stříbra loni stoupla o 21 procent a v průměru rostla nejvíc za 13 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data