Reálný produkt německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku ve srovnání s druhým čtvrtletím klesl o 0,2 %, zatímco ve čtvrtletí druhém rostl o 0,5 %. Jak si všímá investiční společnost Pictet, tento výsledek byl pod očekáváním a jde o první čtvrtletní koncentraci od prvního čtvrtletí roku 2015. „Číslo vypadá hrozivě, ale trh byl připraven a vysokofrekvenční data tímto směrem již ukazovala. Detailnější informace získáme 23. listopadu, ale analýza ukazuje, že růst byl tažen dolů čistými exporty, kdy klesající exporty doplnily rostoucí dovozy,“ píše Pictet.
Smíšené signály jsou podle Pictetu v Německu patrné na straně domácí poptávky. Investice korporátního sektoru se sice zvýšily, ale spotřeba domácností mírně klesla a vládní výdaje působily pozitivně, i když v omezeném rozsahu. Pokles spotřeby byl podle Pictetu překvapivý, protože sentiment domácností se drží vysoko a situace na trhu práce je dobrá. Do budoucna by pak poptávka měla těžit ze „silného růstu vyjednaného mezi firmami a zástupci zaměstnanců a také ze zdravého trhu práce“.
Podle Pictetu na produkt dolehla situace ve výrobním sektoru, což je odrazem nové regulace v oblasti automobilových emisí. Ta způsobila problémy v německém automobilovém průmyslu, kterému znatelně klesla produkce. Pictet očekává, že tyto problémy budou postupně vyřešeny, ale „mohlo by to zabrat nějaký čas“. Jak bylo naznačeno, na německou ekonomiku také dolehla slabost zahraniční poptávky, ale Pictet očekává, že se ve čtvrtém čtvrtletí opět vrátí k růstu. Posílit by měla poptávka soukromého sektoru, riziko ale představuje vývoj v globální ekonomice.
Následující graf ukazuje vývoj registrací nových automobilů v Německu, který v posledních měsících prošel prudkou vlnou, kdy se růst registrací nejdříve mohutně zvedl, aby následně přišel jejich masivní pokles:

Druhý graf ukazuje vývoj objednávek motorových vozidel a přívěsů rozdělený na objednávky ze zahraničí a objednávky domácí. Ty trendově klesaly od přelomu letošního a minulého roku, poslední data naznačují možnost obratu. Horší je v tomto smyslu vývoj objednávek ze zahraničí:

Zdroj: Pictet