Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká ekonomika šlápla na brzdu

Rozbřesk: Česká ekonomika šlápla na brzdu

15.11.2018 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Předběžný odhad HDP za třetí kvartál potvrdil to, co se všeobecně očekávalo, a sice že česká ekonomika zpomaluje. Centrální banka sice očekávala, že tuzemské hospodářství spíše akceleruje, reálná čísla se pak přiblížila skeptičtějšímu pohledu finančních trhů. HDP se zvýšil jen o 0,4 % oproti předchozímu čtvrtletí, což znamenalo meziroční tempo ve výši 2,3 %.

Ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu byl hospodářský růst výrazně pomalejší. Slovensko se může pochlubit tempem 4,5 % a Maďarsko pěti procenty, nicméně první příčka tentokrát patří (i v měřítku celé EU) Polsku s 5,7 %. To že ČR výrazně zaostala za okolními zeměmi, však není ani překvapivé, ani nelogické. Už nějaký čas je zřejmé, že tuzemská ekonomika se přiblížila hranicím svých možností. Nejvyšší zaměstnanost a rekordní nabídka volných pracovních míst to jen potvrzují. Bez dalších investic, které by snížily pracovní náročnost, se na tom příliš ani změnit nemůže. Zcela přehlédnout však nemůžeme ani dění u hlavního obchodního partnera ČR, a sice Německa. Tamní hospodářství dokonce vykázalo v posledním období pokles o dvě desetiny procenta (meziročně se jeho růst zpomalil na 1,2 %). To není zrovna dobrá zpráva ze země, kam směřuje třetina českého exportu. 

Z tohoto pohledu se pak může zdát i náš dlouhodobě konzervativní odhad za celý rok ve výši tří procent ještě docela optimistickým. Příležitost k jeho drobnému přehodnocení směrem dolů však přijde teprve ve chvíli, kdy statistický úřad potvrdí předběžná čísla, a především pak zveřejní další podrobnosti, zvlášť pokud jde o investice. Tentokrát se totiž toto slovo vůbec v jeho komentáři neobjevilo. Stejně tak bude zajímavé vědět, jak si z pohledu přidané hodnoty vedlo největší tuzemské odvětví – průmysl. Podle statistiků totiž tentokrát prim z pohledu růstu sehrálo stavebnictví, obchod a doprava. Nezbývá než počkat na podrobnosti a prozatím ladit výhledy na konec roku, a především pak na rok 2019. Odhad 2,7 % zatím ponecháváme beze změny, i když nelze vnímat rostoucí rizika přicházející především ze zahraničí. Optimismus centrální banky tedy stále ještě nesdílíme.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruně se během včerejška podařilo překonat hranici 26 EUR/CZK a ještě více se tak vzdálila od úrovně namodelované centrální bankou. Horší HDP jí rozhodně na síle nepřidal, zvlášť když ukazuje trochu jiný obrázek, než naznačovala nejnovější prognóza centrální banky. Na místo akcelerace tu máme zpomalení a nižší než prognózovanou inflaci. ČNB se po „plánované“ prosincové přestávce bude muset slabé koruně i horším ekonomickým výsledkům postavit až v únoru. To rozhodně příliš síly koruně v nejbližších dnech nepřidá, zvlášť když trh o únorovém zvýšení sazeb příliš přesvědčený není.

Zahraniční forex
Eurodolar se posunul výše, když americká říjnová inflace dopadla přesně podle toho, jak trh čekal a šéf Fedu Powell otupil jestřábí rétoriku, neboť uvedl, že americká centrální banka registruje jisté zpomalování globální ekonomiky. Podle Powella však nejde o nic hrozivého, přičemž americká ekonomika si vede dobře.

Dnes bude navíc šance zhodnotit americké hospodářství, které vstoupilo do posledního kvartálu roku, neboť budou zveřejněny maloobchodní tržby za říjen a zajímavý bude index podnikatelské nálady od Philly Fedu.

Včera jen mírně zpevnil polský zlotý, ačkoliv měl dost možná důvod k výraznějšímu pohybu. Polská ekonomika totiž navzdory očekávání výrazně zrychlila, když ve třetím čtvrtletí bylo její tempo na 1,7 % mezikvartálně, resp. 5,7 % meziročně. Polsko je tak jednoznačně středoevropským hospodářským tygrem, a to bez ohledu na to, jaké mu kdo dává nálepky kvůli konzervativně laděné křesťansko-sociální vládě sedící ve Varšavě.

Ropa
Cena ropy Brent sice včera zastavila prudký propad, nicméně nadále setrvává v těsné blízkosti 66 USD/barel. To rozhodně není dobrá zpráva pro OPEC, který včera skrze svého šéfa opět slovně intervenoval, když zdůraznil závazek kartelu udržet tržní bilanci vyrovnanou. V zákulisí se tak již začíná spekulovat, jak rozsáhlé budou těžební škrty - po prvotním 1 mil. barelů denně, které trhy příliš neuklidnilo, se aktuálně dostalo na povrch číslo 1,4 mil. barelů denně.

Ani to však zdá se trh - alespoň prozatím - nijak neohromilo. Do popředí se totiž včera dostala čísla o dalším růstu zásob surové ropy (+8,8 mil. barelů) od API a ne příliš povzbudivý report pařížské IEA. Ta totiž předpokládá, že v prvním pololetí 2019 bude přebytek ropy na trhu činit až 2 mil. barelů denně, tj. stále výrazně více než plánované škrty kartelu OPEC.

 

Čtěte více:

Spojené státy jsou efektivním oligopolem a Evropa spadla do doby postfaktické
15.11.2018 6:12
Ve Spojených státech měla záchranná opatření prováděná během krize let...
MMF: Brexit bez dohody by stál Británii šest procent HDP
14.11.2018 17:52
Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Britá...
Wall Street zakončila v záporu, Macy’s -7 %
14.11.2018 22:04
Americké akciové indexy dokázaly v průběhu obchodování zvrátit negativ...
PFNonwovens (+1,1 %) ve čtvrtletí zvýšil zisk, potvrdil výhled provozního zisku
15.11.2018 8:32
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens ve čtvrtek oznámil výsledky za ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů