Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Růst cen plynoucí z dovozních cel zasáhl celou ekonomiku

Fed: Růst cen plynoucí z dovozních cel zasáhl celou ekonomiku

06.12.2018 0:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst cen, který přinesla dovozní cla, zasáhl celou ekonomiku USA, nicméně inflace se ve většině částí země zvyšuje pouze mírným tempem. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, takzvané Béžové knize, to uvedla americká centrální banka (Fed). Ekonomika podle ní pokračuje v mírném až přiměřeném růstu.

Zpráva vychází z údajů získaných v listopadu ve všech 12 měnových distriktech. Uvádí se v ní, že v řadě průmyslových odvětví je napjatá situace v oblasti pracovního trhu a že růst mezd "směřuje k horní hranici mírného až přiměřeného růstu".

Béžová kniha zmiňuje obavy podnikatelského sektoru z růstu cel, někteří výrobci už museli zvýšit ceny, protože kvůli clům se jim zvýšily náklady na vstupní komponenty. Zprávy o růstu nákladů způsobeném celními sazbami už nehlásí jen výrobci, ale také maloobchodníci a restaurace, uvedl Fed.

Očekává se, že centrální banka na svém příštím zasedání 18. až 19. prosince opět zvýší úrokové sazby. Letos to učinila už třikrát. Podle jejích představitelů by silná americká ekonomika mohla přinést růst inflace, pokud by se dál nezvýšily náklady na výpůjčky.

Šéf Fedu Jerome Powell současně naznačil, že tříleté období zpřísňování měnové politiky se blíží k závěru. Řekl, že bankéři hledají projevy zpomalování globálního růstu a že obchodní válka mezi USA a Čínou si na americké ekonomice možná vybere svou daň.

Béžová kniha tentokrát přímo neovlivnila Wall Street, newyorská burza The New York Stock Exchange, chicagská burza Chicago Stock Exchange, součást Intercontinental Exchange, i akciové a opční burzy provozované společností Nasdaq budou dnes 5. prosince uzavřené u příležitosti státního smutku v USA vyhlášeného na počest zesnulého exprezidenta George Bushe staršího.

Oficiální název americké centrální banky je Federální rezervní systém. Skládá se z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 24.

(Zdroj: Fed, čtk, Reuters, Bloomberg)

 
 

Čtěte více:

Přinese rok 2019 globální recesi či naopak uklidnění na trzích?
05.12.2018 12:55
Modely investiční společnosti Fulcrum ukazují, že globální ekonomika z...
Technická analýza: G20 přineslo pro růst ceny ropy dva pozitivní faktory
05.12.2018 11:30
Víkendové zasedání summitu G20 vyústilo hned ve dva pozitivní faktory ...
Akciová defenziva útočí
05.12.2018 17:54
Prosinec bývá považován za měsíc pro akciové trhy přívětivý. Ovšem i k...
Firmy v eurozóně rostly nejpomaleji za dva roky, v Německu za čtyři
05.12.2018 14:50
Růst aktivity soukromého sektoru v Německu byl v listopadu nejpomalejš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
16:52Data o poklesu HDP v USA sráží americké indexy dolů  
16:52J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:48J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:47Německá SPD schválila koaliční smlouvu a podpořila Merze
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Výroční zpráva emitenta za rok 2024
16:31ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
16:30Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
15:56Ukrajina je podle Bloombergu připravena dnes podepsat s USA smlouvu o nerostech
15:56Tomáš Vlk: Americké HDP kleslo. Masivní dovozy v 1Q plnily sklady  
15:30Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2024
14:56Růst cen v Německu v dubnu opět zpomalil, míra inflace klesla na 2,1 procenta
14:46Traders Talk: Výsledky Komerčky a Erste, dead cross v Americe a kde hledat příležitosti
14:25EPH Financing CZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2024
13:56Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zprava za rok 2024
13:39Savills: Růst investic do evropských nemovitostí by mohl pomoci i českému trhu
13:38ČD Cargo, a.s.: ČD Cargo v roce 2024
13:30Roubini: Americká výjimečnost přetrvá, potáhnou ji technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu