Víkendové zasedání summitu G20 vyústilo hned ve dva pozitivní faktory pro růst ceny ropy. Optimismus vyvolala nejprve schůzka prezidenta Putina a saúdského prince bin Salmána, kteří se domluvili na pokračující kooperaci v rámci společenství OPEC+. Rozsah těžebních škrtů dostane však finální podobu až na zítřejším jednání kartelu ve Vídni. Za druhé býčí sentiment povzbudila informace o dočasném smíru mezi USA a Čínou na poli dovozních cel, které investoři vnímají jako jedno z největších rizik pro zpomalování globální ekonomiky.
Hlavním překvapení probíhajícího týdne bylo jednoznačně oznámení Kataru, který v lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu. Přestože emirát oficiálně opustí alianci, aby se mohl více soustředit na těžbu plynu, mediální obraz je poněkud odlišný. Dle agentury DPA Katar reaguje na politickou izolaci ze strany sousedních států v čele se Saúdskou Arábií, které se nelíbí spolupráce s hlavním regionálním souputníkem Iránem. Odchod Kataru by nicméně neměl znamenat zásadní ohrožení fungovaní organizace OPEC, vzhledem k faktu, že se jedná o člena s nejmenším podílem produkce.
Cenám ropy včera bohužel nepomohla předběžná data k americkým zásobám, jež dle agentury API opět vzrostly, konkrétně o 5,4 mil. barelů. Informace o oficiálních zásobách od EIA jsou na pořadu dne až zítra kvůli dnešnímu pohřbu bývalého amerického prezidenta George H. W. Bushe a v pátek nás čeká tradiční oznámení o aktivitě amerických těžařů od Baker Hughes.

WTI: Kurz lehké ropy WTI se alespoň částečně stabilizoval, když se odrazil od svých minim z minulého týdne na ceně 50 USD/barel. Aktuálně se obchoduje v rozmezí hodnot 53 – 55 USD/barel, kde horní hranice tvoří linii odporu. Jako nákupní signál můžeme považovat proražení 100hodinového klouzavého průměru. Bohužel se nemůžeme spolehnout na jeho potvrzení ze strany oscilátoru RSI, který indikuje neutrální hodnoty.