Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciová defenziva útočí

Akciová defenziva útočí

05.12.2018 17:54

Prosinec bývá považován za měsíc pro akciové trhy přívětivý. Ovšem i když se tento pohled skutečně opírá o reálný historický vývoj, letošní způsob prosince zdá se být poněkud podivný. Rýmuje se spíše s vývojem podzimních měsíců (které zase i historicky představují ty náročnější). Není tak divu, že si již nějakou dobu vedou dobře akcie defenzivní. Podívejme se na ně, včetně jednoho jejího zástupce.

Na CNBC před několika dny komentovali současný vývoj tak, že investoři houfně nakupují nudné tituly jako je P&G, což ukazuje na vyšší averzi k riziku. Projevuje se i zájmem o ETF specializované na dividendové tituly. O tom, jak využívat defenzivní skupinu akcií a nespálit se přitom třeba tím, že do nich naskočíme až ve chvíli, kdy již jsou předražené, jsem tu psal nedávno. CNBC nám ukazuje, jak si od počátku října vedou dvě klasické defenzivy – zboží běžné spotřeby a utility. Propast mezi jejich výkony a pohybem celého trhu se znatelně rozšířila a ti, kteří stihli nastoupit včas, se tak jistě radují:

0

Akcie jako Clorox, Mondelez International či zmíněný Procter & Gamble si tedy připisují zisky, zatímco předchozí hit letošního roku – skupina zvaná FAANG, povětšinou trpí. O tom, zda je stále čas nastupovat houfně do defenzivy, můžeme pak diskutovat dlouho, největší relevanci ale bude mít opět pohled na fundament potenciálních kandidátů na obranné pozice před medvědem vrtícím se ve spánku, či dokonce otevírajícím oči.

Následující tabulka ukazuje historické výsledky Procter & Gamble. Vidíme relativně stabilní čísla, bez jasného trendu, kdy se schopnost generovat hotovost z provozu pohybuje kolem 14,5 miliard dolarů, po investicích pak firmě zbývá v roce 2018 11,15 miliard dolarů (pětiletý průměr tohoto volného toku hotovosti dosahuje 10,7 miliard dolarů):

0

Zdroj: Morningstar

Tržní kapitalizace PG se nyní pohybuje kolem 232 miliard dolarů. Je dobré si připomenout, že za poslední půl roku sice akcie výrazně překonává trh, ovšem za posledních 12 měsíců je s ním na cca stejné úrovni. Během onoho roku si totiž cena prošla znatelným „U“, kdy nezájem v jeho první poloviny vystřídal onen současný defenzivní zájem. Nehovoříme tu tedy o titulu, který by delší dobu soustavně rostl, spíše jen doháněl to, co předtím zameškal.

Jednoduchá kalkulace pak ukazuje, že současnou kapitalizaci by ospravedlnil tok hotovosti směřující k akcionářům odpovídající výši volného toku hotovosti z roku 2018 rostoucí dlouhodobě o 0 %. Jinak řečeno, trh nyní implicitně čeká, že firma bude tak nějak vydělávat dál to co v posledním fiskálním roce. Což se na první pohled může zdát jako poměrně realistické očekávání (minimálně s ohledem na minulost). Je ale dobré mít na paměti, že u podobných firem a akcií se hraje o zlomky procentního bodu růstu.

Pokud by například PG rostl dlouhodobě o 1 % (namísto oné implikované nuly), hrubý odhad hodnoty jeho vlastního jmění bude oproti kapitalizaci o 25 % vyšší. Každopádně ale asi můžeme konstatovat, že současný zájem o defenzivu z PG neudělal titul, u kterého by se implicitně čekal nějaký náhlý a s historií se absolutně nerýmující vysoký růst tržeb, zisků a toku hotovosti.


 

Čtěte více:

Tyhle akcie by podle historie měly vystřelit nahoru
29.11.2018 18:29
CNBC se podívala na to, které akcie na americkém trhu se nejvíce propa...
Čína, USA a nepříjemné rýmy historie
30.11.2018 18:28
Je otázkou, nakolik na trhy vlastně doléhá přetrvávající obchodní konf...
Čína je zemí prostého monetarismu, optimismus to ale nebudí
03.12.2018 18:11
Je možné, že proběhnutý víkend bude skutečně představovat zlom v probí...
Jak může mít Microsoft stejnou kapitalizaci jako Apple, když vydělává polovinu?
04.12.2018 17:33
Řada investorů si jistě povšimla, že v posledních dnech se značně přib...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD