Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinese rok 2019 globální recesi či naopak uklidnění na trzích?

Přinese rok 2019 globální recesi či naopak uklidnění na trzích?

05.12.2018 12:55
Autor: ČTK

Modely investiční společnosti Fulcrum ukazují, že globální ekonomika znatelně zpomaluje. Na stránkách Financial Times to tvrdí její šéf a známý ekonom Gavyn Davies s tím, že současný vývoj oživuje vzpomínky na roky 2015 a 2016. Tehdy útlum postihl čínskou ekonomiku, Fed utahoval svou politiku a výsledkem byly vážné obavy z globální deflace. Dobrou zprávou je nyní podle Daviese to, že Fed změnil svou rétoriku. Naznačil totiž, že po prosincovém zvednutí sazeb může přijít přestávka v normalizaci politiky. Čína ale stále zůstává vážným rizikem a modely Fulcrumu ukazují, že tempo růstu jejího hospodářství kleslo na 5,2 %.

„Současný vývoj stále nedosahuje extrému z let 2015 a 2016. Zda se tak nakonec stane, záleží na konečném výsledku rozhovorů o obchodním konfliktu a na stimulační politice nyní implementované v Číně,“ tvrdí Davies. Výsledek americko-čínských jednání z posledního víkendu podle něj neznamená nic víc než jen dočasné příměří. Klíčové problémy, jako je nedostatečná ochrana duševního vlastnictví, stále přetrvávají a „je velmi těžké si představit jejich vyřešení bez toho, aby americká vláda nezvýšila své hrozby“.

Čínská ekonomika „prudce zpomaluje od poloviny roku 2018“, a to zejména v důsledku vládní snahy o snížení zadlužení finančního systému. Tento cíl má evidentně velmi negativní dopad na růst úvěrů a tyto faktory hrají v Číně mnohem důležitější roli než dosavadní obchodní sankce. Vláda už ale další pokles tempa růstu tolerovat nehodlá a tak stimuluje na všech možných frontách – v oblasti monetární i fiskální politiky i v oblasti měnového kurzu. Davies ovšem tvrdí, že současná fiskální stimulace nepřipomíná ty předchozí zaměřené zejména na investice, ale podobá se více stimulacím typickým pro západní ekonomiky. Ty se ale objevují s delším časovým zpožděním a tudíž je třeba mít trpělivost.

Podle Daviese americká ekonomika v roce 2019 téměř jistě zpomalí kvůli utaženějším finančním podmínkám a vyprchávajícímu efektu fiskální stimulace. Růst v Evropě se přibližuje trendu a globální růst by se kvůli popsanému očekávanému vývoji v USA a Evropě měl příští rok snížit asi o čtvrt procentního bodu. Pokud pak Čína poroste ještě pomaleji než o 5,2 %, světová ekonomika se bude v roce 2019 držet hluboko pod trendem a trhy se začnou vážně obávat globální recese.

Jestliže naopak čínská stimulace zabere a více než vyváží dopady možné eskalace obchodního konfliktu, globální růst by se mohl zvednout ze současných utlumených hodnot. Pokud by Čína rostla o 6,5 % (což by se dalo dokonce považovat za stimulační úspěch), globální růst by se dostal nad trend a pravděpodobně by skončilo problematické období na rozvíjejících se trzích. Riziko globální recese by kleslo a rok 2019 by byl „pozdním rokem expanze, ne rokem jejího konce“, tvrdí Davies.

Zdroj: Fulcrum, FT


 
 

Čtěte více:

Návrat strachu je živnou půdou pro zlato
31.10.2018 11:25
Podle skupiny Goldman Sachs se „strach“ vrátil, akcie klesají a invest...
Co čekat od typického akciového medvěda
05.11.2018 13:24
Investiční společnost Schwab se domnívá, že v následujících 6 – 18 měs...
Blog ČNB: Na horší časy je potřeba se připravovat v těch lepších
13.11.2018 14:52
Jediné, co víme s naprostou jistotou o recesích a krizích, je, že jed...
Čeká firemní dluh jeden z nejhorších roků?
26.11.2018 6:54
Nejhorší rok od globální finanční krize by letos mohly zažít trhy s fi...
Korekce měnící se v medvěda a pár rad investorům
03.12.2018 12:46
Když akciový trh klesne o více než 10 %, hovoří se o korekci. Investič...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.