Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Brexit může trhy dostat opět pod tlak

Rozbřesk: Brexit může trhy dostat opět pod tlak

10.12.2018 9:16
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Trhy čeká další týden, kdy na prvním místě budou sledovat brexit. Theresa Mayová má dnes poslední možnost odložit hlasování o brexitu v parlamentu, kde má prozatím zcela nedostatečnou podporu. To by se ale pak musela ve čtvrtek znovu vydat do Bruselu a ponižujícím způsobem žádat o přejednání jednou dohodnuté smlouvy. Navíc ve chvíli, kdy se s ní evropští lídři unissimo odmítli o jakýchkoliv nových podmínkách bavit.

Pokud se rozhodne před poslance předstoupit, je na druhou stranu vysoce pravděpodobné, že neuspěje a nakormidluje Británii směrem k divokému brexitu bez dohody. Ten nemusí být nevyhnutelný. Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že Velká Británie může jednostranným rozhodnutím ukončit proces vystoupení podle článku 50, Britové tedy ještě mohou sami celý brexit zastavit. To by ale vyžadovalo, aby se parlament postavil proti referendu a nařídil britské vládě brexit ukončit. To by právně neměl být problém (referendum není v Británii právně závazné), ale bez nového referenda by šel nový parlament pravděpodobně hlavou proti zdi. I proto by v takovou chvíli možná přišlo na řadu druhé referendum, které Mayová odmítá, ale které někteří její loajální ministři již potichu plánují. Nová verze referenda by počítala s trochu složitějšími variantami rozhodování - pokud voliči řeknou, že chtějí vystoupit, má to být raději stávající dohoda nebo vystoupení bez dohody (do režimu WTO). Je však otázka, zda na pořádání nového referenda vůbec bude dost času a zda po eventuálním neúspěšném hlasování Mayová definitivně neztratí podporu uvnitř vlastní strany.

V takovém případě by trhy začaly víc a víc sázet na divoký brexit, který by skrze dopad na obchod a investice mohl v příštím roce negativně zasáhnout jak Británii, tak EU.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna úspěšně několik dní v řadě ignorovala globální napětí a sklouzla až do blízkosti 25,85 EUR/CZK. Svoji roli mohla sehrát slušná čísla, i když ta ve finále nijak nezvýšila sázky trhů na růst sazeb v příštím roce. I přesto čekáme konec roku pro korunu spíše negativnější a uvidíme, jak se v tomto týdnu vypořádá s nižší listopadovou inflací.

Zahraniční forex
O něco slabší výsledek amerického trhu práce a především pokračující výprodej na Wall Streetu zatlačily americký dolar do defenzivy. Akciový výprodej navíc přivodil již první holubičí komentáře Fedu, které volají po tom, aby se nezvyšovaly úroky v prosinci. Jako první se v tomto duchu ozval James Bullard, který ovšem v poslední době již tradičně zastává velmi umírněnou pozici mezi americkými centrálními bankéři. Na prosincové zvýšení úrokových sazeb nakonec velmi pravděpodobně dojde, ale velmi podstatné bude, jak centrální bankéři v USA budou vidět plánovanou trajektorii úrokových sazeb v příštím roce.

Nicméně zasedání Fedu je až za deset dní a mezitím bude pozornost upřena na jinou událost. Ve Velké Británii se schyluje k hlasování o dohodě s EU o brexitu. Vše přitom nasvědčuje tomu, že v úterý britský parlament smete dohodu ze stolu, což může ve Velké Británii vyvolat velké politické zemětřesení. Britská libra tedy nebude mít v tomto týdnu na růžích ustláno.

Ropa
Páteční jednání producentských států OPEC+ nakonec přece jen přineslo dohodu na omezení těžby, která ropě pomáhá zpět nad 62 USD/barel. Kartel se po zdlouhavých jednáních dohodl na produkčních škrtech v rozsahu 1,2 mil. barelů denně, z čehož by mělo 800 tis. barelů denně připadnout na státy OPEC a zbylých 400 tis. barelů denně na nečlenské státy, zejména Rusko. V platnosti by měly být škrty po dobu šesti měsíců, přičemž základem pro jejich výpočet bude sloužit říjnová těžba. Dle našich odhadů by takto nastavené omezení těžby mělo ropný trh udržet v první polovině příštího roku blízko rovnováhy, proto od něj nelze očekávat výraznější stimul pro růst cen. Ty by se měly držet v rozmezí 65-70 USD/barel.

Tento týden bude pozornost trhu směřovat na pravidelné měsíční reporty všech tří nejvýznamnějších agentur - v úterý EIA, ve středu OPEC a ve čtvrtek IEA. Stranou zájmu však nezůstanou ani tradiční týdenní statistiky, tj. stav zásob od API (úterý) a EIA (středa). V pátek pak přijde na řadu aktivita amerických těžařů od Baker Hughes.


 
 
 

Čtěte více:

Studie: Brexit přijde Británii až na 1100 liber na osobu ročně
26.11.2018 13:23
Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala premiérka ...
Víkendář: Tvrdý brexit je stále na stole. Jaké by byly důsledky?
02.12.2018 9:23
Do odchodu Velké Británie z EU sice zbývají už jen čtyři měsíce, ale P...
BoE varuje: Brexit bez dohody by měl horší dopad než finanční krize
29.11.2018 9:49
Brexit bez dohody by měl horší následky než finanční krize před 10 let...
Mayová: Odmítnutí brexitové dohody Británii ještě více rozdělí
30.11.2018 8:29
Odmítnou-li poslanci dohodu o brexitu, kterou vyjednala vláda s Evrops...
Muž, jenž předpověděl finanční krizi, čeká propad britských bank
07.12.2018 17:31
Americký investor a podnikatel Steve Eisman, který předpověděl finančn...

Váš názor
 • Patrie
  11.12.2018 13:34

  V mém příspěvku nebylo ani jedno vulgární slovo, pokud výraz populista nepovažujete za vulgarismus. Příspěvek se týkal aritmetiky okolo počtu voličů, protože ignoroval průměrné počty voličů, účastnících se voleb. Týkal se všechnosnědem propagované přímé demokracie, která by podle mne vedla k vítězství populistů ve volbách a referendech s účastí maximálně 30% oprávněných voličů, z nichž by fakticky mohlo být 70-80% oportunistů. Jako příklad jsem uvedl volby v r. 1948, kde tento typ voličů vedl k nástupu totality, čehož bych se nechtěl dožít ani v divokém snu. Máte opravdu objektivně nastavená mazací kritéria. To by mělo také být varujícím signálem.
  lime
 • pro admina
  11.12.2018 13:12

  Pokud někdo z Patrie je dost velký masochista, že poctivě čte zdejší diskuze, jistě si všiml, že medvědvšeckosněd reaguje naprosto na cokoliv nejraději sám na sebe. Zvažte zda je takový uživatel přinosem a zda by nepomohlo omezit denní či měsíční počet příspěvků do diskuze.
  ..
 • brexit nebude! at zije brexit!
  11.12.2018 9:44

  vsimli jste si jak je Mayova rada ze je videt ? co by za to jiny politik dal - zda se ze jen ceka na chvili aby zvitezila tim ze brexit anuluje
  eple
  • Re: brexit nebude! at zije brexit!
   11.12.2018 9:47

   Mayová byla vždy proti brexitu. Jen ať ho anuluje..
   Hygge
 • Vynikající starosta Londýna Sadiq Khan
  10.12.2018 14:34

  "Nedovedu si představit nic demokratičtějšího, nic více britského, než je důvěra v úsudek britského lidu," řekl Khan. I labouristický poslanec Chuka Ummuna stojí pevně při starostovi Londýna v otázce vyhlášení druhého referenda. https://en.wikipedia.org/wiki/Chuka_Umunna#/media/File:Official_portrait_of_Chuka_Umunna_crop_2_(cropped).jpg
  Špaček
 • Mayová druhé referendum odmítá
  10.12.2018 14:26

  Statisíce Britů se v sobotu (20.10. 2018) na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, kterou pět měsíců před britských odchodem obě strany ještě vyjednávají. Organizátoři hlásí účast 670.000 lidí oproti původně očekávaným 100.000. Podle britských médií byl dnešní protest největší demonstrací v Británii od roku 2003, kdy v Londýně statisíce lidí protestovaly proti válce v Iráku. Britská premiérka Theresa Mayová zopakování plebiscitu odmítá. "Druhé referendum nebude. Lidé hlasovali," prohlásila a zdůraznila, že je odhodlaná výsledky hlasování uvést do praxe.
  Špaček
 • přímá demokracie
  10.12.2018 13:49

  je nejkratší cesta k totalitě. Rychlovýtah mocichtivých k moci. Když se mlčící většina probudí, je už pozdě.
  lime
 • Hnojomet
  10.12.2018 12:33

  Jakám právem mluvíš britům do toho, jestli chtějí nové referedum?? Co so o sobě vůbec myslíš?? Vždycky uhybně tvrdils, že tě přísluší komentovat jen česko?? Každá něná nácek a netouží rozbíjet. Proč by neměli mít právo nového referenda?? Můj názor. Referendům o tak zásadních věcech by neměla rozhodnout těsná většina, ale aspoň 60 nebo 70 procent..Jinak hrozí, že lidé jako multinick vzkážou zbytku opět at drží hubu. Demokracie a dialog je pro nš cizí a zásadní věci se budou měnit každé volby pokud nedojde ke společnímu konsesu. Druhá věc. Britové defakto netušili o čem hlasují, porobnosti Brexitu nebyli vysloveny, teď už mohou porovnat výhody a nevyhody včetně ekonomických. Žádný nácek, co si již podle vlastních slov nahrabal dost nemá mít tu drzost jim do toho kecat. Ostaním kolegům hezký den.
  Velkamedvědice
  • Poznávám starou dobrou VM
   10.12.2018 13:23

   a dělá mi radost, že s ní mohu opět souhlasit. Brexit je pro mne něco jako rok 1948 pro ČR nebo verze Mnichova. Referenda jsou trestem za to že mlčící většina mlčí a křičící, převážně naivní menšina tak získáva navrch. Trochu pobrexitové bídy by si zasloužili, ale ta změna by mohla mít katastrofický dopad na třetinu světa. Anglie byla zdrojem jistot v Evropě už od středověku, ne vždy to ale zvládla a dnes je dokonce v opačném gardu.
   lime
 •  
  10.12.2018 12:20

  Nechápu proč sem zase taháte Rusko. NESKUTEČNÉ!! Vy "bojovníci"
  achilles
Aktuální komentáře
07.08.2020
14:05Trump umocňuje útok na čínské technologie, zakazuje WeChat a TikTok
13:49CNN: Výbuch v Bejrútu ohrožuje ekonomiku, která již byla v krizi
12:49ČEZ vede jednání o prodeji rumunských aktiv. Prý s Macquarie
12:15Perly týdne: Akcie nad zlato, podivné investiční rekordy a u nás diskuse o bankovní dani
11:37Kodl Contemporary posílá současné české umění do věhlasné Sotheby’s
10:33Martin Cakl: O2 překvapila lepšími výsledky  
9:54Ve službách se začíná blýskat na lepší časy (komentář analytika)
9:13Rozbřesk: ČNB znovu zhoršila výhled české ekonomiky
8:56V Praze odreportovala 02, Trump stupňuje tlak na TikTok. Evropa nerozhodná  
8:31Uber kvůli koronaviru ve čtvrtletí vykázal ztrátu 1,8 mld. USD
8:26Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu, Trump zvyšuje tlak na odprodej
7:04O2 v pandemii covid-19 meziročně uhájila příjmy a dokázala zvýšit zisk i marži
06.08.2020
22:05Wall Street zakončila pátý den v řadě v plusu, v čele technologie  
20:52Co čekat od výsledků O2? Mírný meziroční pokles v důsledku covid-19 u hlavních čísel  
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst