Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB oznámila konec programu nákupu dluhopisů, sleduje hrozící rizika

ECB oznámila konec programu nákupu dluhopisů, sleduje hrozící rizika

13.12.2018 14:09, aktualizováno: 13.12. 15:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Banka prostřednictvím tohoto programu pumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze. ECB dnes také snížila odhady hospodářského růstu a inflace v eurozóně pro příští rok. Prezident Mario Draghi na následné tiskové konferenci prohlásil, že rizika pro růst eurozóny jsou nadále celkově vyvážená. Na tomto výhledu pro rizika se bankovní rada shodla jednomyslně. Také ale uvedl, že rovnováha rizik se kvůli nejistotám spojeným s geopolitickými faktory či hrozbou protekcionismu posouvá směrem dolů.

Své hlavní úrokové sazby dnes ECB podle očekávání ponechala na rekordních minimech. Centrální banka potvrdila vlastní výhled pro úrokové sazby, který poprvé formulovala letos v červnu a během několika posledních zasedání jej víceméně nezměnila. "Bankovní rada očekává, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na současných úrovních nejméně přes léto 2019," zopakovala banka v prohlášení.

ECB nákupy dluhopisů zahájila v březnu 2015. Od té doby na ně celkově vynaložila kolem 2,6 bilionu eur (67 bilionů Kč), což představuje zhruba 7600 eur (téměř 200.000 Kč) na jednoho obyvatele eurozóny, napsala agentura Reuters.

Od letošního října ECB snížila měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur (zhruba 388 miliard Kč) z předchozích 30 miliard eur. V dřívějších fázích programu přitom měsíční objem nákupů dosahoval až 80 miliard eur.

"Rada guvernérů má v úmyslu pokračovat v plném reinvestování plateb jistin z cenných papírů s končící splatností zakoupených v rámci programu APP po dlouhou dobu po datu, kdy začne zvyšovat klíčové úrokové sazby ECB, a v každém případě tak dlouho, jak bude nutné," uvedla ECB.

ECB dnes také snížila odhady růstu a inflace v eurozóně pro příští rok. Letošní inflaci v eurozóně vidí centrální banka nyní na 1,8 %, v září počítala s číslem 1,7 %. Příští rok ji vidí na 1,7 % oproti 1,8 % předpokládaným v září. Odhad pro rok 2020 zůstal na 1,5 %. Hospodářský růst eurozóny ECB odhaduje na 1,9 % pro letošek a na 1,7 % pro rok příští a rok 2020. V září byly její odhady na 2,0 %, 1,8 % respektive 1,7 %.

Prezident ECB Mario Draghi na následné tiskové konferenci prohlásil, že rovnováha rizik se posouvá na spodní stranu. Situace v zahraničním obchodu se mu jeví lepší než před dvěma měsíci. Celkovou atmosféru ale podle něj charakterizuje všeobecná nejistota.

Euro se během Draghiho slov propadlo k dolaru na denní minimum 1,1341 EURUSD.

Zdroj: ČT, Reuters, ECB, Reuters

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Mayová ustála hlasování Konzervativců o nedůvěře. Do dalších voleb je nepovede
13.12.2018 0:28
Britská premiérka Theresa Mayová dnes ustála hlasování poslanců své vl...
Rozbřesk: ECB dnes nepřekvapí, trhy zajímá sága brexit
13.12.2018 9:38
Britská premiérka Theresa Mayová včera v podvečer přežila hlasování o ...
Pozitivní reakce na britské, čínské a italské zprávy doznívá. O slovo si dnes řekne ECB
13.12.2018 10:09
Britská premiérka Mayová včera ustála hlasování a zůstává tak v čele k...
Moscovici: Dočasné překročení deficitu Francie je tolerovatelné
13.12.2018 13:21
Případné překročení limitu rozpočtového deficitu Francie v příštím roc...
Europarlament schválil usnesení žádající pozastavit finance pro Agrofert
13.12.2018 13:22
Evropský parlament dnes schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi ...

Váš názor
  • ECB sleduje rizika
    13.12.2018 15:47

    jen jestli by nebylo lepsi neco smysluplneho udelat, nez jen sledovat :) Jinak ukonceni kvantitativniho uvolnovani prichazi v nejhorsi moznou dobu. Ostatne jako vzdy...
    Ticino
Aktuální komentáře
06.11.2025
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  
10:38Apple míří na trh levných notebooků. Nový Mac má stát pod 1000 USD
10:32Novo Nordisk hlásí slabší výsledky a snižuje výhled. Akcie mírně rostou – dosáhly už dna?
10:20Nejdelší shutdown v historii USA: republikáni a demokraté se stále přou o financování
10:17Česká inflace lehce nad odhadem, co na to zítra řekne ČNB?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.