Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Rumunské daňové překvapení potopilo Erste. Index PX nejníže za 1,5 roku!

Rumunské daňové překvapení potopilo Erste. Index PX nejníže za 1,5 roku!

19.12.2018 10:35
Autor: Martin Kycelt, Patria Finance

Pražská burza nás dnes vytrhla z předpokladů, že do nového roku nás už nic zásadního nečeká. Rumunsko, kde se hovoří o zavedení sektorové daně na banky, se ale postavilo proti, a ještě nějaké vzrušení na trh přineslo. Bohužel opačným směrem, než by si někteří investoři přáli. Tato daň totiž zasáhne Erste Bank, která v Rumunsku působí a v Praze dnes odpisuje již 9,4 %! V negativní náladě se pohybu směrem dolů nevyvaroval ani v posledních dnech volatilní Avast, ten dnes ztrácí téměř 4 %. Podobný propad zaznamenává i mediální CETV.

Ostatní společnosti na pražské burze se drží spíše v lehkých záporech, ale Erste zdá se dnes stejně trhne veškerou pozornost na sebe. PX klesá dokonce o 2,6 % a ocitá se nejníže od července 2017!

"Daň na chtíč" posílá #akcie rumunských #banky strmě dolů, zasažená také #Erste (-8 %) - https://t.co/UhdUYrElv9 pic.twitter.com/ouYeiENLVi


V Německu jsme dnes naopak svědky lehkého nárůstu o necelých 0,2 %. Má na tom zásluhu většina akcií z indexu, které narůstají poměrně pospolitě. Jedinou výjimkou, která se dnes výrazně odchyluje od průměru, je Deutsche Post. A stejně jako v indexu PX je to odchylka do záporu. Německá pošta tak reaguje na včerejší výsledky FedExu, který na samý závěr varoval před zpomalováním globální ekonomiky, které spojil s profit warningem, tedy varováním ohledně slabšího zisku. Toto téma je poslední dobou skloňováno velmi často, a proto není radno ho brát na lehkou váhu. Ve stejném tónu včera mluvil i čínský prezident Xi Jinping, který poslal do výrazného propadu naopak ropu. Vraťme se ale k Deutsche Post, která na to konto dnes padá o 4,5 %.

Futures na hlavní americké indexy ukazují prozatím obdobné hodnoty, jako je tomu u německého indexu. Nasdaq připisuje 0,1 %, S&P500 0,2 % a Dow Jones +0,3 %.

 
 

Čtěte více:

Trumponomie a ekonomický fanatismus
19.12.2018 5:56
Podle známého ekonoma Gregoryho Mankiwa se někteří jeho kolegové snaží...
Evropské burzy mohou před zasedáním Fedu zahájit obchodování s rozmyslem
19.12.2018 8:57
Obchodování s akciemi bylo dnes v Asii smíšené. Investoři vyhlížejí vý...
19.12.2018 10:02
Nové překvapivé kroky ve snaze vyrovnat státní rozpočet navrhla dnes r...
Nervozita před Fedem stoupá, dolar ustupuje. Italská aktiva však těší nové zprávy
19.12.2018 10:20
Poté, co akcie na Wall Street včera neudržely slušné zisky z úvodu, zů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y