Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trumponomie a ekonomický fanatismus

Trumponomie a ekonomický fanatismus

19.12.2018 5:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle známého ekonoma Gregoryho Mankiwa se někteří jeho kolegové snaží své názory a teorie opírat o poctivou analýzu a existující konsenzus, jiní se ale opírají hlavně o to, jaký je jejich politický názor. U těch druhých nenajdeme uznání toho, že by jejich argumenty mohly mít nějakou slabinu, argumenty svých protivníků už předem považují za mylné. Příkladem tohoto přístupu „je bohužel i nová kniha Trumponomie od ekonomů Stephena Moora a Arthura Laffera“, tvrdí Mankiw na stránkách Foreign Affairs.

Moore a Laffer působili jako Trumpovi poradci během jeho volební kampaně, a „to je zřejmě naučilo, jak důležité je zalíbit se svému šéfovi“. Již v první kapitole knihy totiž mimo jiné uvádějí, jaký je Trump „nadaný řečník“, který je vždy perfektně ustrojený, otevřený, nezabývá se nesmysly, má zdravý rozum a jde vlastně o takového „Micka Jaggera politiky“, který dokáže nakazit ostatní svým nadšením. Hodnocení Trumpovy ekonomické politiky se pak odvíjí v duchu, který nastínil Moore již během kampaně. Tehdy současnému prezidentovi řekl, aby se prostě podíval na vše, co vykonal Obama, a pak jen dělal opak.

„Je těžké si představit ještě více zavádějící radu. Moore a Laffer mohou samozřejmě v některých věcech oprávněně stát napravo od hodnot Obamy..., ale jeho vláda spolupracovala s významnými poradci, jakými byli mimo jiné Jason Furman, Austan Goolsbee, Alan Krueger, Christina Romer a Lawrence Summers,“ píše Mankiw. Podle něj Moore a Laffer hodnotí vše zejména z úhlu míry zdanění. Obama razil vyšší zdanění, a to hlavně u nejbohatších vrstev společnosti, protože chtěl větší a aktivnější vládu. Tito dva ekonomové ale prosazují zdanění nízké, a to zejména u korporátního sektoru, který vnímají jako tahouna růstu.

Jak upozorňuje Mankiw, debata o míře zdanění má dlouhou historii. V roce 1975 Arthur Okun tvrdil, že vláda zdaněním a transferem bohatství pokřivuje motivaci ekonomických subjektů. Jinak řečeno, čím více se vláda snaží rozdělit koláč pro víc lidí, o to menší koláč je. Demokraté se pak podle této logiky snaží hlavně o to, aby každý kousek byl stejně velký, zatímco republikánům záleží hlavně na velikosti koláče. Mankiw k tomu dodává, že sám Laffer je znám díky své křivce, která ukazuje, že od určité míry zdanění už daňové příjmy při dalším zvyšování daní nerostou, ale klesají.

„Nicméně jen málo ekonomů se domnívá, že ve Spojených státech by podobné kritické míry zdanění bylo dosaženo. Naopak míra zdanění se pravděpodobně nachází pod úrovní, která by maximalizovala vládní příjmy,“ píše Mankiw. A to podle něj také znamená, že se nenacházíme v černobílé situaci, jak to naznačují Trumpovi poradci, ve které by bylo jednoznačně nejlepší snižovat daně a omezovat velikost vládního sektoru. Naopak je třeba zvažovat, kde leží optimální míra efektivity ekonomiky a optimální míra příjmové rovnosti.

Trumponomie je plná slov o důležitosti ekonomického růstu a naznačuje, že vše by se vyřešilo tím, kdyby ekonomika rostla rychleji. Trump přitom tvrdí, že hospodářství může růst až o 6 % ročně, ale autoři knihy „neposkytují žádný důvěryhodný důkaz, že takové tempo lze skutečně dosáhnout“. Rozpočtová kancelář Kongresu přitom hovoří o tom, že Trumpovy daňové škrty zvýší v následujících pěti letech tempo růstu asi o 0,2 procentního bodu ročně. Ekonom Robert Barro hovoří o zvýšení tempa růstu o 0,13 procentního bodu v následujících deseti letech v případě, že změny v daňovém systému přetrvají. Jiné odhady jsou optimističtější, ale stále se nachází hluboko pod čísly, o kterých hovoří Trump.

Zklamáním je pro Mankiwa i to, jak zmínění dva ekonomové hodnotí Trumpovu obchodní politiku, a především „dlouhý seznam věcí, o kterých úplně mlčí“. Sem by patřily změny klimatu, rostoucí fiskální nerovnováhy či příjmová nerovnost. Namísto toho podle všeho doufají, že vše vyřeší rychlejší růst. „Bylo by krásné, kdyby to bylo skutečně možné. Oni tomu zřejmě opravdu věří. Pravděpodobně je to ovšem jen přání a Trump se pečlivě vyhýbá řešení skutečných ekonomických problémů,“ tvrdí Mankiw.

Zdroj: Foreign Affairs

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Trumpův protekcionistický močál
19.11.2018 16:52
Po druhé světové válce šly Spojené státy světu čelem při snižování pro...
Trump očekává, že zvýší cla na čínské zboží podle plánu
27.11.2018 8:57
Americký prezident Donald Trump očekává, že bude pokračovat v plánovan...
Trump kvůli rušení pracovních míst hrozí automobilce GM
28.11.2018 8:35
Americký prezident Donald Trump včera ostře kritizoval největší americ...
Amerika se do dalšího růstu nepouští, naopak. Fed vystřídaly obavy z G20
29.11.2018 17:12
Donald Trump přispěl do dnešního dění ne úplně jednoznačnými prohlášen...
Trump: Čína souhlasila se snížením cel na osobní vozy
03.12.2018 8:27
Prezident USA Donald Trump oznámil, že Čína souhlasila se "snížením a ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data