Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Bude 2019 rokem kvantitativního utahování?

Rozbřesk: Bude 2019 rokem kvantitativního utahování?

02.01.2019 9:07
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Rok 2018 odešel, a zatímco z pohledu makroekonomických předpovědí se vcelku vydařil, tak z pohledu tržních předpovědí to byl rok po všech stránkách katastrofální. Jen málokdo by se totiž před dvanácti měsíci odvážil předpovídat, že nejvýnosnější aktivum bude v roce 2018 hotovost spolu s nic ne nesoucími německými vládními dluhopisy a naopak, že všechny důležité akciové indexy včetně těch amerických skončí hluboko v záporných číslech. Jestliže minulý rok v lednu bylo předpovídat to, jak proběhne rok 2018 vcelku “snadné”, neboť “všem” bylo jasné, že ekonomicky se bude dařit, což byla dobrá zpráva pro riziková aktiva a naopak mizerná pro dluhopisy, tak činit dnes výhled pro konec roku 2019 je pekelně těžké.

Nejde ani tak o hrozbu divokého brexitu či obchodních válek, tedy dokola omílající zaklínači rizik, ale spíše o to, jak se bude globální ekonomice dařit v podmínkách mizející likvidity, kdy centrální banky stahují desítky miliard dolarů měsíčně. Poprvé od roku 2009 bude totiž celková bilance čtyř hlavních centrálních bank (Fedu, ECB, Bank of Japan a Bank of England) viditelně klesat. V případě kvantitativního uvolňování tedy procesu, kdy centrální banky za natištěné peníze nakupovaly aktiva, jde o monetární experiment, který bude mít jen těžko odhadnutelné makroekonomické a tržní důsledky.V každém případě jde o restrikci a o to, jak se s ní dokáže globální ekonomika vyrovnat. Centrální bankéři v čele s těmi ve vedení Fedu se prozatím tváří, že makroekonomický dopad kvantitativního uvolňování je dosud zanedbatelný. Problém ovšem je, že faktická likvidace volných bankovních rezerv bude na ekonomiku působit skrze nižší likviditu na trzích, což bude vytvářet permanentní tlak na celé třídy aktiv. Teď jde jen o to, jak hluboko se medvědi budou muset do řady aktiv zakousnout, aby to ekonomika výrazněji pocítila.

Mapa rizik pro rok 2019 není ani zdaleka tak bohatá jako v minulých letech, ovšem o to je paradoxně situace v předpovídání složitější. Úrokové sazby - minimálně ty dolarové české - už dávno nejsou na nule a tak parkovat volnou likviditu v hotovosti může být až nesnesitelně snadné. V této situaci se na trzích může stát cokoliv, a tak doufejme, že tvůrci hospodářské politiky (především centrální bankéři) eventuální nebezpečnou situaci pro ekonomiku včas rozpoznají a zasáhnou.

Hodně štěstí v roce 2019.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Koruna startuje rok 2019 v blízkosti 25,70 EUR/CZK a navzdory očekávání jí tak konec roku a ním spojené regulatorní omezení (platby do rezolučního fondu) významněji nepoznamenaly. I tak se však koruna stále výrazně odchyluje od prognózy ČNB, která předpovídá, že by měla česká měna v prvním čtvrtletí atakovat hranici 25 EUR/CZK. Pomoci by jí k tomu mělo další zvýšení úrokových sazeb, které očekáváme na únorovém zasedání bankovní rady. 

Kalendář na první lednový týden zůstává bez významnějších čísel, snad s výjimkou dnešního indexu podnikatelské nálady PMI. Ten v ČR klesá již pátý měsíc v řadě, stále se však drží nad klíčovou hranicí 50 bodů. 


Zahraniční forex
Euro slaví dvacet let své existence hluboko pod férovou hodnotou, kterou v případě eurodolaru vidíme ve střednědobém horizontu někde u úrovně 1,30. Než se k těmto hodnotám dostaneme, bude ale ještě nějaký čas trvat - mimo jiné i proto, že hospodářský růst v eurozóně zpomaluje. Tento dojem by přitom mohly potvrdit i dnešní indexy podnikatelských nálad PMI z eurozóny. Zajímavé bude číslo především za Itálii, kde index již minulý měsíc poklesl pod klíčovou hodnotu 50 bodů.

Odpoledne a večer však již eurodolar může spíše žít americkou politikou, neboť prezident Trump a vedení kongresu bude jednat o tom, jak ukončit odstávku ve financování federální vlády. 


Ropa
Ropa Brent zakončila rok 2018 volatilním obchodováním nad hranicí 50 USD/barel. To v souhrnu znamenalo meziroční propad o 20 %, americká lehká ropa WTI ztratila dokonce 25 %, což je v obou případech nejhorší výsledek od roku 2015. Zlomové bylo na ropném trhu zejména poslední čtvrtletí, kdy cena ropy Brent propadla o 30 % z důvodu obav o významný přebytek ropy na globálním trhu. 

Kartelu OPEC+ se tak zatím nepodařilo nastartovat růst cen ropy, který si sliboval od prosincové dohody na omezení těžby (1,2 mil. barelů denně). Trh nadále vyčkává na konkrétní čísla, která potvrdí odhodlání kartelu produkci přiškrtit, jež by měla být k dispozici koncem ledna. To by mohlo cenám ropy pomoci k postupnému návratu zpět k 60 USD/barel, za předpokladu, že se státům OPEC+ podaří skrze těžební limity vyrovnat tržní bilanci v první polovině tohoto roku. 

Celkově však nadále vidíme cenová rizika pro rok 2019 vychýlena směrem dolů. Na straně nabídky zůstává otázkou další růst americké produkce, kterou sice může nedávný propad cen zpomalit, nicméně (prozatím) rozhodně ne zastavit. Poptávková strana pak bude s napětím sledovat, jak výrazně bude zpomalovat globální ekonomika ve světle obchodního konfliktu USA-Čína, brexitu či problémů na rozvíjejících se trzích.


Akcie
Americké akcie poslední den roku 2018 lehce narostly (S&P500 +0,9 %, Nasdaq +0,8 %, Dow Jones +1 %). Poslední den v roce probíhal celkem poklidně, bez velkých změn v cenách akciových titulů a původně nastavený lehce pozitivní směr si trhy držely prakticky stylem „start-cíl“. Vše probíhalo za výrazně nižších objemů, než je běžné. Zobchodováno bylo o cca 30 % méně než v průměru za tento měsíc a tato nízká aktivita byla společná pro všechny sektory.

 

Čtěte více:

Týdenní výhled: Vypnutá americká data, projev šéfa Fedu i inflace v eurozóně
31.12.2018 13:55
Po Novém roce stojí před finančními trhy především zhodnocení závěru t...
500 nejbohatších světa letos ztratilo deset bilionů korun
31.12.2018 16:11
V důsledku turbulencí na finančních trzích se řada magnátů letos dosta...
Rok 2018 nejen na pražské burze: Králem Avast, princem ČEZ, novinkami START i zahraniční tituly
31.12.2018 14:58
Index pražské burzy PX končí rok 2018 s meziročním poklesem o 8,50 pr...
Budeme v roce 2019 dost chytří na to, abychom věděli, jak jsme hloupí?
31.12.2018 17:04
Richard Feynman ve svém životopise vzpomíná i na dobu, kdy pracoval na...
Akcie mohou být levné, ale čas pro hodnotové investory ještě nenastal
02.01.2019 6:22
Podle hodnotového investora Scotta Blacka ze společnosti Delphi Manage...
Když na akciovém trhu není záchrany
01.01.2019 8:37
Když se na akciových trzích začaly objevovat první turbulence, uvažova...
Co by nám měl v první řadě připomenout prosincový výplach na trzích
01.01.2019 14:08
Investor Ben Carlson z The Wealth of Common Sense se zamýšlí nad tím, ...
Wall Street uzavřela rok v lehkém plusu
31.12.2018 22:00
Americké akcie poslední den roku 2018 lehce narostly (S&P500 +0,9 %, N...
Bloomberg: Euro je tu 20 let, výhody pro země se různí
02.01.2019 8:17
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi kdysi přirovnal ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y